Ellenzéki megagáz a parlamentben
A Jobbik szigorítaná a képviselőkre vonatkozó szabályokat. Az MSZP kiterjesztené a kétmillió forintos bérplafont és a végkielégítések 98 százalékos különadóját az állami és önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságoknál dolgozókra is. Az LMP is be fog majd terjeszteni valamit. A pártfinanszírozásról egyik képviselőcsoport sem beszél.
A Jobbik és az MSZP is megpróbálja magára felhívni a figyelmet újabb és újabb antikorrupciós javaslatokkal, de a legfontosabb kérdésről, a pártfinanszírozásról egyik sem beszél.
A Jobbik elsősorban a nyáron benyújtott - gazdasági, szimbolikus és a képviselői munkavégzés szabályait szigorító - javaslatainak elfogadását várja az Országgyűlés őszi ülésszakától. A párt a parlament tekintélyének helyreállítása érdekében büntetné az ülésektől távol maradó képviselőket, megtiltaná a bizottsági helyettesítéseket és a politikusok álláshalmozását. Dúró Dóra szóvivő elmondta: a kormánypártok május óta egyetlen ellenzéki javaslatot sem vettek napirendre, a Jobbik indítványainak némelyikét azonban szinte változtatás nélkül benyújtották. Ezért - folytatta - akkor is bíznak elképzeléseik sikerében, ha a Fidesz-KDNP presztízsokokból továbbra sem támogatja az ellenzék által beterjesztett indítványok megtárgyalását.
Dúró Dóra hangsúlyozta, hogy a Jobbik-frakció tagjai az elmúlt hetekben is számos javaslatot nyújtottak be. Az előterjesztéseket ismertetve elmondta: a parlament tekintélyének visszaszerzése érdekében módosítanák a házszabályt, megtiltva hogy a képviselőket frakciótársaik helyettesítsék a bizottsági üléseken. A politikai álláshalmozás tilalmának - a Jobbikban már létező - szabályát kiterjesztenék minden országgyűlési képviselőre, akik így a jövőben nem lehetnének polgármesterek, alpolgármesterek, megyei, fővárosi és helyi önkormányzati képviselők, valamint önkormányzati bizottság tagjai.
Fizetéscsökkentés
Terveik között említette azt is, hogy a képviselők legalább egyharmadának jelenlétéhez kötnék a parlament ülésezését, és akár fizetéscsökkentéssel is sújtanák a plenáris ülésektől távol maradó honatyákat.
Dúró Dóra elmondta: pártja az alkotmány módosítását javasolja azért, hogy az 1990 májusát megelőzően állami vezetőként, az állampárt magas rangú tisztségviselőjeként vagy bármely erőszakszervezet vezető beosztású tisztjeként dolgozók a továbbiakban ne folytathassanak politikai tevékenységet, ne lehessenek vezető beosztású kormánytisztviselők, köztisztviselők és közalkalmazottak, bírósági és ügyészségi elöljárók.
Kötelező hittan és erkölcstan
Szimbolikusnak nevezte a volt állampárti vezetők nyugdíjának csökkentését, illetve az egyes közterületek átnevezését kezdeményező javaslatukat is. Az utóbbi alapján a Moszkva teret újból Széll Kálmán térnek, a Roosevelt teret pedig Széchenyi István térnek hívnák.
A Jobbik kötelezővé tenné a hittan és erkölcstan oktatását, határozati javaslatot fogadtatna el az Országgyűléssel a városligeti Regnum Marianum templom újraépítéséről, és ugyancsak határozati javaslatot sürget a magyar katonák Afganisztánból történő hazahívásáról.
A párt gazdasági tárgyú javaslatai között szerepel a regisztrációs adó eltörlése és az ingatlanbérbeadás terheinek csökkentése - írta az MTI.
Az MSZP kiterjesztené a kétmillió forintos bérplafont
Az MSZP kiterjesztené a kétmillió forintos bérplafont és a végkielégítések 98 százalékos különadóját az állami és önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságoknál dolgozókra is. Orbán Viktor miniszterelnök júniusban ismertette a közszférában alkalmazandó bruttó kétmillió forintos vezetői bérplafon kiterjesztését az állami költségvetési szférára, beleértve ebbe a jegybankot is. Az MSZP kezdeményezi, hogy a kétmillió forintos bérplafon vonatkozzon az állami és az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságokra is, és terjesszék ki rájuk a végkielégítések kétmillió forint feletti részére vonatkozó 98 százalékos extra adót is.
Szijjártó: már megoldottuk
Az állami vállalati szférában is jelentősen csökkentek a milliós fizetések, ezt a problémát a kormány már megoldotta - mondta Szijjártó Péter az MSZP bejelentésére reagálva. Szijjártó Péter leszögezte: a Gyurcsány-korszak egyik legfőbb politikai bűne a sokmilliós végkielégítések kifizetése és a pártkáderek milliós állami fizetéssel járó állásokba juttatása. A nemzeti ügyek kormánya véget vetett ennek a gyakorlatnak - fűzte hozzá - , az első gazdasági akcióterv keretében ugyanis kétmillió forintra csökkentette a költségvetési szférában adható legmagasabb fizetést, és 98 százalékos különadót vetett ki a végkielégítésekre.
A szóvivő emlékeztetett, hogy emellett kötelezték az állami vállalatokat, hogy térjenek át a bértömeg-gazdálkodásra, a bértömeget pedig azonnal 15 százalékkal csökkentették.
Az LMP a frakció kabinetstruktúrájának megszilárdítására készül
Az LMP képviselőcsoportjának munkájában a fő cél, hogy a költségvetési vitára a frakció megszilárdítsa saját kabinetstruktúráját, és ezáltal "üzemszerűbbé" tudja tenni a működését - ismertette a parlamenti szezonkezdettel összefüggő feladataikat Schiffer András az MTI-nek. A frakcióvezető közlése szerint, ebben eddig az is hátráltatta őket, hogy maga a parlament sem működött üzemszerűen. Amikor a kormánypártok "reggel beterjesztettek egy javaslatot, amelyről este már vitatkozni kell", akkor azokról nemcsak, hogy szakértőikkel vagy civil szervezetekkel nem tudtak egyeztetni, de gyakran frakción belül sem - említett példát.
Szijjártó Péter arról nem tett említést, hogy az Orbán-kormányban sokkal több államtitkár dolgozik, mint a Bajnai-kormányban, ezért a kifizetett bértömeg is magasabb, mint az előző kormányok esetében.
A képviselőcsoporton belül kialakított kabinetstruktúra viszont úgy működik, hogy képviselőik és szakértőik öt nagy témakörre bontva véleményezik az indítványokat, illetve összevetik azokat saját elképzeléseikkel - magyarázta Schiffer András.
Alkotmányozás és költségvetés
Meglátása szerint az őszi parlamenti ülésszakot két nagy téma, az alkotmányozási folyamat és a költségvetés határozza majd meg. Egyúttal viszont felhívta a figyelmet arra, hogy az LMP-nek a választói felé is vannak vállalásai. Ezeket sorolva elmondta: még a ciklus elején be kell terjeszteniük az antikorrupciós 12 pontjukból, illetve a demokrácia megújítására tett ígéreteikből készített törvényjavaslataikat. Emlékeztetett arra, hogy ezt a munkát már nyáron megkezdték, és a továbbiakban is folytatni akarják.
Mint mondta, legutóbb Karácsony Gergely frakcióvezető-helyettessel és Jávor Benedekkel nyújtottak be javaslatot annak a lehetőségnek a kizárására, hogy az önkormányzatok zárt ülésen dönthessenek a közvagyonról. Javaslatuk emellett megkönnyítené a helyi népszavazási kezdeményezéseket is.
Schiffer András elmondta azt is, arra is készülnek, hogy a költségvetési vitában felmutassák: a kormánypártok "brutális megszorításokra készülő, esélymegvonó társadalompolitikájával szemben" egy ökopolitikai párt milyen esélyteremtő politikát kínál az ország számára.
Nem adócsökkentés
Elképzeléseiket ismertetve szólt arról, hogy alapvetően nem adócsökkentésben, hanem adóátrendezésben gondolkodnak. Hozzátette, hogy ha csökkentenének, az inkább a járulékterhekre vonatkozna. Emellett önkormányzati programjuk része a szociális bérlakásépítési program. A frakcióvezető kijelentette, hogy zöld munkahelyeket szeretnének, és azt várják, hogy a kormány vegye komolyan zöld közbeszerzési ígéreteit is - írta az MTI.