Életmentő műtéteket veszélyeztet a kórházak adóssága

Életmentő műtéteket veszélyeztet a kórházak tartozásállománya: a műszereket, különböző műtétekhez szükséges eszközöket szállító cégek azt mondják, már nem tudnak tovább hitelezni. Van olyan kórház, amelyik 400 napja nem rendezte a lejárt tartozását.

2015. január 7., 19:14

„A lufi akkor fog kipukkadni, amikor a beszállítók megelégelik a kifizetetlen számlákat. Volt az elmúlt időszakban többször is olyan helyzet, amikor gyógyszer-nagykereskedők kikötötték: csak úgy szállítanak, ha a kórház előre fizet” – ezt jósolta a 168 Óra Online-nak tavaly szeptemberben Havas Szófia, az MSZP egészségügyi szakpolitikusa.

Havas akkor azt mondta, a teljes kórházi adósságállomány 120 milliárd forintra rúg, az egészségügy pedig krónikus forráshiánytól szenved.

Az orvostechnikai szövetség elnöke az RTL Klubnak azt mondta, a kórházak 72 milliárd forint tartozást halmoztak fel a beszállító cégek felé – az összeg pedig folyamatosan növekszik. Van olyan intézmény, amely 400 napja nem fizetett, a kórházak beszállítói közül pedig több a csőd szélén áll.

„Olyan eszközök is hiányozni fognak, amelyek az életmentéshez szükségesek. (...) Mindenki által ismert, aki találkozik az egészségügyi ellátórendszerrel, hogy egy csomó eszközt a betegnek vagy hozzátartozójának kell bevinni a kórházba, sok esetben még a gyógyszert is. Műtéti eszközt nyilván nem tud bevinni, úgyhogy nagyon fontos lenne, hogy rendeződjön ez a kérdés” –

mondta az RTL KlubnakRásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára.

Dr. Velkey György, a Kórházszövetség elnöke azt mondta, hogy az adósságállomány havonta 5 milliárd forinttal növekszik. A kórházak ugyan év végén 10 milliárdos kormányzati támogatást kaptak a számláik rendezésére, ám az intézmények egy része ezt kénytelen volt a működési költségekre költeni. Velkey szerint a tartozások márciusra ismét kritikus mértéket ölthetnek.