Elemző: "Le lehetne váltani Orbánt"
Tóth Csabával, a Republikon Intézet munkatársával készített interjút a Wiener Zeitung. A politikai elemző szerint a következő parlamenti választás alkalmával már le lehetne váltani Orbán Viktort, ennek gátja egyelőre a megosztott ellenzék. Az elemző felhívta a figyelmet: Orbán Viktor miniszterelnök vezette nacionalista Fidesz-kormány alatt Magyarország nemzetközi bírálatok kereszttűzébe került.
„Wiener Zeitung”: Mennyire jogos a heves külföldi bírálat?
Tóth Csaba: Magyarország továbbra is működőképes demokrácia. Ezért semmi értelmét sem látom az általánosság szintjén történő elitélésnek. Egyes területeken, mint például a média szabadsága, mindenesetre világosan látszik, hogy az USA-ból, az EU-ból vagy a nem-kormányzati szervektől érkező bírálatnak helye van.
„Wiener Zeitung”:Mi az, ami problémát okoz az új médiaszabályozásban?
Tóth Csaba:A Fidesz a médiafelügyeletet egy olyan törvényalkotói jogosultságokkal rendelkező hatóságra bízta, amely nincs alárendelve parlamenti ellenőrzésnek. Kétségtelen, hogy eddig még nem került sor e jogosítvány alkalmazására, de erre bármikor lehetőség van. A szerkesztőket illetően növekvő óvatosságot veszek észre a tudósításokban: sokan már áttértek az öncenzúrára.
„Wiener Zeitung”:A kétharmados parlamenti többség birtokában korlátlannak látszik az Orbán vezette Fidesz hatalma. Ön liberálisként mennyire képes nyilvánosan megfogalmazni az álláspontját?
Tóth Csaba:Semmiféle korlátozást nem tapasztalok. Sokkal inkább az a kérdés, hogy hol és miképpen lehet még a politikai témákkal megszólítani az embereket. Példaként említem meg, hogy számos blog és internetes fórum van nálunk. Közülük azonban csak kevés foglalkozik aktuális politikai témákkal. Emiatt a kormány számára is nehézséget jelent a választók elérése.
„Wiener Zeitung”:Ön milyen pozitív fejlődést lát?
Tóth Csaba:Többé már nem létezik az az erőszak, amelyet 2006 őszén, a korábbi szocialista miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc hazugság-beszédének a nyilvánosságra kerülése után tapasztaltunk. Romák elleni erőszakos támadásokról sem hallani, bár nem szeretném megítélni azt, hogy ez milyen mértékben tulajdonítható egyedül a kormány sikereinek. Nagyon elgondolkodtató viszont, hogy a radikális és szélsőséges jobboldalt a Fidesz nyilvánvalóan nem tudja ellenőrzése alá vonni. Pontosan észak-keleten, ahol súlyos gazdasági problémák vannak, sikerült a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint jelentősen megerősödnie a Jobbiknak.
„Wiener Zeitung”:Mennyire kell komolyan venni a legutóbbi tömegtüntetéseket?
Tóth Csaba:Ezek az Orbán Viktor kormányával szembeni fokozódó tiltakozás megnyilvánulásai. Közvélemény-kutatások szerint a választások óta a Fidesz a korábbi szavazóinak egyharmadát, esetleg akár a felét is elvesztette. Ezek az emberek javarészt a politikailag bizonytalanokhoz csatlakoztak. Közvélemény-kutatások szerint a parlamenti ellenzéki pártok – beleértve a Jobbikot is – együttesen öt-tíz százalékkal megelőzik a Fideszt. Eszerint a következő parlamenti választás alkalmával le lehetne váltani Orbánt. Tény azonban, hogy az ellenzék megosztott. Csaknem naponta jelentkeznek újabb csoportok, amelyek valami ellen tiltakoznak. Többen közülük azonban egészen konkrét érdekeket követnek, amelyeknek gyakran semmiféle politikai tartalmuk sincsen.
„Wiener Zeitung”:Nemrégiben Gyurcsány megalapította a Demokratikus Koalíció Pártját. Magához tudja-e kötni ezzel az ellenzéki erők jelentős részét?
Tóth Csaba:Azt gondolom, hogy nem. Gyurcsány évek óta a legnépszerűtlenebb politikus Magyarországon. Véleményem szerint számára nincs más lehetőség, mint az, hogy a maga útját járja. A szocialistáknál láthatóan már nem volt helye.
Fordította: dr. Gonda László
További cikkeket olvashat Ausztriáról a
Szervusz Ausztriahonlapon.