Együtt–PM: Polt Péter indítson vizsgálatot a korrupciós ügyekben
Polt Péter indítson vizsgálatot az „állami korrupciós ügyekben” – mondta Szabó Tímea, az Együtt–PM-szövetség társelnöke a Legfőbb Ügyészség előtt tartott sajtótájékoztatóján kedden.
A független képviselő a vizsgálandó ügyek közé sorolta a földpályázatokat, a trafikpályázatokat, illetve a 85-ös út Csornát elkerülő szakaszára kiírt, a Közgép által elnyert közbeszerzést, amely az eredetileg tervezett 17,5 milliárd forintnak csaknem a duplájába kerül.
Szabó Tímea szerint a Transparency International legutóbbi jelentése is azt mutatja, a magyarok többsége tudja, látja, hogy elhatalmasodott az állami korrupció. A jelentés kimutatja azt, hogy egy szűk gazdasági érdekcsoport a „karmaiban tartja” az államot, amelyet „Orbán Viktor és a haverjai irányítanak” – mondta.
Hozzátette: a térségben van pozitív példa az állami korrupcióval szembeni fellépésre, szerinte Csehországban a legfőbb ügyész mindent megtesz annak érdekében, hogy felderítsék az ilyen jellegű ügyeket.
Felidézte, hogy nyilvánosságra hozták a zéró korrupciós programjukat, s kormányra kerülésük esetén teljes átláthatóságot hirdetnek. Hangsúlyozta: nem indulhat be úgy egy állami pályázat, hogy annak minden egyes részlete ne kerülne nyilvánosságra, ennek érdekében létrehoznak egy nemzeti adatbázist, amelyben mindenki számára megismerhetőek lesznek ezek az adatok. Emellett a civil kontroll erősítése érdekében antikorrupciós polgárőrséget alakítanának, felülvizsgálnák a földpályázatokat és az érintettek bevonásával a trafikpályázatokat is.
Újságírói kérdésre a pedagógusbér-emelésről azt mondta, a pedagógusoknak évek óta megalázó munkabérért kell dolgozniuk, őket munkájukhoz méltóan meg kell fizetni, de nem a Fidesz által bejelentett „kamubéremeléssel”, amely a pedagógusok számára szerinte valójában nettó bércsökkenés.
Az esemény során aktivisták molinót feszítettek ki a Legfőbb Ügyészség Markó utcai épülete elé, amelyen az „Állítsd meg a Trafikmaffiát” felirat volt olvasható. Emellett több kisebb táblát tartottak fel, a legfőbb ügyésznek címzett kérdésekkel, köztük olyanokkal, hogy miért nem vizsgálják ki a „trafikbotrányokat”, a „kormányzati korrupciót”, a „Simicska-közbeszerzéseket”, a „földmutyit”.