Együtt tették tönkre az országot, most megkapták érte a jutalmukat

A Békemenet kapta idén a Polgári Magyarországért Díjat. A pénteki átadási ünnepségen, Budapesten az Országgyűlés elnöke a rendszerváltás története egyik legfontosabb mozgalmának, történelmi fordulópontnak nevezte a Békemenetet, amely – mint mondta – idén januárban megvédte Magyarország megújításának programját, a nemzet szuverenitását és a demokráciát.

2012. december 22., 13:20

A kormány melletti kiállást idén többször is demonstráló Békemenet nevében Csizmadia László, a Civil Összefogás Fórum alapítója és szóvivője vette át az elismerést Mádl Dalmától, néhai Mádl Ferenc államfő özvegyétől és Balog Zoltántól, a díjat létrehozó Polgári Magyarországért Alapítvány kuratóriumának elnökétől, az emberi erőforrások miniszterétől.

Kövér kommunistázott és hárította a felelősséget

A Békemenet jelentőségét csak a Nagy Imre-újratemetésen vagy az erdélyi tüntetésen megjelenő sokaság kiállásához lehet hasonlítani – fogalmazott méltatásában Kövér László, aki, bár valaha maga is KISZ-titkár volt, megint kommunistázott egy jót: szerinte ha a Békemenet 1994, „a kommunisták hatalomba való első visszatérése” előtt szerveződik meg, ma nem itt tartana Magyarország.

– A Békemenettel a polgári Magyarország meg tudta védeni kormányát, az egész országot és a demokráciát, azt az elvet, hogy „a nép akaratát nem írhatják felül magukat felvilágosult médiaértelmiséginek gondoló zsoldosok, és nem írhatják felül az üzleti hasznot az egyetlen értéknek gondoló oligarchák sem” – mondta a fideszes politikus. Hozzátette, a Békemenetnek köszönhető, hogy „tovább tudtunk harcolni, és tovább tudtunk dolgozni Magyarországért”.



Kövér László beszélt arról is, hogy a 2002-2010 közötti kormányok után kikerülhetetlenül következett az a mély társadalmi krízis, amely nemcsak „a posztkádári létező szocialista elitet tüntette el meggyőződésem szerint egyszer és mindenkorra a hatalomból”, hanem az élet minden területére kiterjedő válságot eredményezett.

A jelenlegi kabinet azonban szembeszállt a válsággal és annak okozóival – hangsúlyozta.

Csizmadia: A kétharmados többség kitart

– Egész Európában egyedülálló, új jelenség volt a Békemenet, „400 ezer csendes, derűs polgár szolidáris kiállása a közjó mellett a nemzet szuverenitásának megőrzése érdekében, megvédve a magyar miniszterelnököt” – mondta beszédében Csizmadia László, aki a népfelség intézményének nevezte a menetet, résztvevőit pedig a civil kurázsi letéteményeseinek.

A rendszerváltást csak stabil háttérrel lehet befejezni, ezért a kétharmados többség kitart, és nem engedi a demokrácia lebontását, „a lejárt szavatosságú pártpolitikai erők visszaszivárgását” – fogalmazott, közölve egyúttal, hogy a díjjal járó pénzösszeget egyrészt a székelydályai templom és annak egyedülálló freskójának felújítására ajánlják fel, másrészt a Magyar Máltai Szeretetszolgálat segítségével szilveszter éjjelén háromezer adag ételt osztanak ki rászorulóknak.

Balog Zoltán felszólalásában a Békemenet szervezőihez és résztvevőihez szólt, kiemelve, manapság nem divat „kiállni magunkért”, azonban „mi azért jöttünk most össze, hogy ünnepeljünk titeket”.

Jókai Anna író úgy fogalmazott, a Békemenetnek olyan volt az aurája, hogy meghatottság nélkül nem lehetett részt venni benne, az eseményt a méltóságteljes nyugalom jellemezte.