Egykori cége szerint politikai indíttatású a felfokozott érdeklődés a Tiborcz István esetleges büntetőjogi felelősségét felvető OLAF-jelentés körül
Nyilvánosságra került az EU csalás elleni hivatalának, az OLAF-nak jelentése az Elios nevű cégről, így kiderülhetett: a 2015-ig Orbán Viktor vejének, Tiborcz Istvánnak a résztulajdonában álló Elios Innovatív Zrt. által elnyert 35 közvilágítási pályázatának mindegyikével kapcsolatban visszaéléseket tárt fel az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala (OLAF), 17 pályázat esetében pedig megállapította, hogy szervezett csalási mechanizmust építettek ki, hogy a cég nyerjen.
Minderre az Elios közleményben reagált az atv.hu-nak, miszerint: „A jelenlegi vezetés ismeretei szerint az ELIOS Innovatív Zrt. működését és tulajdonosi összetételét illető médiaérdeklődés a 2014-es országgyűlési választásokat megelőzően is hasonló szintet ért el, mint amit jelenleg tapasztalunk. A megkeresésekre adott válaszokat (szakmai, műszaki és jogi szempontból is) figyelmen kívül hagyva jelentek meg cikkek, riportok a sajtóban, így nem tudunk elvonatkoztatni attól, hogy ez a felfokozott érdeklődés politikai indíttatású, és bizonyos érdekkörök politikai ambícióit hivatottak elősegíteni" – írták erős kezdetként.
A cég szerint ebből kifolyólag, „egészen eddig a pillanatig" nem kívántak reagálni semmilyen, a társasághoz kapcsolódó médiamegjelenésre. Majd pedig azt állították: „az ELIOS Innovatív Zrt. működése során, ideértve a közbeszerzéseket is, mindig szabályosan, a hatályos jogszabályi rendelkezéseknek mindenben eleget téve járt el. A társaságunk által elvégzett közvilágítás-korszerűsítési projektek az elérhető legmagasabb szakmai színvonalon, a magyar és nemzetközi szabványelőírásoknak tökéletesen eleget téve valósultak meg."

A vállalati közlemény szerint, noha érkeztek ezzel ellentétes hírek, „az elmúlt 9 évben a cégünk által felszerelt lámpatestek meghibásodási aránya nagyjából 1 ezrelék, és természetesen a garanciális kötelezettségeinknek szükség szerint mindig eleget tettünk. Fentiek eredményeképpen a megbízó önkormányzatok minden esetben jelentős – éves szinten több 10 milliós – energia- és költségmegtakarítást értek el, ezzel hozzájárulva az Európai Unió klímavédelmi törekvéseinek megvalósulásához."
Az ELIOS úgy látja: „bizonyítéka ennek, hogy az Európai Bizottság hivatalos kiadványa az első közvilágítási projektünket mintaprojektnek nyilvánította, és költségtakarékossági és klímavédelmi szempontból is követendő példaként mutatta be. Minden egyes projektet műszaki átadás-átvétel keretében adtunk át megbízóinknak, melynek részét képezte a hivatalos fénymérés is – az ELIOS projektjein az úttesten mért közvilágítási szint a szabványoknak, az előírásoknak és a szerződésnek megfelelő mértékű. Az esetek több mint harmadát tekintve pedig a szabvány mértékét jelentősen meghaladó eredményt mutattak."

Csakhogy a cég esetében az OLAF nem is kifejezetten a munka minőségét, hanem a közbeszerzési eljárások lefolytatását, az azokra beadott pályázatok szabályszerűségét és szakmai megfelelőségét, valamint az eljárást érintő, vélelmezhető korrupciós rendszert rótta fel. Minderre a vállalat csupán annyit tudott mondani: „az ELIOS Innovatív Zrt. minden megbízása során a jogszabályi előírásoknak megfelelően, magas szakmai színvonalon teljesített. A társaságot érintő bármilyen hivatalos megkeresés, vizsgálat során a hatóságokkal maximálisan együttműködtünk, a vizsgálatok lefolytatását elősegítettük.
Az esetleges további hivatalos eljárások során is maximálisan rendelkezésre állunk, azonban a politikai indíttatású megkereséseket, sajtóhíreket a fentieken túlmenően nem kívánjuk kommentálni.”
Megírtuk: a csalás elleni hivatal nem magányos résztvevőket fedezett fel a történetben, hanem egész hálózatot, az Elios Innovatívval tulajdonosi vagy személyi szálakon összekapcsolható cégeket és tanácsadókat. Éppen ezért az OLAF 43,7 millió euró, azaz több mint 13 milliárd forint EU-s támogatás megvonására tett javaslatot. Három 2009-es projekt miatt 534 ezer euró, 17 2009-es projekt miatt 29 millió euró, és 15 2014-es projekt miatt 14,2 millió euró támogatást bukhat.
Az erről szóló jelentést az OLAF elküldte a magyar kormánynak is, a kabinet nem hozta nyilvánosságra a dokumentumot, de a 24.hu megszerezte, ráadásul a szervezett bűnözés gyanúját fölvető jelentés egyik példánya időközben a Népszavához is eljutott; a lap pedig azt írta, a teljes dokumentum azt igazolja, hogy az államigazgatás, illetve az uniós pályázatokat kezelő intézményrendszer számos ponton összehangoltan működött együtt azért (olykor az írott szabályokat is megszegve), hogy a Tiborcz-céget helyzetbe hozza.
Az Elios ügyei miatt egyébként nem először nyomoznak, az LMP feljelentésére már 2014-ben elkezdődött az első vizsgálat. Következménye eddig azonban semmilyen módon nem lett a csalássorozat-gyanúnak. Csakhogy az Elios érintett 17 pályázatnál feltárt machinációk az OLAF szerint Magyarországon kimerítik a költségvetési csalás bűntettét. De a hivatal azt is javasolja, a magyar hatóságok vizsgálják meg, hogy nem szervezett bűnözésről van-e szó. Ezért az OLAF javaslatot tett a kormánynak arra, hogy indítsanak vizsgálatot az ügyben. Ezt az ügyészség el is rendelte.
Különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás, ha bűnszövetségben vagy üzletszerűen követik el, 5 évtől akár 10 évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethetik.