Egy orosz típusú centralizált demokrácia irányába mozdultunk el

A Fidesz nem teljesítette választási ígéreteit - közölte az LMP parlamenti frakciójának vezetője.

2012. június 9., 21:09

2010-ben sokan várták, hogy az új, kétharmados felhatalmazással rendelkező kormány megold több olyan problémát, melyet a rendszerváltozás után nem tudtunk rendbe tenni, köztük az egészségügy, a nyugdíjrendszer gondjait vagy az ügynökakták nyilvánosságának kérdését - mondta a politikus a párt kétnapos kongresszusának szünetében tartott sajtótájékoztatóján.

Ezek a várakozások nem teljesültek, s emellett az Orbán-kormány rendkívül stabil parlamenti támogatás ellenére sem hozott olyan gazdaságpolitikai döntéseket, amelyek tompítani tudták volna a 2008-tól kibontakozó válság hatásait - közölte a politikus.

Ezzel szemben a kormány egy átgondolatlan véletlenszerű ötletelés eredményeképpen tovább súlyosbította az ország gazdasági helyzetét. "Ez az improvizáció a rendszerváltás két évtizedének legnagyobb megszorítási hullámává és adóemelésévé alakult át" - jelentette ki a frakcióvezető, aki szerint az elhibázott gazdasági lépések igazságtalan és méltánytalan társadalompolitikával jártak együtt. Az oktatási rendszer, a közszolgáltatások, a közösségi közlekedés leépítése, a szociális ellátórendszer megkurtítása azokat sújtotta leginkább, akiknek a jövedelme az egykulcsos adó bevezetése miatt amúgy is csökkent - tette hozzá.

A politikai rendszer centralizációja az egyetlen terület, amelyen következetesen járt el a kormány. Az ország politikai berendezkedése egy orosz típusú centralizált demokrácia irányába mozdult el - mondta Jávor Benedek.

Lépéseit a kormány "a korrupció rendszerszintűvé fejlesztésével fejelte meg". Az állami földterületeket a Fidesz közeli oligarchák szerzik meg a helyi családi gazdálkodók elől, a kis és közepes vállalkozások fejlesztésére szánt közpénzek pedig a Közgép Zrt.-hez és más, a kormányhoz közeli érdekcsoportokhoz jutnak - állította a képviselő.

Innen kell visszafordítani az országot minél előbb, de legkésőbb a 2014-es választásokon, melyeken az LMP alternatívát mutatva európai, igazságos, szolidáris és fenntartható társadalmi víziót kínál föl a választóknak - hangsúlyozta Jávor Benedek.

A frakcióvezető úgy véli, az LMP az elmúlt időszakban erősíteni tudta társadalmi beágyazottságát - írja a

hirado.hu. A felmérések szerint a pártnak 500-550 ezer támogatója van, ez kétszer annyi, amennyi szavazatot a 2010-es választásokon kapott.

A politikus szerint az ellenzéki párt legfontosabb feladata jelenleg az, hogy minél több embert megszólítson abból az 1-1,5 millió bizonytalan szavazóból, akik elvihetők a választásokra, és mélységesen kiábrándultak az Orbán-kormány politikájából. Meg kell győzni őket, az LMP támogatása segíthet abban, hogy az ország kikerüljön a jelenlegi válsághelyzetből.

A frakcióvezető közölte, továbbra is érvényben van a kongresszus határozata, mely szerint az LMP önállóan készül a választásokra, ez azonban nem kapta meg a szövetségi politikával kapcsolatos döntésekhez szükséges kétharmados támogatást. Ezért biztos, hogy a testületnek 2013-ban újra tárgyalnia kell arról, hogy az akkori támogatottság, választójogi viszonyok között miként lehet az LMP által képviselt programot hitelesen megjeleníteni.