Egekbe szökhet a pilótaképzés ára, bajban vannak a repülőiskolák
Az eddigi 120 ezer forint helyett évente kétmillió forintot kell fizetnie egy pilótaképzéssel foglalkozó cégnek, ha engedélyhez akar jutni. A megemelkedett díjat vélhetően a tanulókra hárítják, így a jelentkezők száma jelentősen csökkenhet.
A magyarországi pilótaképzéssel foglalkozó szervezetek szerint a kormány teljesen ellehetetlenítette az üzletágat egy júniusban elfogadott törvénymódosítással – írta meg a 24.hu. Az ok: brutálisan megemelkedtek a tevékenység hatósági engedélyek kiadásáért felszámolt díjai.
A Lázár János által irányított Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) számos díjtételt drágított meg különböző mértékben, két alapvető fontosságú engedély esetében azonban tizenhétszeres, illetve harmincháromszoros lett az emelés mértéke.
Szokatlan módon a díjemelést a törvénymódosítást megelőző fél évre visszamenőleg is behajtják.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a pilótaképzéssel foglalkozó vállalkozásoknak az eddigi 120 ezer forint helyett évente immár kétmillió forintos díjat kell fizetniük azért, hogy a minisztériumhoz tartozó légügyi hatóság emberei évente egyszer látogatást tegyenek náluk, és egy audit elvégzése után a következő évre meghosszabbítsák a tevékenység végzésére kiadott engedélyt.
A repülőorvosok éves felügyeleti díjánál még drasztikusabb a tarifaemelés: ott 60 ezer forint helyett kell kétmilliót fizetni.
A pilótaképző szervezetek szerint ez a példátlan hatósági díjemelés jelentkezik majd a képzés piaci árában is, az áremelés pedig visszavetheti a jelentkezők számát.
Ahogy a gépjárművekre vonatkozó jogosítványoknál, a pilótaengedély megszerzéséhez is kötelező az orvosi alkalmassági vizsgálat, és a gyakorló pilóták számára is kötelező a rendszeres alkalmassági. A 40 és 60 év között pilóták esetében például fél év, a 60 év felettiek esetében pedig mindössze negyed év az orvosi engedély érvényességi ideje. Ezt csak a repülőorvosok adhatják ki. A vizsgálatok a most alkalmankénti 20-30 ezer forint körüli díja előreláthatóan jelentősen megemelkedik majd, mivel az orvosok engedélyei is megdrágultak.
Ezek a hosszabbítási vagy engedélymódosítási eljárások a környező országokban és Nyugat-Európában a most bevezetett díjak töredékébe kerülnek – olvasható a cikkben.
(Kép forrása: pexels.com)