Eddig azért nem kellene eljutni
Surányi György exjegybankelnök „esete” a Magyar Fórum címlapjával bizonyítéka annak, milyen vékony a határmezsgye a szabad véleménynyilvánítás és az uszító gyűlöletbeszéd között.
Mi számít ma a sajtóban „csupán” erkölcsi vétségnek, és mi meríti ki a bűncselekmény tényállását?
Gondolhatnánk: egy demokratikus jogállamban a mindenkori alkotmány egyértelmű válaszokat ad a kérdésekre. De nem!
Menjünk tehát lépésről lépésre. Előbb a MÚOSZ Etikai Bizottságához, majd az állampolgári jogok biztosához, végül az ügyészséghez kerül a bejelentés. Utóbbi akár vádat is emelhetne. Ha megteszi, a következő szereplő a bíróság. Ott nemigen tudnak mit kezdeni az üggyel. Elég egy eufemisztikus megfogalmazás, és a „kétértelműség” máris magával hozza a felmentő ítéletet. (Lásd ifj. Hegedűs Lóránt előbb elmarasztaló, majd elnéző verdiktjét. Apropó: mit keres a református lelkész újabban a Jobbik és a gárda háza táján?)
Fleck Zoltán jogszociológus megengedő attitűdjével is vitatkozom. Én nem a Ptk., hanem a Btk. paragrafusai között kereskednék. Nem engedném, hogy a szólásszabadság örvén vissza lehessen élni a nyilvánossággal.
Azt mondja Fleck: a gyűlöletbeszédben nem ismerhető fel a közlő személye. Dehogynem! Hiszen éppen a médium maga az üzenetközlő. Az pedig – mint esetünkben is – könnyen beazonosítható. (Ha mégsem, Baka András főbíró megígérte: segítenek a jogalkotásnak életszerűvé tenni a törvényeket.)
Halák László, az újságíró-szervezet jogásza némileg ellentmond önmagának azzal, hogy nincs szükség új törvényre, olyan jogszabály kell, amellyel hivatalból eljárás indítható. Én elhibázottnak tartom azt a gyakorlatot, ahol nem annak kell bizonyítania, aki állít valakiről valamit, hanem fordítva: a „megszólítottnak kell védekeznie”. Igenis, aki mond valamit, vállalja a következményeit! Látjuk, hova vezetett a tétlenség, a cinkos szemhunyás, miközben büntetlenül erősödik az „idegenszívűzés”, a „magukfajtázás”, a „hazaárulózás”.
Vásárhelyi Mária médiaszociológus nagyon helyesen a civil kontroll hiányát teszi felelőssé a kialakult helyzetért. Valóban, a társadalmi elutasítottságnak nagyobb lenne a visszatartó ereje, mint bármilyen bírósági eljárásnak! Igaza van Vásárhelyinek: a társadalmi értékek tisztelete és a téves normarendszer elutasítása mindennél előbbre való.
Az inkriminált orgánum külföldi megítélése előrevetíti: a magyar sajtó szalonképtelenné teszi magát a nemzetközi médiapiacon, és – általánosítva – nem tekintik majd mértékadó forrásnak a hazai lapokat. Eddig azért nem kellene eljutni!
Nagy Zoltán
médiakutató
Debrecen