Csak ujjnyomat alapján azonosították a Hableány eddig megtalált áldozatait

A dél-koreaiaknak van egy új módszerük, amellyel akár három hónapig vízben lévő áldozatoktól is lehet ujjnyomatot venni, amit magyar szakemberek hajtanak végre.

2019. június 4., 16:05

Szerző:

Csak ujjnyomat alapján azonosították a múlt szerdai hajókatasztrófa eddig megtalált áldozatait - tudta meg a 168 Óra. Mint azt egy nappal a baleset után megírtuk: a tömegszerencsétlenségek áldozatainak azonosítását az Interpol állandó munkacsoportjának része, a DVI végzi, utóbbi hazai egységének pedig ez az első komolyabb feladata a tavalyi megalakulás óta. Az azonosítás magyar-dél-koreai DVI-együttműködésben történik.

Dél-Koreában minden, 17. életévét betöltött állampolgártól ujjnyomatot kell venni. A hajókatasztrófa eddig megtalált áldozatainak ujjnyomatait a magyar DVI-szakemberek veszik le, majd a dél-koreai szakemberek végzik az azonosítást, hiszen csak ők férnek hozzá állampolgáraik nyilvántartásához.

Dunai hajóbaleset - Búvármerülés Koreai búvárok kiemelnek egy holttestet a Margit hídnál
Fotó: Máthé Zoltán

Fogstátusz alapján is zajlik az azonosítási munka, a fogászati csapatot a Bécsben született, de 1989 óta Magyarországon élő Ajang Armin Farid igazságügyi fogorvos-szakértő vezeti.

A DVI elsődleges azonosítói az ujjnyom, a DNS és a fogazat. Mint azt megírtuk, a Hableány katasztrófájának esetében feltételezhető volt, hogy a DNS és a fogazat játszik majd nagyobb szerepet, mert az ujjnyomok nagymértékben rongálódhatnak a vízben. 

A koreaiaknak azonban van egy új módszerük, amely szerint akár három hónapig vízben lévő áldozatoktól is lehet ujjnyomatot venni.

- Fogászati azonosításnál a korábban kapott fogászati kezeléseket hasonlítjuk össze a megtalált holttest fogazatával (tömés, gyökérkezelés, implantátumok). Nem lehet találni a világon két olyan embert, aki ugyanolyan kezelést kapott. Dr. Farid hozzátette, a fogzománc a legkeményebb, vagyis legidőtállóbb anyag a testünkben.

Magyar DVI-egység
Fotó: 168 óra

A fogimplantátumokkal kapcsolatban egy fontos problémára is felhívta a figyelmet a szakértő:

A világon jelenleg nincsenek sorszámozva a fogászati titánium-implantátumok, ezért fogászati kezelésben részesült személy holttestét ez alapján jelenleg nem lehet azonosítani.

A Hableány esetében döntő többségben dél-koreai áldozatokról van szó, két magyart, a turistahajó kapitányát és matrózát is eltűntként tartják nyilván.

Dunai hajóbaleset Búvárok merülésre készülnek egy úszó-pontonon a Dunán kedden
Fotó: Balogh Zoltán

Az áldozatazonosító egység bűnügyi helyszínelőkből és nyomozókból, egy igazságügyi orvosszakértőből, valamint  igazságügyi fogorvos-szakértőkből áll. A szakemberek az Interpol standardoknak megfelelően a DVI protokoll mentén közösen elvégzik a katasztrófa helyszíneken a holttestek összegyűjtését, szállítását, nyilvántartásba vételét, illetve feladatuk – a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ szakértőinek bevonásával – az ismeretlen személyazonosságú holttestek azonosítása is.

Múlt szerda este nem sokkal 9 óra után a Margit hídnál a Viking Sigyn szállodahajóval ütközött a jóval kisebb, dél-koreai turistákat szállító Hableány turistahajó, amely másodpercek alatt elsüllyedt. Hét embert a környező hajókon utazók kimentettek, hét dél-koreai állampolgár holttestét pedig még aznap megtalálták, 21 ember eltűnt. Hétfőn két ember, most további egy ember holttestét találták meg, így jelenleg még 18 embert keresnek.

Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent – tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken. Ez minden idők harmadik legalacsonyabb értéke, aminek meg is látszik az eredménye: egy városnyi lélekszámmal lett kevesebb Magyarország.