Durván kínos helyzetbe hozhatja Orbán Viktor az új amerikai nagykövetet, holott David B. Cornstein kettejük barátságáról áradozott

2018. szeptember 21., 10:55

Szerző:

Még a héten, de a legkésőbb jövő hét közepén nagyon pozitív bejelentésre számít a Közép-európai Egyetem (CEU) jövőjét illetően. Több résztvevő szerint is ezt mondta egy nem nyilvános rendezvényen David. B. Cornstein, az USA Budapesti nagykövete – írja a Népszava.

A napilap információi szerint ugyanakkor egy befolyásos magyar kormánytag egy háttérbeszélgetésen a héten a CEU jövőjét, illetve az amerikai nagykövet kijelentését firtató kérdésre csak elnevette magát és azt mondta:

„Akkor reménykedjünk együtt.”

Ha nem születik meg hamarosan az egyezmény, Cornstein is kínos helyzetbe kerülhet. Szeptember 11-én ugyanis személyesen is tárgyalt az intézmény jövőjéről Orbán Viktorral, és utána azt mondta, biztos benne, hogy az egyetem tovább fog működni.

Fideszes politikusok a lap újságíróinak kérdéseire rendre csak annyit mondanak, fogalmuk sincs, mikor lehet megállapodás, de biztosak benne, hogy végül marad Budapesten az egyetem. Volt, aki azt mondta: „mivel a Sargentini-jelentés hangsúlyos részét képezi a CEU ügye, a szavazás után Orbán Viktor egy jó darabig biztos nem köti meg az egyezményt, mert ezzel azt a látszatot keltené, hogy megijedt az eredménytől.”

Fotó: Egyesült Államok Nagykövetsége/Németh Attila

Ezzel azonban komoly gondba keverheti újdonsült barátját, miután – mint megírtuk – David Cornstein első útja a CEU-ra vezetett, amikor Budapestre érkezett, s azóta is többször ígéretet tett az amerikai egyetem sorsának rendezésére. Egy debreceni fórumon és több nyilatkozatban el is mondta az amerikai kormány álláspontját: „nagy veszteség lenne Magyarországnak, ha elmenne a CEU”.

„Úgy érzem, ha ez az ügy megoldódik, betonszilárdságúra kovácsolható az Amerikai Egyesült Államok és Magyarország együttműködése" – hangoztatta akkor Cornstein.

Akkor persze már hetek óta ismert volt az a New York Állam Oktatási Hivatalának képviselőjétől származó hivatalos levél, amely megerősíti, hogy a CEU valóban felsőoktatási tevékenységet végez az államban, és így maradéktalanul megfelel a lex CEU követelményeinek. A CEU kuratóriuma jóváhagyta az egyetem New York-i oktatási programjainak bővítését és továbbfejlesztését is, ám a kormány máig nem válaszolt sem New York államnak, sem azoknak az akár sajtó, akár politikai képviselőknek.

Sőt, a kormányzati politikusok folyamatosan a felsőoktatási törvény betartatására hivatkoznak az ügyben, meg arra, hogy a CEU előjogait vették csupán el. Csakhogy ezzel a kommunikációval azt a hamis látszatot kelti a kormány, mintha a CEU eddig törvényt szegett volna, vagy bárminemű pluszjogban részesült volt.

Csakhogy valójában a CEU hiába Soros Györgyé, eddig is és jelenleg is minden törvényi kötelezettségének eleget tett.

Nem elfeledendő ugyanis, hogy a Fidesz-KDNP tavaly csak azért módosította a felsőoktatási törvényt, hogy a CEU működését ellehetetlenítsék, továbbá pedig, hogy a jogszabály alkotmányossága, továbbá nemzetközi jogi legitimitása erősen megkérdőjelezhető, hiszen az Alkotmánybíróság nem döntött a törvényről, miközben az ellen éppen az Európai Unió Bíróságán folyik per, miután ellentétes az uniós alapszerződéssel. Mindeközben a CEU átalakította képzési rendszerét és egyetemi helyszíneit úgy, hogy megfeleljen a törvényeknek, méghozzá határidőre.

És ezt nyilatkozatai alapján pontosan tudta Cornstein is. Csakhogy aztán, először nyilvános üzleti ajánlatokat fogalmazott meg a magyar kormánynak az amerikai elnök nevében, majd pedig két órán át beszélgetett Orbán Viktorral, a CEU ügye mellett a biztonsági együttműködésről, az energiabiztonságról és az orosz-ukrán konfliktusról is. Cornstein telefonon Donald Trump elnökkel is egyeztetett, mielőtt találkozott a magyar miniszterelnökkel, a tárgyalás szerinte nagyszerűen sikerült. Erre hivatkozva jelentette ugyanis ki: érzései szerint a CEU marad Magyarországon.

Erre az ígéretre azért lehetett szükség, mert – mint arról a 168 Óra elsőként beszámolt – az Egyesült Államok Képviselőházának és Szenátusának 22 tagja szeptember elején levelet küldött az Egyesült Államok magyarországi nagykövetének, hogy kifejezze:

a CEU Budapesten maradása erős kétpárti támogatást élvez az amerikai kongresszusban.