Dr. Sós Csaba: Tisztességtelennek tartom, hogy aki férfinak született, a nők között versenyezhet

A szakember szerint a sportjog nem tud lépést tartani a transznemű sportolók kérdésében a társadalommal.

2022. március 25., 08:30

Szerző:

Egyre többen szólalnak meg az amerikai úszónő, Lia Thomas ügyével kapcsolatban. A 22 éves sportoló biológiai értelemben férfiként született, de nemet váltott. Thomas idővel rajtengedélyt is kapott a nőként versenyzéshez, több amerikai női egyetemi úszórekordot is megdöntött, továbbá nemrég első transzneműként nyert egy amerikai egyetemi úszóbajnokságon.

A 24.hu megkérdezte Dr. Wladár Sándortól, a Magyar Úszó Szövetség elnökétől, a szervezetnek mi az állásfoglalása a férfiból nővé vált úszóval, úgy általában a transznemű sportolók versenyzésével kapcsolatban. „A FINA tagszervezeteként a nemzetközi szövetség állásfoglalását kell betartsuk. Mivel jelenleg ilyen nincs, nekünk sem lehet. Réka (György Réka – a szerk.) levele azonban korrekt, főképp lehetőséget biztosít arra, hogy a magyar szövetség az élére álljon az ügynek. A héten megrendezésre kerülő FINA vezetői ülésen a két fő téma, az orosz és fehérorosz úszók idei, budapesti világbajnoki részvétele (és kizárása – a szerk.), illetve a 2025-ös, eredetileg oroszországi, kazanyi világbajnokság házigazdájának a megvitatása mellett a transznemű úszók témáját is felvetjük – válaszolta a MÚSZ elnöke.

Wladár magánemberként úgy fogalmazott, számára egyértelmű a kérdés: „Érdekes, olyan még nem történt, hogy egy transznemű, aki nőként született, ám férfinak érezte magát, a nemváltó műtéte után az élsportban a férfiak között akart rajthoz állni, mert egyszerűen sansztalan lenne. Fordított esetben csak azért fordulhat meg a női nemet felvevő férfiak fejében a versengés, mert bármilyen hormonkezelést követően is egyértelmű előnyt élveznek a nőkkel szemben. Ezért véleményem szerint a legegyszerűbb, és legigazságosabb az lenne, hogy ha valaki xy kromoszómával született, az férfiként, aki xx kromoszómával, az nőként állhasson rajthoz az élsportban” – mondta, írja a lap.

Dr. Sós Csaba, az úszók szövetségi kapitánya a szövetségi állásfoglalás nélkül szintén a magánvéleményét mondta el a 24.hu-nak arra a kérdésre, mit érezne, ha Lia Thomas a nyári budapesti világbajnokságon simán elverné, és, mondjuk, leszorítaná a dobogóról az éremesélyes magyar női indulót.

„Megértem, és elfogadom a nemváltást. A transznemű is sportoljon, mert egészséges. Nemváltó műtéte után kocogjon, bringázzon a Central Parkban, ússzon, járjon konditerembe, induljon kedvére tömegsportversenyen is akár, de az élsport más tészta. Az arról szól, hogy egyenlő körülmények között, egyenlő feltételek mellett versenyeznek egymással az emberek. Az ökölvívásban, a birkózásban is ezért vannak súlycsoportok. A férfit nemváltó műtéttel át lehet operálni nővé, vagy a transzneműeket hormonnal kezelni, de attól még száz százalékig, orvosilag megoldhatatlan, hogy a génállomány, az izomzat, amely férfiként fejlődött ki, nőivé váljon”– jelentette ki, majd úgy folytatta:

„Ezért azt, hogy Lia Thomas, vagy bárki, aki férfinak született, a nemváltást követően a lányok között versenyezhessen, tisztességtelen dolognak tartom. Tisztességtelen azokkal szemben, akik éveken keresztül becsülettel készültek nőként, tehetségüknek, odaadásuknak hála világklasszisok lettek, akár sporttörténelmet is írtak, és most hirtelen a vert mezőnyben találhatják magukat. Azt gondolom, a jog, a sportjog nem tud lépést tartani ebben a kérdésben a társadalommal” – fogalmazott Dr. Sós Csaba. Hozzátette, sok ezer az egyhez az esetek száma, ennek ellenére nyilvánvaló, ha így halad a világ, idővel egy harmadik élsport kategóriát kell kialakítani, így a férfiak, a nők mellett a transzneműeknek, vagy a nemet váltóknak is külön versenyszámot kell kiírni.

(Kiemelt kép: Lia Thomas úszónő, Joseph Prezioso / AFP)