Domokos László szerint utalványokkal lehetne bért emelni a közszférában, és csökkenteni a munkaerőhiányt
Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke szerint a közszférában a béremelést elektronikus utalványrendszerrel lehetne megoldani. Eszerint a közszférában dolgozók fizetésemelésük egy részét utalványként kaphatnák meg, amit csak bizonyos célokra, például egészségügyi szolgáltatásra, oktatásra-képzésre, egyéb szolgáltatásokra, megtakarításra költhetnék el, mégpedig meghatározott cégeknél. A kijelölt vállalkozások között sok állami, önkormányzati vállalkozás szerepelne. A módszerrel minden érintett nyerne, és visszaszorulna a feketegazdaság – fejtette ki véleményét az elnök a Magyar Időknek.
Domokos szerint az utalványos béremelés egyik előnye az lenne, hogy az utalványként adott összegből pluszpénzek kerülnének az egészségügybe, az oktatás különböző szervezeteihez, és a megtakarítások is növekednének. Ezzel voltaképpen kiadástól is mentesítenék az államkasszát, plusz az állami, önkormányzati cégek egy része rendszeres megrendeléshez jutna a közszféra azon dolgozóitól, akik utalványban kapnák a fizetésük bizonyos hányadát.

– Az utalványos fizetés értelemszerűen azzal járna, hogy a szolgáltatóknak számlát kellene kiállítaniuk, ami hozzájárulna ahhoz, hogy az olyan szolgáltatások piaca is fehéredjen, mint például a magánegészségügy és a magánoktatás
– mondta az ÁSZ vezetője.
Nem papíralapú szelvényekről van szó, hanem elektronikus rendszerről.
– Azt gondolom, hogy a részleteiben még kidolgozandó elektronikus utalványok bevezetése hasonló áttörést jelentene a költségvetési kiadásoknál, mint az online pénztárgépek rendszerbe állítása volt a költségvetési bevételeknél – mondta az elnök.
Tegnap mi is beszámoltunk arról, hogy szakszervezetek kedden közös sajtótájékoztatón ismertették, hogy hatalmas a munkaerőhiány a közszférában, körülbelül 160 ezer embernek tíz éve változatlan a bére. Hangsúlyozták, hogy megoldást csak a béremelés hozhatna. A teljes magyar munkaerőpiacról majdnem 80 ezer ember hiányzik.