Közel 700 millió forint a kár, nem kellett a magyar dinnye
Mindeközben az áruházak hemzsegnek az import gyümölcstől.
Nulla forintért sem kellett a magyar dinnye, rajta maradt a termesztőkön. Közel tízezer tonna maradt belőlük a földeken, nagy részüket egyszerűen betárcsázták – írta meg a Telex a Magyar Dinnyetermelők Egyesületének bejegyzésére hivatkozva.
A Facebook-oldalon az áll, zavar van a kereskedelemben: harminc forintért lehet eladni a dinnyét, a termelés ennél többe került. A pultokon azonban 150-200 forintért árulják kilóját. Az import pedig annak ellenére elindult, hogy itthon még tart a szezon – írták szeptember 9-én az elkeseredett termelők.
Kerezsi Csaba, a Magyar Dinnyetermesztők Egyesületének alelnöke azt mondta: „hétfőn csináltuk éppen egy számvetést Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékre, azon a 800 hektáron, ahol intenzív dinnyetermesztés folyik, 20-25 százalék maradt kint a földeken. Ha 50 tonnás termésátlaggal számolunk, akkor ez nagyjából 10 ezer tonnát jelent. A hagyományos termesztésű 300-400 hektáron közel 70 százalékos volt a veszteség, nagyjából 6 ezer tonna ment veszendőbe. Ezt a gazdák letárcsázzák, bedolgozzák a földbe” – tette hozzá Kerezsi.
A termesztők remélik, hogy kapnak némi kárpótlást, már felvették a kapcsolatot a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával.
(Kiemelt kép: Munkások görögdinnyét szednek Kovács Zoltán gazdálkodó dinnyeföldjén a Békés megyei Medgyesegyháza közelében 2021. július 14-én. Fotó: Rosta Tibor / MTI)