Megbüntették Szél Bernadettet a dudálós akciójukért, amit a kórházi ágyak felszabadítása miatt szerveztek
Mozgalmasra sikeredett Szél Bernadett és Hadházy Ákos dudáltatós akciója hétfő délután, a Vár alatt. Az eseményt a kórházi ágyak felszabadítása miatt szervezték.
A beszédek után el is indult az autós demonstráció, de váratlan akadályokba ütközött, ugyanis
Szél Bernadettet és többek demonstrálót elkezdtek a rendőrök igazoltatni indokolatlan hangjelzés adása miatt.
A politikus amúgy a folyamatot végig élőben közvetítette és kommentálta. Miután nem élt mentelmi jogával, szabálysértési eljárást kezdeményeztek ellene.
Az országgyűlési képviselő megfélemlítésnek nevezte a történteket, és mint fogalmazott,
"visszatért a rendőrállam."
Szél Bernadett később a 168 Órának azt mondta, meglepte a rendőri fellépés, amelyre nem számított. Ebből azt a konzekvenciát vonta le, hogy
"a hatalom fél pár dudálástól."
Mint mondta, ha valaki szóvá szeretne tenni valamit, akkor "előásnak mindenféle jogszabályokat és akkor a hatalom lecsap."
Jelezte azt is, információi vannak arról, hogy néhány résztvevőt hazafelé sétálva is több alkalommal intézkedés alá vonták a rendőrök.
Az akció másik szervezője Hadházy Ákos a történteket követően a 168 Órának azt mondta, a rendőrök demonstratív jelenléte már érezhető volt a demonstráció elején. Majd amikor a körforgalomban elindult a dudálás, akkor többeket kivezettek a forgalomból és bírságoltak meg indokolatlan hangjelzésért. Csak annyi ember büntettek meg, ahány rendőr volt. Ő maga egy hangszóróról "dudált", mert elromlott a saját kürtje és annak a felvételét hangosította ki az akció alatt. Azt sejti, vélhetően emiatt nem intézkedtek vele szemben.
A politikus kifogásolta azt is, hogy a kijárási korlátozás értelmében
"manikűröshöz el lehet menni, de tüntetni nem szabad."
Jelezte, gondolkodnak az akció továbbvitelén, hogy a rendőrök ne büntessék meg a legközelebbi alkalommal.
A politikus részleteket nem mondott el erről, ám sejteni engedte, hogy feltehetően legközelebb hangszóróval fognak készülni.
Egyúttal kérte azokat a résztvevőket, akiket megbüntettek a rendőrök, jelentkezzenek nála, mert így tudnak nekik jogi segítséget adni.
Cikkünk megjelenése után reagált kapunknak a BRFK sajtóosztálya. Mint írták, a rendőrök a 2012. évi II. törvény 224. §-a alapján, közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértése miatt intézkedtek, mert a képviselő megszegte az 1/1975 (III.5.) KPM-BM együttes rendelet 30. §-ban szereplő hangjelzés szabályait. Ez az eljárás feljelentéssel zárult.
A rendőrség azt sem vette figyelembe, hogy szemmel láthatóan egy tüntetés zajlott, mivel
"bejelentés hiányában az adott közös véleménynyilvánítás nem minősül tudomásul vett gyűlésnek, ezért a közlekedési szabálysértés megítélése szempontjából jelen esetben ez irreleváns."

A KRESZ amúgy így fogalmaz: “Hangjelzést adni csak balesetveszély esetében, a baleset megelőzése érdekében, valamint – lakott területen kívül – az előzési szándék jelzése céljából szabad."
Ez az a rendelkezés, amelyet a rendőrség szerint megsértettek az autós demonstrálók. Külön érdekesség, egy héttel ezelőtt már volt ugyanitt egy ilyen demonstráció, ám ekkor senkit sem büntettek meg.
A demonstráció kiváltó kórházi ágyfelszabadításról korábban itt írtunk: