Dagad a botrány az egykori pártüdülő körül
Hétfőn feljelentést tett az Országos Rendőr-Főkapitányságon a Club Aliga eladása miatt Hegedűsné Kovács Enikő, a radikális párt országgyűlési képviselője.
A képviselő a rendőrség Teve utcai székháza előtt tartott sajtótájékoztatóján elmondta, a rendszerváltás előtt az MSZMP pártüdülőjeként szolgáló épületet 2007-ben privatizálták, az eladást a Kincstári Vagyonigazgatóság bonyolította, ám ezt követően a szerződést titkosították. Véleménye szerint a szerződés titkosítása kimeríti a közérdekű adatokkal való visszaélés fogalmát, mert mindenkinek joga van megismerni annak tartalmát. Hozzátette, a pletykák arról szólnak, hogy mélyen áron alul értékesítették az ingatlant, reális értékének körülbelül tizedéért adtak túl a Club Aligán. Hegedűsné Kovács Enikő kijelentette, ez hűtlen kezelésnek minősül. Kérdésre válaszolva elmondta, hírek szerint a területet 5 milliárd forintért adták el, ráadásul a Club Aliga értékesítésénél, olyan helyrajzi számú területeket is értékesítettek, amelyeket az akkor hatályos törvények nem engedélyeztek. Ilyen például a területhez tartozó partszakasz használati joga.
Az országgyűlési képviselő a Független Hírügynökségnek elmondta: az ügyben már korábban is tettek feljelentést, de akkor magánszemélyek tették, így nem azok nem jártak sikerrel. Most, képviselőként joga van ahhoz, hogy a nyomozati anyagokba betekintsen, illetve ahhoz, hogy folyamatos tájékoztatást kérjen a nyomozás állásáról. "És ezzel a jogommal, most élni is fogok" - tette hozzá Hegedűsné Kovács Enikő.
A párt szerint kérdés, hogy az eladás nem rejt-e magában nemzetbiztonsági kockázatot: "a Jobbik információi szerint az ingatlant megvásárló cég ügyvezetője egy izraeli katonatiszt, legalábbis korábban katonatisztként szolgált." Hegedűsné Kovács Enikő, a radikális párt országgyűlési képviselője, kijelentette: a szerződés megkötése óta a cég folyamatosan próbálja kiszorítani a helyi üdülőtulajdonosokat a Club Aliga területéről.
Az ingatlant megvásárló cég a településrendezési folyamat részeként új építési szabályzatot szeretne elfogadtatni a település vezetésével, azonban egyes képviselők állítása szerint ehhez a befektető nem ritkán a fenyegetéssel próbálkozik, továbbá folyamatosan igyekeznek kiszorítani a helyi lakosokat az ingatlan területéről – például feltűnően egyre drágább belépővel. A képviselő szerint tehát elengedhetetlen, hogy a rendőrség kivizsgálja az ügy hátterét, hiszen még az sem tisztázott, hogy pontosan mekkora kár érte az államot ezzel a nyilvánvalóan előnytelen privatizációval.
Míg a Balatonaligaiak nagy része ingyenesen strandolhat a Club Aliga területén, addig az üdülő beruházóját kritikával illető Balatonaliga Üdülőközössége Egyesület tagjainak fizetniük kell azért, hogy a Pro-Mot Kft. tulajdonában lévő területre bejussanak. A Hírszerző információi szerin június 21-én üzent hadat a Pro-Mot Kft. az üdülőközösséget támogatóknak: megvonta az ingyenes strandolási lehetőséget azoktól a helyiektől, akik támogatják a civil kezdeményezést. Az Egyesület elnöke szerint így kívánják ellehetetleníteni szervezete munkáját, a beruházó viszont úgy véli: a civilek szegték meg a megállapodást és jogos a "büntetés".
Az Egyesület elnöke úgy véli, a beruházó el akarja lehetetleníteni munkájukat. "Ez egyszerű zsarolás: ha egy tag ugyanis bemutatja a kilépési nyilatkozatát, akkor ismét ingyenesen látogathatja Club Aligát. Sorra hagyják el a tagok az Egysületet" – hangoztatta Cseh. Ezzel szemben Zvika Frank ügyvezető igazgató a Hírszerzőnek eljuttatott levelében azt írta: "a befektetővel kötött megállapodását az Egyesület többször megszegte", ezért felmondták azt, "ebből következően az ingyenes strandhasználat rájuk már nem vonatkozik". A 2008. május 28-án létrejött megállapodás szerint a felek kötelezettséget vállaltak, "amelyeket a BAÜKE ,a Pro-Mot érdekeit károsítva nyilvános csatornákon, folyamatosan és visszatérően megsértett".
(Független Hírügynökség, Hírszerző, Napi Ász Online)