Czeglédy Csaba első útja a tisztázó interjúra vezetett: szabadlábon a Fidesz szemében szálkát jelentő ügyvéd, képviselőjelölt

2018. március 1., 22:53

Szerző:

Csütörtökön kiengedték a szegedi börtönből Czeglédy Csabát, az ügyészség a hivatalos képviselőjelölt mentelmi joga miatt megszüntette a bűnszervezetben, üzletszerűen, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettével gyanúsított politikus előzetes letartóztatását.

Czeglédy csütörtök este az Hír TV Egyenesen című műsorában Kálmán Olgának beszélt először vesszőfutásáról: az elmúlt 8,5 hónapról azt mondta, rémálomszerű volt, de hamar rájött, ez a valóság. „Kívülről azt gondolnánk, hogy az előzetes borzalmas hely, de ott is tisztességes emberek dolgoznak, próbálnak szarból várat építeni” – kezdte például beszámolóját arról, hogy hiába állnak büntetőeljárás alatt, cellatársaival – akikből 4 is volt már – az előzetesben 99 százalékban csak normális emberi hozzáállással találkozott.

Czeglédy Csabának hosszabb ideig gyanúsítás és érdemi kihallgatás nélkül egy 10 négyzetméteres cellában kellett lennie, minden más fogvatartottól el volt zárva.

Czeglédy Csaba kijött az előzetes letartóztatásból

Kijelentette, eredetileg is országgyűlési képviselőjelölt lett volna, négy évvel ezelőtt is az volt az MSZP listáján. Leszögezte, nem azért akart jelölt lenni, hogy kijöjjön az előzetesből. „Az, hogy ennyi ideig előzetesben voltam, nyilvánvalóan kényszervallatás volt” – mondta arról, miért sejti azt, hogy semmilyen más célja nem volt a bebörtönzésének, mit hogy ártson eredetileg Botka László egykori szocialista miniszterelnök-jelöltnek, majd pedig mindenáron Gyucsány Ferencnek és családjának, köreinek. Czeglédy elmondta, amiről már szintén írtunk:

8,5 hónap alatt önmaguktól a hatóságok egyszer sem hallgatták ki, szeptemberben volt egy kihallgatása, amit októberben folytattak. Többször kapott olyan célozgatásokat, mint „Czeglédy úr, nem akar-e innen minél hamarabb hazakerülni”.

Aztán elmondása szerint akkor vált egyértelművé, mi is a szándék, amikor azt mondták neki, és ez szó szerint elhangzott egy meg nem nevezett hivatalos személytől:

„jelezze, mikor Gyurcsánynak előkészíthetjük a zárkát”.

Czeglédy elmondta, hogy sokkal hamarabb is hazakerülhetett volna, de ő csak egyenes gerinccel akart kijönni. Megjegyezte, hogy nemcsak ő, a hozzátartozói is kaptak különböző jelzéseket és „jó tanácsokat”, elmondása szerint arra próbálták terelgetni, hogy – mint fogalmazott – „köpje szembe magát és tegyen meg olyan dolgokat, amiket az ember józan fejjel nem tenne meg”.

Czeglédy számára világosnak tűnt, hogy az MSZP-t, a DK-t, az ügy kezdetén még Botka Lászlót és Gyurcsány Ferencet kellene befeketíteni ahhoz, hogy hamarabb szabadulhasson, az állítása szerint minden alapot nélkülöző eljárás, így az elzárás alól.

Fotó: MTI/Kelemen Zoltán Gergely

A képviselőjelölt szerint száznál kevesebb olyan ember van, aki nem kapta meg a fizetését a Human Operator nevű cégétől, de ők is csak azért nem, mert június 13-án reggel zárolták a cég és az alvállalkozók számláját, ellehetetlenítették a munkát. Előtte azonban a dolgozóik nagy részének elindították a májusi fizetés utalását – ez mintegy 4500 alkalmazottat jelent. 

Czeglédy leszögezte, minden károsultat ki tudnának fizetni.

Mindezt azonban a Fidesz-KDNP, s a kormánypártok által ural állami hatóságok – így a vád- és adóhatóság – megakadályozza, s Czeglédy éppen ezért, az igazsága, igaza bizonyítása érdekében is indulni akar az április 8-i országgyűlési választáson. Hangsúlyozta, nem a büntetőeljárás megúszása, hanem tisztázása a célja.

A politikus-ügyvéd szerint Szombathelyen is egy erős ellenzéki jelöltre van szükség a Fidesz ellen. A legnagyobb bántásnak magával szemben azt tartja, hogy azt hiszik, meg akar lépni, pedig erről szó sincs. Ez a hazám – mondta. 

Azzal kapcsolatban, hogy akkor végső soron miről szól a személyét övező ügy, Czeglédy annyit mondott, szerinte beavatkoztak a 2018-as választásokba. Azt elismerte, hogy ő és a cég is sokak útjában volt, ő azonban az előzetesben sem tétlenkedett, kézzel írt anyagokat és bentről próbálta koordinálni a teendőit.

A 168 Óra is számtalanszor írt arról, hogy az MSZP, a DK és az Együtt szombathelyi önkormányzati képviselője és társai ellen bűnszervezetben, üzletszerűen elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények gyanúja miatt folyik eljárás. A gyanú szerint a Czeglédy vezetésével létrejött bűnszervezet céghálózata 2011 és 2016 között diákmunka-közvetítéssel foglalkozott, a bűnszervezet élén álló, a Human Operator Zrt.-hez köthető emberek – a közvetítő cégek és a strómanok által vezetett iskolaszövetkezetek segítségével – el akarták kerülni a munkaközvetítés után járó közterhek megfizetését. Így a – kormánypárti média által sugallt – gyanú szerint 6,3 milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak az állami költségvetésnek. Czeglédy maga sem tudja, miből fakad ez a számítás, felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy csak csütörtökön hat pert nyert meg a propagandamédiával, így az állam médiumokkal szemben azért, mert megalapozatlanul vádolták, s ügyében hamis állításokat tettek.

Czeglédy sok-sok borsot tört ügyvédként és önkormányzati képviselőként a kormánypártok orra alá

Megírtuk: miután Czeglédy Csabát hétfőn hivatalosan is nyilvántartásba vette képviselőként a Nemzeti Választási Bizottság, a Csongrád Megyei Főügyészség megszüntette előzetes letartóztatását és elhagyhatta a börtönt. A jelölteket ugyanis a képviselőkhöz hasonló mentelmi jog illeti meg, vele szemben a mentelmi jog fennálltának ideje alatt a büntetőeljárás nem folytatható, vele szemben kényszerintézkedés nem foganatosítható függetlenül attól, hogy vele szemben a nyomozás már megindult, gyanúsítottként hallgatták ki és előzetes letartóztatását rendelték el. Mindezekre figyelemmel a főügyészség – bár az előzetes letartóztatás törvényi feltételei, így a megalapozott gyanú, az eljárás meghiúsításának veszélye, a szökés veszélye és a bűnismétlés veszélye továbbra is változatlan tartalommal fennállnak – a nyomozás felfüggesztése mellett, megszüntette Czeglédy előzetes letartóztatását.

A mentelmi jog felfüggesztését a legfőbb ügyész indítványozhatja a Nemzeti Választási Bizottságnál. A Csongrád Megyei Főügyészség eközben persze javasolta a Legfőbb Ügyészségnek, hogy indítványozzák Czeglédy mentelmi jogának felfüggesztését.

Czeglédynek 700 érvényes ajánlást gyűjtöttek össze Vas megye 1. számú, szombathelyi székhelyű választókerületben, ezzel független képviselő-jelöltté vált.

A jelenlegi állás szerint mindenesetre a következő jelöltek indulnak az egyéni mandátumért:

1. Balassa Péter, Jobbik

2. Dr. Czeglédy Csaba, független

3. Dr. Hende Csaba, Fidesz-KDNP

4. Dr. Nemény András, MSZP-Párbeszéd

5. Szakály Gábor, Hajrá Magyarország!

6. Szeidel Petra (vélhetően független, de a neve mellett semmit sem tüntettek fel)