Csökkent a Fidesz támogatottsága

A tavaly év második felében tapasztalt stabil növekedés után a Fidesz támogatottsága az év végén megtorpant, majd második hónapja lassú csökkenésbe kezdett, most 23 százalékon áll – derül ki a Publicus Intézet 2015 decemberi, pártok támogatottságát vizsgáló , amely a Vasárnapi Hírek megbízásából készült.

2016. február 21., 07:54

A Publicus Intézet elemzésében azt írta, úgy tűnik, hogy a kormánypárt a menekültügy kifulladásával nem találta meg azt a témát, amivel tovább tudná folytatni szavazóinak visszaszerzését. A CSOK program erre nem tűnik alkalmasnak, és a tanártüntetések, úgy tűnik, erodálják a tábort.

Amikor a Fidesz csökken rendszeresen a bizonytalanok növekedését tapasztaljuk, így van ez most is. Három hónapig 44 százalék volt a pártot nem választók aránya, ez most három százalékponttal 47 százalékra növekedett. Ez egyben azt is jelenti, hogy az MSZP és a Jobbik – egyelőre legalábbis – nem képesek felszívni a Fidesztől eltávolodókat. A két párt ellenzéki vezető szerepért folytatott küzdelme továbbra is folytatódik, második hónapja fej-fej mellett, 11-11 százalékon állnak.

Az MSZP szavazóinak száma az elmúlt egy hónapban nem változott: 11 százalék. A Jobbik ugyancsak 11 százalékon áll. Mivel a Jobbik támogatói továbbra is a legkevésbé aktívak, ezért a biztos szavazók körében az MSZP – hibahatáron belül ugyan –, de ebben a hónapban is megtartotta a vezetői pozíciót az ellenzéki pártok körében.

A többi párt megítélése érdemben nem változott. Az LMP továbbra is 3 százalékon áll, érdemi változás a választások óta ebben nem volt. A DK egy százalékpontot csökkenve most újra 3 százalékon áll. Az Együtt, a PM, és a MLP ebben a hónapban nem érte el az egy százalékot.

(

Publicus Intézet)

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.