Változás lesz a CSOK-ban és a falusi CSOK-ban is
Jelentősen változik a CSOK és a falusi CSOK feltételrendszere is a közeljövőben, mutatjuk, hogyan.
Új kormányrendelet jelent meg, ami szabályozza a családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) és a hozzá kapcsolódó falusi CSOK új feltételrendszerét, írja az Infostart. A pénteken este közzétett rendelet szerint a preferált kistelepülések listája bővül a Csongrád-Csanád vármegyei Tömörkénnyel, a falusi CSOK esetében pedig a kivitelezési munkálatok határidejét az eddigihez viszonyítva egy évvel meghosszabbítják.
Így a falusi CSOK támogatási szerződés keretében elvégzett lakóépületi felújítások végső határideje minden igénylő esetében a szerződés megkötésétől számított 3 évről 4 évre változik.
Egy alkalommal az eredeti időszak lejárta előtt pedig minden igénylő kérelmezheti a a vállalt építési, korszerűsítési munkálatok vagy azok költségének megváltozása miatt a támogatási szerződés és a költségvetés módosítását, ha így az előírt feltételek biztosítása megvalósulhat.
A sima CSOK esetében változás, hogy a vállalkozás székhelyét akár utólag is be lehet jelenteni a támogatással megszerzett ingatlanba. Így a támogatási jogviszonyt követően létrejött gazdasági társaságok vagy egyéni vállalkozások székhelyét bejelenthetik a családi otthonteremtési kedvezménnyel érintett lakásba vagy házba, ahogy arra a támogatási jogviszony létesítésével egyidejűleg jelenleg is lehetőség van.
Egyszerűsödnek az előírt bentlakás feltételei is
A csoknál adminisztrációs könnyebbséget jelent, hogy megszűnik a támogatott személy lakcímbejelentésének igazolási kötelezettsége. Eddig ezt a támogatást igénybe vevőnek a hitelező bankjánál kellett igazolnia a lakcímkártyával, amelyen már a támogatásban szereplő lakóingatlan szerepel. Ehelyett a Magyar Államkincstár ellenőrzi a lakcímlétesítés megtörténtét. Erre a jelenlegi szabályok szerint 90 nap van a csok folyósítását követően. Az automatikus ellenőrzés a módosítás utáni új igényléseknél kezdődik meg.
Ezen felül az eddigi 60 napról 90 napra hosszabbodik a vállalt gyermekek megszületésének bejelentésére vonatkozó határidő.
A módosítás bevezeti az életvitelszerű bentlakás fogalmát, és bekerültek a rendeletbe a kisajátítás miatti elidegenítés szabályai, valamint pontosították a gyermekelhelyezésre és a lakóhely létesítésére vonatkozó rendelkezéseket.
(Kiemelt kép: Az építkezéseken elkopott, elhagyott kőműves védőkesztyűk. Fotó: MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor)