„Csikágó” lett a békés kisvárosból?
A bűnügyi fertőzöttség rangsorát tekintve a megyei városok között van, amelyik látványosan javított, akad, amelyik feltűnően rontott egy évvel korábbi helyezésén. Ám a bűnügyi statisztikai mutatók és a lakosság biztonságérzete nem mindig vannak összhangban – írta a Teol.hu Tolna megyei hírportál.
A bűnnel legfertőzöttebb magyar város tavaly Záhony volt. Kerekegyháza pedig ebből a szempontból a legmakulátlanabb. Legalábbis ez derül ki az
Egységes Nyomozóhatósági és Ügyészségi Bűnügyi Statisztika(ENYÜBS) adataiból. Az ezer lakosra számított, ismertté vált bűncselekmények számán alapuló listát nemrég egy országos hetilap közzétette.A Tolna megyei városok közül van, amelyik jelentősen javított egy évvel korábbi "helyezésén", de akad, amelyik nagyot zuhant a rangsorban. A legnagyobb negatív irányú változás Tolnán történt, a statisztika alapján. 2007-ben a város bűnügyi fertőzöttsége kifejezetten enyhének volt mondható, hiszen a 274 várost felsoroló listán a 218. helyet foglalta el. 2008-ban viszont a 31. helyre csúszott.
Mivel a rangsor az ismertté vált bűncselekmények száma alapján készült, ebben az esetben a lista elején levők vannak kedvezőtlenebb helyzetben. A romló számok azonban nem azt jelentik, hogy Tolna egyik évről a másikra békés kisvárosból "Csikágóvá" vált volna.
Dr. Varga Péter, szekszárdi rendőrkapitány a Teol.hu-nak elmondta: 2008-ban Tolna esetében közel kétszáz rendbeli, de csupán két ügyhöz kapcsolódó intellektuális bűncselekményt dolgozott fel a rendőrség. Ezenkívül tavaly év elejétől vált bűncselekménnyé a zaklatás, amelyből mindjárt ötven feletti eset történt a városban. Ezen három tétel miatt hivatalosan mintegy duplájára nőtt a bűncselekmények száma.
Önmagában ez azonban a lakosság biztonságérzetét nem befolyásolta, a „hagyományos" bűnesetek száma gyakorlatilag nem változott. Dr. Kuti István, paksi rendőrkapitány is azt hangsúlyozta, hogy két, egymás utáni évre vonatkozó statisztikai adatból nem lehet messzemenő következtetéseket levonni a bűnügyi fertőzöttséget illetően. Kisebb súlyú, de sorozatban elkövetett bűnesetek például jelentősen torzíthatják ezt a mutatót. A tényleges tendenciák szerinte csak több éves intervallumot vizsgálva mutatkoznak meg.