Csendben terjed az AIDS Magyarországon

Magyarországon évről évre 15-20 százalékkal több a HIV-fertőzött. Miközben egyre kevesebben mennek el szűrésre. A kormány mégsem szánt pénzt eddig prevencióra és felvilágosításra. Szakértők szerint leggyakrabban éppen az egészségügyi ellátásban szembesülnek megkülönböztetéssel az érintettek. Nem kapnak ellátást, vagy nem megfelelő színvonalút. HERSKOVITS ESZTER írása.

2013. augusztus 16., 10:04

Barcelonában civilek kezdeményezésére évek óta működik olyan HIV-szűrőállomás, ahol bárki névtelenül kérhet AIDS-tesztet. Negyedóra múlva már az eredményt is tudhatja. Ha az pozitív, a szakképzett munkatársak azonnal segítenek a betegnek: minden kérdésére válaszolnak és a megfelelő helyre irányítják.

A barcelonai példa sikeres lett. Lisszabonban, Athénban is nyíltak hasonló, a civilek által üzemeltetett anonim központok. Épp olyan országok fővárosaiban, amelyeket a legsúlyosabban érintett a gazdasági válság.

Persze Magyarországon ez is egészen másként fest. Valahogy így: bárki kérhet AIDS-tesztet az orvosától, aki az illetőt aztán a nemibeteg-gondozóba vagy az ÁNTSZ egyik szűrőpontjára irányítja. Az „anonim vérvételhez” viszont a kartonozón keresztül visz az út, ahol az összes személyes adatot elkérik. Ettől sokan visszariadnak. Aki nem, annak jön az új próbatétel: a faggatás. A tesztet végző orvosok kérdezgetnek. Például: „Miért kérte ön a vizsgálatot?” majd gyorsteszt helyett következik a hagyományos vérvétel. Eredmény pedig – egy-két héten belül.

Ugyanakkor idehaza is működtetnek civilek szűrőállomást: a budapesti Karolina úton. És nálunk is keresettebb a civil helyszín az államinál. De a civil központtól tavaly megvonták az állami támogatást. Hasonlóan járt a Háttér Egyesület, amely pályázati pénzből óvszerautomatákat üzemeltetett. Egészen 2012-ig. Tavaly ugyanis egyáltalán nem írt ki prevenciós pályázatot az egészségügyi kormányzat. Az egyesületi pénz pedig elfogyott, most üresek az „egészségvédelmi automaták”.

Bagyinszky Ferenc, a Társaság a Szabadságjogokért HIV/AIDS programjának vezetője szerint a külföldi példák is bizonyítják: a legszűkösebb költségvetési keret mellett is el lehet különíteni forrásokat a prevencióra és a felvilágosításra. Ezek lennének ugyanis az AIDS elleni küzdelemben a legfontosabb feladatok.

– Csak megelőzéssel és szűrésekkel csökkenthető a betegek száma. A gyógyszeres kezelés alatti HIV-pozitívak nagy eséllyel nem fertőznek tovább.

Bagyinszky olyan esetekről is tud, amikor a vírushordozó férj HIV-negatív feleségével éveken át védekezés nélkül élt nemi életet, mert gyereket szerettek volna. Végül megszületett a makkegészséges utód, és a feleség sem fertőződött meg.

Akik viszont nem tudják magukról, hogy betegek, s nem mennek szűrésre, továbbadhatják a vírust. Tovább is adják.

Magyarországon évről évre átlagosan 15-20 százalékkal nő a HIV-fertőzöttek száma. Mintegy kétszáz új beteggel évente. Nem feltétlenül ez a szám, hanem ez a tendencia ijesztő. Sokan akkor tudják meg, hogy betegek, amikor már kialakult az AIDS: a kórházba tüdőgyulladással, daganattal vagy más úgynevezett AIDS-indikátor betegséggel kerülnek.

Csakhogy utoljára 2005 és 2010 között volt Nemzeti AIDS-stratégiánk. Akkor – egyebek mellett – célul tűzték ki a szűrések számának növelését, a prevenció egyéb formáinak támogatását. Nem sok minden valósult meg ebből.

S mi történt az elmúlt három esztendőben?

A kormány először feloszlatta a Nemzeti AIDS Bizottságot. S bár január 1-jével egy miniszteri utasítás új Nemzeti HIV/AIDS Munkacsoportot jelölt ki, a civileket csak most nyáron hívták, vegyenek részt az alakuló szervezet munkájában. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) Egészségügyért Felelős Államtitkársága állította: hosszas egyeztetés előzte meg a munkacsoport felállítását, azért tartott ennyi ideig.

A civil szervezetek azonban nem tudnak egyeztetésről.

Másfelől tény: a TASZ évek óta szerette volna elérni, hogy bevonják őket is – más nem kormányzati szervekkel együtt – a bizottság munkájába.

– Örülünk, hogy ez megtörtént – mondja Bagyinszky Ferenc. – Noha az nem jó jel: a szabályzat mindössze évi egy ülést ír elő.

Miskolczi Endre, a betegeket képviselő Pluss Egyesület elnöke is egyetért azzal: a kormányzat részvétele elengedhetetlen az AIDS elleni küzdelemben.

– A feladatok leosztása és az irány kijelölése állami feladat. Mivel nem túl nagy területről van szó – 1986 óta körülbelül 2500 beteget regisztráltak –, a téma egyszerűen gazdátlanná vált. Ad hoc megoldások születnek, a néhány AIDS-szel foglalkozó civil szervezet pedig rendszerint a maga útját járja.

Erről is kérdeztük a szaktárcát. Válaszukban azt írták: kiemelt jelentőségének megfelelően szeretnék kezelni a kérdést. És már alakul a Nemzeti HIV/AIDS Szakpolitikai Program. Várhatóan augusztusra kész, de előtte társadalmi vitára bocsájtják. Ahogyan fogalmaztak, javaslatot tesznek a helyzet javítására.

Konkrétabb elképzelés az új HIV-fertőzések számának csökkentése. Ám ez – Miskolczi Endre szerint – rövid távon megvalósíthatatlan. Ugyanis a szűrések számának növekedésével eleinte valójában több lenne a HIV-fertőzött – a statisztika alapján.

Segítőkön keresztül kérdeztünk volna AIDS-fertőzötteket is, de még névtelenül sem vállalták a beszélgetést. Annyit többen is elmondtak: itthon még mindig megbélyegzik őket. A Pluss Egyesület feljegyzései szerint leggyakrabban éppen az egészségügyi ellátásban szembesülnek megkülönböztetéssel az érintettek. Nem kapnak ellátást, vagy nem megfelelő színvonalút.

Egy hatvan év körüli asszony a férjétől kapta a fertőzést, aki vérátömlesztés miatt lett hordozó. A nőnek a betegségétől függetlenül gyógytornára kellett mennie, de városában sehol nem fogadták. Most kétszáz kilométert utazik Budapestre gyógytornára.

– Mégis: mit történt volna, ha együtt tornázik másokkal? Ijesztő a tudatlanság még az orvosok körében is – mondja Miskolczi Endre.

Mindenesetre egyre nagyobb szükség lenne itthon is átfogó felvilágosító kampányra. Lehet ugyan hallgatni az AIDS-ről, de attól még létezik a betegség. És csendben terjed is.