Csattan az ostor az önkormányzatokon is

A Megyei Jogú Városok Szövetsége és a Magyar Önkormányzatok Szövetsége egyaránt sokat vár a pénteki szakmai egyeztetéstől, amelyen a helyhatóságok 120 milliárd forintos tervezett költségvetési támogatáscsökkentése kerül újra napirendre - közölte Csabai Lászlóné alelnök, illetve Gémesi György elnök csütörtökön Nyíregyházán, ahol települési vezetőkkel folytattak megbeszélést. A jövő évi költségvetési tervezet alapján 2010-ben 250 milliárd forinttal csökken az önkormányzatok mozgástere - jelentette ki Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) elnöke

2009. szeptember 17., 19:33

Csabai Lászlóné, Nyíregyháza polgármestere ugyanakkor kijelentette: a 120 milliárdos forráscsökkentési tervet aligha lehet teljes egészében elvetni, hiszen ha a pénzügyi-gazdasági válság miatt kevesebb az ország pénze, akkor nyilván kisebb összeg jut az önkormányzatokra is – írta az MTI.

Gémesi György, Gödöllő polgármestere szerint alaposan végig kell nézni a csökkentés minden egyes tételét, mert a jelentős mértékű támogatáscsökkentés felveti a működőképesség kérdését, s a számok mellett tekintettel kell lenni a közösségekre, a települési élettér fenntartására is.

Túlélnek az önkormányzatok?

Jövőre 15-20 százalékos iparűzési adócsökkenésre kell számítani, ami önmagában százmilliárdos nagyságrendű kiesést jelent az önkormányzatok költségvetéséből - tette hozzá Gödöllő polgármestere, miután a MÖSZ országos konzultációsorozata keretében Debrecenben térségi települési polgármesterekkel találkozott.

Gémesi György szerint ezen túlmenően az év közben megnőtt terhek is sújtják az önkormányzatokat. Példaként az 5 százalékos áfa-emelést említette.

A MÖSZ elnöke bejelentette: szeptember 30-án, az önkormányzatok napján konzultációra hívják az önkormányzati tisztséget is betöltő országgyűlési képviselőket, hogy áttekintsék a költségvetési kérdéseket.

Ennek kapcsán Gémesi György megjegyezte, hogy a magyar önkormányzati rendszernek 830 milliárd forint adóssága van, aminek nagyobb része fejlesztési hitel.

A MÖSZ hivatalos álláspontját hangoztatva Gémesi György sürgette az Országgyűlés mellett egy önkormányzati kamara felállítását, amelynek egyetértési joga lenne az önkormányzatot érintő döntésekben.

Megítélése szerint az ilyenformán megalakuló kétkamarás parlament önkormányzati oldalának is megfelelő legitimitása lenne, hiszen a tízmillió állampolgárt képviselő önkormányzati vezetőket is közvetlenül választják – írta az MTI.

Külön kellene választani a választásokat

Szorgalmazta továbbá, hogy az állami vagyon hasznosítására jöjjön létre olyan, az önkormányzatokat is képviselő grémium, amely dönthetne a különféle állami vagyontárgyak helyi, önkormányzati hasznosításáról.

Utóbbi jelentős mértékben hozzájárulna a helyi gazdálkodás erősítéséhez - tette hozzá.

Gémesi György végezetül arról beszélt, hogy a jövőben külön kellene választani az országgyűlési és a helyhatósági választások időpontját. Utóbbit szerinte az EP-választásokkal kellene egy időben tartani, s az önkormányzatok mandátuma is öt év lenne.

Ezzel szerinte többen mennének el az EP-választásra is, az országgyűlési képviselő választástól távol eső időpont pedig lehetővé tenné az önkormányzatok nyugodtabb működését.

Mindezekről a kérdésekről egyeztetnek a MÖSZ által szervezett megyei önkormányzati fórumokon, majd három regionális tanácskozáson is - közölte Gémesi György.