CEU-rektor: Nem lehet minket megfélemlíteni

Elkeseredett, de nem lemondó a hangulat a CEU-n, miután kiderült, hogy a kormány egy kifejezetten az egyetemre szabott törvénymódosítással kapcsolt a sorosozás magasabb fokozatára. Az egyetem vezetői arra kérték a diákokat és az oktatókat, hogy a közösségi oldalakon mozgósítsanak az intézmény érdekében. A CEU ügye iránt nagy a nemzetközi érdeklődés, ami nem véletlen: sok szempontból a világ vezető egyetemei között tartják számon.

2017. március 29., 17:49

Szerző:

– Itt maradunk! Nem adjuk fel. A Közép-európai Egyetem folytatja a munkát, arra kérem a diákokat, hogy tanuljanak, szorgalmasan dolgozzanak tovább az esszéiken. Ez a legfontosabb.

Tapsvihar fogadta Michael Ignatieff rektor szavait a Közép-európai Egyetem legnagyobb, hatszáz főt befogadó előadótermében szerda kora délután, azon a gyűlésen, ahová – bár hármasával ültek oktatók és diákok a lépcsőkön is – nem fért be minden érdeklődő. Szavait zárt láncú tévén is közvetítették. A történészprofesszor, volt cambridge-i, oxfordi, harvardi oktató, író és expolitikus a felsőoktatási törvény módosításának arra a tervezetére reagált így, amely gyakorlatilag ellehetetlenítené a Közép-európai Egyetem munkáját.

Fotó: Kökényesi Gábor

– Elképesztő. Korábban is olvastunk a CEU elleni támadásokat, de azt nem hittük, hogy ilyen durva lépésre sor kerülhet – mondta egy 23 éves politológushallgató lapunknak abban a csődületben, amely az egyetem épülete előtt afféle rögtönzött fórumként vitatta az eseményeket. A veszély reális – folytatta –, hogy feltüzelik a közvéleményt, és annak nyomására meghátrálásra kényszerítik az egyetemet, bár egyelőre talán még csak tesztelik a határokat. (Az angolul kiválóan beszélő fiatalemberről egyébként csak a beszélgetés végén derült ki, hogy egyike a négyszáz magyar diáknak, akiknek a többsége tandíjmentesen, ösztöndíjasként tanul a világ egyik legszínvonalasabb intézményében. Hazai oktatásban családjának nem lenne pénze politológiai tanulmányokra.)

Ami most történik, az támadás az oktatás szabadsága ellen, rossz a magyar gazdaságnak, rossz az egész magyar társadalomnak – toldotta meg egy évfolyamtársnője, aki angolként beleszeretett Magyarországba, és eddigi élete legnagyobb csalódása lenne, ha el kellene mennie és másutt kellene befejezni tanulmányait.

A tömegben feltűnt az az ember is, aki huszonöt éve Soros Györggyel együtt nyitotta meg az intézményt: Demszky Gábor volt főpolgármester.

– Ez budapesti intézmény, része a budapesti tudományos közösségnek. Az egyetemi oktatók és a diákok közössége most a magyar tanszabadság ügyét védi, amikor kiállnak a világon legismertebb magyar oktatási intézmény mellett – mondta Demszky, aki részt vett a CEU-gyűlésén és maga is reagálni fog a rektor kérésére, hogy mindenki mozgósítsa saját közösségeit az egyetem védelmében. A volt főpolgármester Európa és a világ általa ismert polgármestereihez fordul, hogy álljanak ki az egyetem működése mellett. Demszky Gábor úgy véli: valójában csak arról van szó, hogy a Fidesz a CEU ellen fellépve a „sorosozás” újabb fokozatába kapcsolt, hogy megszerezze a Jobbik szavazótáborát.

Az egyetemi gyűlést követő sajtótájékoztatón tizenhat fényképezőgépet és tíz kamerát számoltunk össze, de csalóka lehet az összegzés, a fényképezőgépek nagy része is videót rögzített. Jelen volt az egész világsajtó a BBC-től, a Reuterstől, a The Financial Timestól kezdve a szomszédos országoknak a többség számára ismeretlen fórumaiig. Eljött hét nagykövetség vezető munkatársa is.

Fotó: Kökényesi Gábor

Ignatieff rektor bemutatkozása után elsőként a diplomatákat köszöntötte, és hangoztatta, hogy Washington kiáll a CEU mellett, mintDavid Kostelancik ügyvivő írta: „Az Egyesült Államok nagy aggodalommal tekint a magyar kormány által kedden benyújtott törvénymódosítási javaslatra, amely súlyosan akadályozná a Közép-európai Egyetem (CEU) működését Budapesten.” Ez a diplomatikus udvariasságnak látszó mondat egyébként valójában aligha jelent kevesebbet, mint hogy tévednek, akik úgy számolnak, hogy a Soros György által alapított egyetem megtámadása tetszeni fog a Trump-kormányzatnak.

A rektor megerősítette, hogy a nyilvánvalóan a CEU ellen irányzott törvény az oktatás szabadságát, ezzel a 117 országból érkezett 1500 diák és 420 oktató jogait kívánja korlátozni. A CEU, amelyet New York államban és Magyarországon is akkreditáltak, soha semmilyen törvényt sem sértett meg,  közössége kész arra, hogy minden legális eszközzel fellépjen a jogsértő tervezettel szemben. Az egyetem nem fogja bezárni kapuit, a campus sehová sem költözik, a diákok megkapják majd diplomájukat: ez budapesti intézmény. Olyan intézmény, amelyhez Magyarország jó volt és amely jó volt Magyarországhoz.

Enyedi Zsolt magyar ügyekért felelős rektorhelyettes elmondta, hogyan irányul a törvénytervezet a CEU ellen. A kormány szándékai szerint nemzetközi egyezményben kellene az intézmény működéséről megállapodni. Enyedi szerint ez súlyosan veszélyeztetné az intézményt, mert szakmai alapokról politikai alapokra helyezné működését.

A törvénymódosítás előírná azt is, hogy a származási országban, tehát az Egyesült Államokban is legyen campusa a Közép-európai Egyetemnek. Enyedi rámutatott, hogy számos felsőoktatási intézmény működik olyan konstrukcióban, mint a CEU, és a budapesti oktatás színvonalát semmiben sem javítaná, ha más oktatási helyeken is elindulna a képzés. Két új előírás is érintené azt az érdeminek aligha nevezhető jogi konstrukciót, amely szerint a CEU és a Közép-európai Egyetem nem azonos jogi személy, az oktatás ennek a kettőnek az együttműködésére épül. Az egyetem EU-n kívülről érkező oktatói elveszítenék azt a kedvezményüket is, amely szerint nem kell magyar munkavállalási engedélyt kiváltaniuk.

Ignatieff rektor mindezt azzal egészítette ki, hogy bármiről készek tárgyalni a magyar féllel, de ennek feltétele a bizalomvesztés miatt a tervezet azonnali visszavonása. Amennyiben erre nem kerül sor, az egyeztetés csak üres udvariaskodásnak számít.

Fodor Éva rektorhelyettes azt az információt is megosztotta a sajtóval, hogy a gyűlésen kérték: az oktatók és a diákok a közösségi médián keresztül forduljanak az általuk elérhető magánszemélyekhez, közösségekhez és intézményekhez, hogy együtt szálljanak síkra az egyetem érdekében. A rektor ezt később azzal egészítette ki, hogy számos egyetemi polgár követelte:  szervezzenek tüntetést. Ez is legális eszköz, a rektornak nincs ellene kifogása, de azt kérte a gyűlés résztvevőitől, hogy várják meg a Palkovics államtitkárral szerdán kezdődő tárgyalásokat, hátha érdemes elkerülni a radikálisabb lépéseket.

– Ez az egyetem a magyar tudományos élet és oktatás elidegeníthetetlen része, amely politikatudományokban és nemzetközi tanulmányokban a világ első ötven intézménye között van. Ezzel nem csak Magyarországon, de az egész térségben a legjobb eredményt mutatja fel – jelentette ki a rektor. – Nincsen B terv, itt maradunk, és a szándék, amely ez ellen irányul, árt a magyar–amerikai kapcsolatoknak, a kutatás szabadságának. Nem lehet minket megfélemlíteni! – zárta sajtótájékoztatóját a CEU rektora.

A sajtótájékoztatón részt vett Chikán Attila közgazdászprofesszor, az első Orbán-kormány gazdasági minisztere is, aki a CEU igazgatótanácsának egyetlen magyar tagja – feltéve, ha George Pataki volt New York-i kormányzót nem soroljuk ebbe a kategóriába. Amikor a véleményét kérdeztük, kijelentette: nincs hozzátennivalója, mindenben egyetért a rektorral.

Illegális online szerencsejáték-szervezők ellen lépett fel a Gazdasági Versenyhivatal és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága. Olyan csalók által üzemeltetett honlapokat tiltottak le, amelyek a Szerencsejáték Zrt. játékait másolták, becsapva ezzel a magyar lottózókat.