Budaörs polgármestere az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát követeli
Egyperces néma főhajtással, valamint virágokkal és mécsesekkel rótták le tiszteletüket körülbelül hatvanan-nyolcvanan a kommunista diktatúrák áldozatainak fényképei előtt vasárnap délután Budaörsön. A rendezvénnyel egy időben Wittinghoff Tamás (Budaörs Fejlődéséért Egyesület), a város polgármestere közleményben kezdeményezte az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát.
A Recski Szövetség Egyesület, a Magyar Politikai Foglyok Szövetsége (Pofosz), az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Világszövetsége, a Szovjetunióban volt magyar politikai rabok és kényszermunkások szervezete (Szorakész), az 1956-os Nemzetőrök Hagyományápoló Tanácsa és a Magyar Politikai Elítéltek Közössége azért hívta az embereket a városháza elé, hogy „pótolják” a február 25-ei emléknapon, a helyi képviselő-testületi ülésen elmaradt egyperces néma felállást, amelyet a polgármester szerintük „megtiltott”.
A „pótlólag” megtartott ünnepségen a Fidesz-KDNP és a Jobbik néhány tagja, illetve a két párt több szimpatizánsa is jelen volt.
Wittinghoff Tamás szerdán a Facebook-oldalán azt írta: „A budaörsi Fidesz szerint tagadom a ”kommunizmus bűneit„, s magát a történelmi tényeket (a kommunizmust) is...
Ma csatlakozott a Fidesz akciójához néhány ”más„ szervezet, ezért minden további félreértés elkerülése érdekében, így kommentáltam a történteket az MTI-hez eljuttatott közleményben: 'Sajnálatos, hogy a budaörsi Fidesz csúsztatáson és hazugságon alapuló közleményét a POFOSZ és partnerszervezetei is készpénznek vették, és erre alapozva fogalmazták meg tiltakozásukat.
Nem csak, hogy nem tagadom a múlt bűneit, de negyedszázaddal ezelőtti közéleti szerepvállalásomnak éppen az volt az oka, hogy mélyen megvetettem a szocializmusnak nevezett kádári önkényt. Ennél jobban csak a rákosista diktatúrát és a nyilas rémuralmat, és ezek rémtetteit vetem meg, amelyeket sokszor ugyanazon személyek követtek el. Bűneik megbocsáthatatlanok! Minden ezzel ellenkező állítás ostobaság és manipuláció. A Fidesz jobban tenné, ha álhírek gyártása, testületi ülésen történő provokálás helyett elősegítené a múlt feltárását, például az ügynöklisták oly régóta követelt nyilvánossá tételével, vagy éppen megakadályozná, hogy egy köztemetőben olyan obeliszk legyen (nemrég felújítva...), amelyen a hős szovjet katonáknak állítanak emléket, akik legyőzték az 56-os ”ellenforradalmat„. Ha van valami, hát ez a múlt meggyalázása.Örömmel látnám ezzel kapcsolatban a most tiltakozó szervezetek állásfoglalásait.'”