Botrány: beterelték a szavazókat, bezárták az ajtókat, teát osztanak

Az országban több helyen rendkívüli helyzet alakult ki azokban a választási körzetekben, ahol az átjelentkezett szavazók este 7 óráig nem tudták leadni voksaikat.

2010. április 11., 19:49

A Magyar Televízió helyszíni tudósítói szerint számos városban, például Szegeden, Debrecenben és Pécsett és Budapesten este háromnegyed nyolckor még több száz szavazó várakozott voksa leadására. Az ok: az átjelentkezett szavazók miatt a választási bizottságok képtelenek gyorsabban lebonyolítani a voksolást.

Az egyik szegedi szavazókörzetben csigasorba terelték a beszorult szavazókat, ezeket székekkel választották el, amelyre le tudnak ülni az idősebbek.

Debrecenben például a kijelölt körzetben az este 7 óráig beérkezőket beterelték az iskolaépületbe, ők mindenképpen szavazhatnak.

Egyes szavazóhelyiségekben sorszámokat osztogatnak a szavazóknak. Az ilyen körzetekben a szavazók elmentek kávézni, melegedni, s arra számítanak, hogy néhány óra múlva visszatérnek.

Más körzetekben, például a XI. kerületben elkezdetek teát osztani a várakozóknak. Vannak, akik a nap közbeni tumultusokról értesülve már eleve székekkel érkeztek a szavazóhelyiségekbe.

Ugyancsak az M1 tudósítóinak jelentése szerint bizonyos választókörzetekben legalább még két órára becslik azt az időt, mire minden szavazó élhet választási jogával.

A XIII. kerületi Kassák Lajos Gimnáziumban 1000-1200 ember várakozik, megtöltik az épület mindhárom emeletét.

Pécsett is hosszú sorok állnak. Hétkor itt is lezárták a szavazóhelyiségek bejáratát, új szavazók tehát már nem léphetnek az épületbe, az addig beérkezők viszont kivárhatják sorukat. Nap közben voltak, akik háromszor tértek vissza, hogy leadják voksukat, de megriadtak a hosszú várakozástól. A kijelölt választási körzetben többen voltak az átjelentkezettek, mint az ott lakók.

A hosszú várakozás azokban a szavazókörökben alakult ki, ahol a lakóhelyüktől távol, igazolással szavazni akarók adhatták le voksukat.

"Minden fővárosi kerületben egy-egy ilyen szavazókör van. Este 7-ig csupán a XII., a XV., a XVI., a XX., a XXI. és a XXIII. kerületben zárhatták az urnákat, a többi 17 kerületben a lakóhelyüktől távol lévők szavazására kijelölt szavazókörökben tovább folyik a szavazás" – közölte Agócsné Darai Terézia az

FN.hutudósítása szerint.

A XI. kerületben 19 órakor még közel nyolcszázan várakoztak arra, hogy leadhassák szavazatukat, és a VIII. kerületben is mintegy félezren – tette hozzá.

Korábban Szigeti Péter, az OVB elnöke több médiumnak is úgy nyilatkozott, elindulhat 19 órakor a tájékoztató rendszer. Az OVB úgy döntött, a kampánycsend meghosszabbodik addig, amíg az utolsó szavazó le nem adta a voksát. Ez azt jelenti, hogy addig nem tehetnek közzé részeredményeket sem.

Szigeti Péter arról számolt be: várhatóan egy-másfél órás csúszást jelent mindez.

Az OVB vasárnap állásfoglalást adott ki a kérdésben és felidézte a választási eljárásról szóló törvényt, amely szerint a szavazatszámláló bizottság elnöke 19 órakor a szavazóhelyiséget bezárja, de azok a választópolgárok, akik a szavazóhelyiségben vagy az előterében tartózkodnak, még szavazhatnak.

A testület állásfoglalása szerint ennek az az eljárás felel meg, ha a szavazatszámláló bizottság a 19 óráig a szavazásra megjelent, még sorban álló valamennyi választópolgár részére biztosítja a szavazás lehetőségét.

Az OVB állásfoglalásában kitért arra is, hogy a szavazatszámláló bizottságnak meg kell teremtenie annak a technikai feltételeit, hogy a 19 órás határidő után érkező választópolgárok már ne szavazhassanak.

Az OVB azért foglalkozott a kérdéssel, mert több helyről is olyan jelzés érkezett, hogy hosszú sorok kígyóznak azon szavazókörök előtt, ahol az igazolással szavazók is leadhatják voksukat.

Lemondott Tompos Márton, a Momentum elnöke, utódja Rózsa András zuglói polgármester lett. Mindeközben a párt egykori vezetője, Fekete-Győr András szerint a Fidesz pénzt ajánlott a pártnak, hogy induljanak a 2026-os választáson.