Botrány a Jobbikban: a sajátos együttélésnek immár vége
A magyar szélsőjobb és a Szegedi-ügy – egy zsidó antiszemita késői felismerése megterheli a Jobbikot. Ezzel a címmel számol be részletesen Szegedi Csanád szélsőjobbos karrierjének megtöréséről a Die Welt. A Bloomberg arról ír: bár a kelet-európai bankok a világon mindenki másnál jobban függnek a külföldi finanszírozástól, hosszú távon hasznot húzhatnak abból, hogy a külföldi hitelezők részben visszavonulnak a térségből, mert ily módon szilárdabb növekedési alap jön létre.
Wall Street Journal
Felzúdulást váltott ki a Fidesz egyik képviselője, amikor elkerülhetetlennek nevezte a határok megváltoztatását Magyarország és Románia között. Kőszegi Zoltán Erdélyben sürgette Trianon felülvizsgálatát. Mint mondta, ha pártja képes erőteljesebben növekedni és ha a magyarok gazdaságilag és más vonatkozásban is erősebbek lesznek, akkor akár nyolc év múlva hivatalosan fel lehet vetni a határrevíziót. A román fél azonnal tiltakozott, amire a fiatal demokraták elhatárolódtak a kijelentésektől és hasonlóképpen járt el a kormány is.
Bloomberg
Bár a kelet-európai bankok a világon mindenki másnál jobban függnek a külföldi finanszírozástól, hosszú távon hasznot húzhatnak abból, hogy a külföldi hitelezők részben visszavonulnak a térségből, mert ily módon szilárdabb növekedési alap jön létre. Az EBRD szerint a régióban a hitelezés stagnál. Ez rossz a növekedés szempontjából, de csökkenti a költségvetés és a fizetési mérleg hiányát, lenyomja a külső adósságot, ösztönzi a hazai megtakarításokat és óv a buborékoktól. Egy szakértő azt mondja, az új helyzetben sokkal tisztább lesz az érintett gazdaságok mérlege. Jobb az esély a kiegyensúlyozott teljesítményre, ami persze az eddiginél csak kisebb mértékben bővül, hiszen lassul a hitelezés üteme. Mások attól tartanak, hogy a bankok tevékenységének visszafogása folytán az övezet nem tud kilábalni a visszaesésből. Az IMF illetékes igazgatója azonban úgy látja, hogy a tőkekivonás hasznos lehet, amíg fokozatos és rendezett. Ily módon ugyanis esik a külföldi adósság, ami mérsékli a pénzügyi kötelezettségeket és stabilabbá teszi a nemzeti valutákat. Az UniCredit kelet-európai üzletágának vezetője azt mondja: a válság megtanította őket, hogy nem fenntartható, amit korábban csináltak a régióban, új modell kell. Hozzátette, hogy a lassabb hitelnövekedés kedvező a földrész keleti fele számára, a devizahitelek korlátozása ugyanis segít visszafogni a keresletet, a drágább hazai kínálat felé tereli az érdeklődőket, és ezáltal egészségesebbé teszi a gazdaságot. A tőke távozása azonban 2011 közepe óta aggasztó szintet ért el, olyannyira, hogy károkat okoz a szóban forgó nemzetgazdaságoknak és a pénzügyi stabilitást veszélyezteti, ha rosszabbodik az eurozóna válsága – állítja a Bécsi Kezdeményezés, amely azért jött létre 4 éve, hogy segítse a régió bankjainak normális működését. Magyarországon májusban 16 %-kal esett vissza a hitelforgalom. De a román jegybank elnökének tanácsadója szerint a bankrendszer okult a leckéből és sokkal tisztességesebbé vált. Megjegyezte: természetesen szükség van hitelekre a gazdaságok fejlesztéséhez, de sokkal jobb, ha a kölcsönök csak lassabban, sokkal lassabban érkeznek.
Guardian
A Pussy Riot-lányok elítélése kapcsán a lap körképben mutatja be, hogy az egykori szovjet tömbön belül egészen Kínáig drámai harc folyik az igazságszolgáltatás és a politika különválasztásáért. Mint írja, a szabályok egyáltalán nem egyértelműek Oroszországban és Pekingben, illetve nagyon is hasonló ügyekben a politika beleavatkozik a bíróságok dolgába Magyarországon, Romániában, Bulgáriában és Ukrajnában. A magyaroknál Orbán Viktor sokakat megijesztett átfogó alkotmányos reformjaival (Paul Krugman tekintélyuralmi csúszásként minősítette a változásokat). A kormányfő arra használta fel kétharmados többségét, hogy olyan módosításokat hajtott végre az igazságszolgáltatás rendszerében, amelyeket széles körben szélsőségesnek tartanak, elsősorban az Alkotmánybíróság hatáskörének megnyirbálása miatt, ideértve, hogy a kabinet saját embereket küldött a testületbe. A média ellenőrzése és a választások befolyásolása szintén napirenden van. Haladás, hogy a Nyugat mostanság sokkal többet tud a sötét keleti folyamatokról, mint korábban. Így láthatja, hogy szerencsésebb, mint ahogy időnként gondolja. Amije van, azt leginkább a jogállamiságnak köszönheti.
Independent
Bejelentette, hogy ellátogat Auschwitzba Szegedi Csanád, akit harcos antiszemitizmusa tett népszerűvé a Jobbikon belül, míg csak ki nem derült, hogy nagyanyja maga is túlélő. A politikus – Köves Slomo rabbi szerint – az úttal kíván tisztelegni a mártírok előtt. Úgy tudni, hogy a bűnbánó Szegedi előzőleg bocsánatot kért a magyar zsidó közösségtől. A rabbi egyébként azt is közölte, hogy az anyai nagyszülők annak idején úgy határoztak: nem mondják el gyerekeiknek és unokáiknak, mi történt velük, és ezt a fogadalmukat hat évtizeden át betartották. Így a rokonság csak nemrégiben jött tisztába a saját múltjával.
Die Welt
A magyar szélsőjobb és a Szegedi-ügy – egy zsidó antiszemita késői felismerése megterheli a Jobbikot. Ezzel a címmel számol be részletesen Szegedi Csanád szélsőjobbos karrierjének megtöréséről a német konzervatív lap. Rámutat, hogy a politikus semmiképpen sem önként nézett szembe a gyökereivel, miután állítólag már két éve tudott származásáról. A próbálkozás, hogy megvesztegesse és ezzel hallgatásra késztesse a zsarolóját, mutatja, milyen is magyar szélsőjobb. Közben a HVG leleplezte, milyen tanácsadókat alkalmaz a párt Brüsszelben, pl. Novák Elődöt, aki elégette az EU zászlaját. Két további munkatársa pedig hírek szerint a kuruc.info kiadójának vezetőségében ül. De a sajátos együttélésnek immár vége: a zsidó EP-képviselő a botrány kirobbanása után kénytelen volt kiválni pártjából.