Botka új ajánlattal áll az ellenzék elé, ki is osztotta a helyeket a közös listán
Ezekben a percekben jelenti be Botka László, az MSZP miniszterelnök-jelöltje a közös választási listára vonatkozó ajánlatát az ellenzéki pártoknak. Információink szerint az elmúlt időszak közvélemény-kutatási adataira építve közli, hogy az adott ellenzéki pártnak mennyi helyet adna a közös listán. (A Jobbikra nem vonatkozik az ajánlat) Ezzel Botka lépéskényszerbe hozza a kormányellenes pártokat és várhatóan feléleszti a megszakadt ellenzéki tárgyalásokat. Az ajánlatot előzőleg megtárgyalta a párt országos választási bizottsága, amely választási időszakban irányítja az MSZP-t.
Fotó: Bazánth Ivola
Úgy tudjuk, MSZP miniszterelnök-jelöltje továbbra is tartja magát ahhoz, hogy Gyurcsány Ferencet nem szeretné látni a közös ellenzéki listán.
A Magyar Liberális Párt ügyvivői testülete már korábban úgy döntött, hogy a párt támogatja a Botka által meghirdetett programalkotási és együttműködési folyamatot. Gyurcsány pedig azt jelentette be, nem zárja ki, hogy egyéniben is induljon a jövő évi országgyűlési választásokon, de továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a DK vezető politikusai - őt is beleértve - szerepeljenek egy közös ellenzéki országos listán. Juhász Péter, az Együtt elnöke közben ellenzéki együttműködési tárgyalásra hívta az úgynevezett „új pólus” pártjait, az LMP-t, a Momentumot és a Párbeszédet.
Botka vasárnap kora este Győrben, a 28. Őszirózsa fesztiválon, mintegy kétszáz ember előtt kifejtette: reményi szerint minden demokratikus mozgalom el fogja ezt fogadni, mert a Fidesz választási rendszere szerint ahhoz, hogy a kormányt leváltsák, mind a 106 egyéni választókerületben közös jelöltet és közös listát kell állítani. Kormányváltók szövetségét szeretnénk létrehozni – mondta. A válaszokból pedig kiderül, hogy ki az, aki tényleg le akarja váltani az Orbán-rezsimet, és ki az, aki csak a saját politikai túléléséért hajt – tette hozzá. Nem csak a közvélemény-kutatások szerint akar a magyar választók többsége kormányváltást, ezt az ellenzék a mindennapokban is érzékeli – hangsúlyozta. A Népszavában megjelent egy felhívása is, amelyben leszögezte, hogy minden egyéni és pártérdeket félre kell tenni az Orbán-kormány leváltásához.
A megszólított pártok különböző indokokkal, de mind elutasították az ajánlatot. A DK szerint nincs új elem a javaslatban és inkább a 106 egyéni indulóról kellene megállapodni, az LMP meg nem vág neki kormányváltásnak olyanokkal, akik 2010 előtt is kormányon voltak. A Momentum ezt a javaslatot ugyanolyan kudarcos kísérletnek látja, mint amilyen a 2014-es összefogás volt, az Együtt szerint új szavazók bevonása nélkül nincs esély a kormányváltásra, Botka javaslata viszont csak a régiek elosztogatását jelenti.