Botka László: Mi a probléma, urak? 

Választási szövetségbe hívja az ellenzéki pártokat Botka László, az MSZP miniszterelnök-­jelöltje. Szerinte nincs szükség új pólusra az ellenzéki oldalon, úgy látja, a kispártok csak játszadoznak, negyedévente újabb és újabb ötlettel állnak elő. Botka szerint korábban létezett forgatókönyv arra, hogyan lehetne ismét Gyurcsány Ferenc az ellenzék vezére, de ő felrúgta az ezt célzó megállapodásokat. Árnyékkormányának néhány tagjával már megállapodott, de csak később hozza nyilvánosságra a névsort. Az MSZP-s kiszivárogtatásokkal és párttársa, Molnár Zsolt ötleteivel kapcsolatban azt mondja, két dolgot nem tűr el pártjában: az árulást és a Fidesszel való kollaborációt. Nem mond le a szegedi polgármesterségről, az erről szóló hírt karaktergyilkosságnak tartja, ami mögött akár egyes párttársai is állhatnak.

2017. július 29., 07:01

Szerző:

– Lemond?

– Miről?

– A polgármesteri posztról. Azt írta a Magyar Nemzet, hogy tanácsadói ja­­vasolták, hagyja ott Szegedet, koncentráljon a miniszterelnök-jelöltségre.

– A pártlapok feladata, hogy napról napra lejárassák, karaktergyilkosság áldozatává tegyék az ellenfeleket. A támadások azt jelentik, hogy félnek: az általam meghirdetett új politika veszélyes rájuk.

– Vagyis?

– Természetesen fel sem merült, hogy lemondjak. Négyszer nyertem el a szege­­diek bizalmát, kétharmados baloldali több­­séggel kormányzom a várost.

– A jobboldali médiát hibáztatja, vagy már megint valamelyik szocialista fúrja önt?

– Bármelyik lehetséges. Az ilyen hazug és képtelen állítások terjesztése az egész közösségnek okoz károkat. Aki ilyenben részt vesz, az a közösségünket tudatosan gyengíti, és az ilyet sokáig nem tűrjük magunk között.

– Legutóbb zárt körben megrótta pártjának vezető embereit, hogy nem kéne szivárogtatni.

– Nézze, az MSZP kongresszusa 96 százalékban nemcsak a személyemet fogadta el, hanem a programomat is. Nem árultam zsákbamacskát. Mielőtt a párt megszavazta a programomat, mindenki elmondhatta a véleményét róla a regionális fórumokon, többen éltek is a lehetőséggel. A módosításokat megtettük, a vitát lezártuk, és a programot nagy támogatás mellett elfogadtuk. Ettől kezdve ez az MSZP hivatalos irányvonala és stratégiája. Ha valaki ezek után a pártból most a nyilvánosságon keresztül kritizálja a programot, miközben korábban hallgatott, és ezzel közvetlenül a Fideszt segíti, akkor az nem más, mint kollaboráció. Mert ingyen senki nem lehet ennyire hülye! Azon a szegedi találkozón – amelyre elhívtam a szocialista párt elnökségét és a frakciót – arról beszéltem, térjen már észhez mindenki, nem kellene ilyen eszközökkel élni. Ez tudatos károkozás. Ebben mindenki egyetértett velem, és az egész párt mellettem áll.

Fotó: Fekete István

– És valóban jelezte, hogy nyilvánosságra hozza az információkkal házalók neveit?

– Valóban ezt mondtam. Akik ismernek, tudják, ezt nem tűröm. Orbán rendszerében borzasztó nehéz helyzetben van az egész ellenzék. A szerepvállalásomat sokan nem értették, nem értik, nem hiszik el. „Ez őrült!” „Ezt nem lehet megcsinálni!” „Ezt legyilkolják!” „Nincs tisztában, mennyi érdeket sért!” Ezek a szalonképesebb reagálások. Miért is? Mert sértem a Fidesz érdekét azzal, hogy Orbánnak lett a demokratikus oldalon egy potenciális kihívója azok után, hogy sem 2010-ben, sem 2014-ben nem volt. Továbbá a Fidesz ellenzéki oldalon belülre átnyúló csápjainak megnyirbálása is súlyos indulatokat szül. A Jobbik érdekeit szintén sértem, mert belépésemig csak az Orbán–Vona-harcról szólt minden, most pedig az Orbán–Botkáról beszélnek a választók.

– És a korábbi ellenzéki tárgyalásokba is beletenyerelt.

– Sértem Gyurcsány érdekeit is, mert, ahogy a DK egyik volt elnökségi tagja a nyilvánosság előtt elmondta, pártelnökük lemondott 2018-ról, csak az MSZP-t szeretné elfoglalni, és akkor 2022-ben mint az ellenzék vezére térhetne vissza.

Erre már kész volt a forgatókönyv, a megállapodásokat én rúgtam fel. Akik ebben részt vettek, a mai napig a megbuktatásomon dolgoznak. Ez egyesek túlélésének politikája, ami az MSZP megszűnéséhez, Gyurcsány vezérré koronázásához és a Fidesz újabb kétharmadához vezet.  Ezt nem engedhetem, én nyerni szeretnék.

Sértem még az ellenzéki kispártok érde­­keit is, hiszen a túlélés érdekében mindent feláldoznak, felelőtlen játékot folytatnak. Számomra és több százezer ember számára Orbán és a Fidesz leváltása, rendszerük teljes felszámolása az életünk. Ezek a kispártok meg játszadoznak. Nekik ez játék. Negyedévente újabb és újabb ötlettel állnak elő, hátha ennek lesz támogatottsága. Boldogok, hogy húszezer ember nézte a Facebook-oldalukon a sajtótájékoztatójukat, mások meg saját pártjukat sem tudják irányítani, pillanatnyi érdekeik szerint változtatják az álláspontjukat. Az a bajom, hogy nem látom a valódi akaratot: ténylegesen kormányt szeretnének váltani. Nem látom, hogy felelősen politizálnának.

– Eléggé sommás vélemény.

– Nekem ez nem játék vagy kaland! Lehet-e érvényesülni, megélni a munkával, a tehetséggel, lehet-e jövőképük a gyere­­keink­­nek, itt maradnak-e, vagy tömegesen el­­hagyják a hazájukat, mert ebben a rendszerben nem lehet élni? Ez a tét, és emiatt vagyok elszánt, hogy leváltsuk Orbánt és piszkos rendszerét. Ebben a rendszerben kell a kiszivárogtatásokra tekinteni, és nagyon jellemző, hogy miután elítéltem e káros magatartást, a mondataimat két perc múlva kiszivárogtatták a sajtónak.

– Most mosolyog az újbóli kiszivárogtatáson, de ha komolyan gondolta, hogy nyilvánosságra hozza a neveket, mondjon nekünk egyet!

– Komolyan gondoltam. Mindennek eljön az ideje.

– Vagyis most nem. Molnár Zsolt szocialista elnökségi tag a Sztárklikken megjelent írásában azt fejtegette, hogy az LMP-t hagyni kellene önállóan indulni a választásokon, az MSZP pedig nem vitathatja el, hogy Gyurcsánynak a parlamentben a helye.

– Ez az álláspont az MSZP hivatalos álláspontjával ellentétes.  A pártom elsöprő többsége szavazott a programomra és a politikai stratégiámra. Ez a stratégia nem a túlélésről, nem az egyes képviselők anyagi jólétének megőrzéséről, nem az MSZP átadásáról és főleg nem őfelsége ellenzékének fenntartásáról szól. Mi demokratikus párt vagyunk, ha valamit közösen eldöntünk, és azt valaki egy hónappal később nyíltan, a sajtóban kritizálja, az árulás.

– Ennyiben hagyja?

– Nem. Két dolgot nem tűrök a pártomban: az árulást és a Fidesszel való kollaborációt. Mind a kettő ellen tűzzel-vassal harcolok.

– Nem csak ez a történet vet rossz fényt a pártra: a választó a frakció és a kommunikációs vezető csörtéjét sem díjazza, vagy a jobbikos plakátdömping elleni fideszes törvénymódosítás ügyében tanúsított magatartásukért sem ad piros pontot. Mi ez a rendetlenség az MSZP-ben?

– Ezen már túl vagyunk, felállt az új struktúra. Új emberek, új szemlélet, új stílus, új rend. Idő kell az összecsiszolódáshoz.

– Lassan igazodtak önhöz?

– Akadtak bizonytalanságok. A plakáttörvény két hét alatt kétszer került a parlament elé. Minden szocialista ott volt, és nemmel szavazott. Ez a lényeg.

– Azt állítja, most már minden rendben?

– Üzemzavar volt, de most már jobban mű­­ködik az új rendszer. Bízom benne, hogy mára mindenki számára világos lett, nincs kollaboráció a Fidesszel.

– A közvélemény-kutatások azt mutatják, bár ön viszonylag népszerű, nem húzta fel a pártját. Az MSZP van olyan állapotban, ami alkalmatlanná teszi a növekedésre, vagy ön a hibás, amiért nem lettek népszerűbbek a szocialisták?

– Azt tudtam, hogy a párt nincs könnyű helyzetben. Azt is tudtam, hogy súlyos érdeksérelmeket okozok az új politikámmal. Tisztában voltam azzal, hogy fékezni fogják a „berobbanásomat” a nagypolitikába, és akadályozni a Fizessenek a gazdagok! kampányt. Számoltam azzal, hogy támadni fognak, miért nem húzom fel egy csapásra a pártot. A kutatások azonban egyértelműen azt mutatták, hogy csak lassú változásra van esély, mert megmerevedtek a politikai frontvonalak, és igen bonyolult érdekrendszer jellemzi a politikát.

Összességében ott tartunk, ahol terveztük. Egyébként egy új politika feltűnésével először mindig a bázis szerzi vissza a hitét. Utána indulhat meg a tábor bővülése.

Évtizednyi lejtmenet után ez nem történik meg hónapok alatt. Az a kérdés, hogy a kormányváltást akaró elégedetlenek, akik többen vannak, mint a Fidesz támogatói, őszre kit látnak kihívó szerepben, kiről hiszik el, hogy jól tudná kormányozni az országot. Azért, hogy erre a szerepre minket tartsanak alkalmasnak, augusztusban kampányt indítunk, többtucatnyi helyre fogok én is elmenni. Tavasszal tett vállalásainkat fogjuk még konkrétabban elmondani az embereknek.

– Azt ígérte, augusztusban árnyékkormányt is hirdet. Az Echo TV szerint az oktatásügyért Hiller István volt oktatási miniszter, a mezőgazdaságért Gőgös Zoltán egykori vidékfejlesztési államtitkár, az egészségügyért Komáromi Zoltán háziorvos, a szociális területért Korózs Lajos korábbi államtitkár, az uniós ügyekért Andor László egykori uniós biztos, a gazdaságért pedig Pogátsa Zoltán közgazdász felelne. Ujhelyi István lenne az ön helyettese. Stimmel?

– A fideszes pártmédia generálja ezeket a névsorokat, bele akarnak kényszeríteni egy castingba, így próbálják lejáratni az elképzeléseimet. Természetesen sok szakemberrel tárgyaltam, és még többel fogok beszélni, hogy segítsenek a kormányzati felkészülésben.

– Tehát néhány nevet eltaláltak.

– Hagyjuk.

– Van, akivel már véglegesen megállapodott?

– Van.

– Elmondja, kivel?

– Majd ha mindenkivel megállapodtam, elmondom. Ősszel nemcsak a programomat, hanem több szakembert is be fogok mutatni. Szeretném, ha látnák a választópolgárok, hogy szakmai felkészültségünk alkalmassá tesz bennünket a kormányzásra. Nem árnyékkormányt akarok alakítani, hanem valódit. A célom az, hogy közismert, mérvadó, hiteles szakembereket vonjak be meglévő politikusaink mellé a munkába, de nemcsak a program megírásába, hanem annak népszerűsítésébe is.

– Minél később beszél róla, annál könnyebb lesz a majdani névsort hitelteleníteni.

– Ez így van, de az eredeti tervtől ennek ellenére sem szeretnék eltérni.

Fotó: Fekete István

– A Republikon Intézet felmérése szerint a Momentum és a DK viszonylag erős (a pártválasztók körében 9-9 százalékos) a fővárosban. Azt hallani, hogy szocialista budapesti politikusok félnek attól, ha nem lesz MSZP–DK-megállapodás, akkor bukják meglévő helyei­­ket. Elképzelhető más ellenzéki szövetségi politika Pesten, mint az országban?

– Akkor hiteles egy szövetség, ha perspektivikus, ha nem a helyek elosztásáról, a túlélésről szól, hanem a győzelemről. Ha látszik, hogy a szereplők nem utálják egymást, a bizalom is megvan, és azonosan gondolkodnak világról. 2014-ben ez mind hiányzott.

– De ha a DK – Gyurcsány negligálása miatt – behúzza a kéziféket, bukhatja a fővárost a baloldal.

– Akkor

ország-világ számára világos lesz, hogy ez Gyurcsány személyes ambíciója miatt van.

A felelősséget, a felelőst nem kell nagyítóval keresni. Ellenálltam és ellen is fogok állni minden olyan zsarolásnak, amely egy rossz szövetséget akar rám és az MSZP-re erőltetni. Nem ismerek olyan választási szövetséget, ami csak egy településre koncentrál. Sokszor mondtam már: meg akarok állapodni a DK-val.

– Lassan formálódik a kis pártokat (Együtt–Párbeszéd–LMP) tömörítő szövetség, amely az Új Pólus nevet viselheti. Az imént kikelt a kispártok ellen. Pedig ők is kormányváltást akarnak.

– Egyet tisztázzunk: két pólus van. Az egyik oldalon Orbán Viktor áll, a másikon a kormányváltást akaró demokraták. Ha a mi oldalunkon lesznek régi meg új, esetleg legújabb „pólusok”, az nem a kormányváltást, hanem Orbán hatalomban tartását segíti. Nekünk 106 közös egyéni jelölt és egy közös lista kell. Őszintén megmondom, azzal nem számoltam tavasszal, hogy milyen mélyen érnek bele a Fidesz csápjai az ellenzékbe. Nemcsak azokról beszélek, néhányan lehetnek csak, akik a Fidesz jól fizetett haszonélvezői és beépített emberei, hanem azokról a jószándékú balekokról is, akik nem veszik észre, hogy amit tesznek, az kizárólag a Fidesz hatalomban tartását segíti.

– Kikre gondol?

– Azokra, akik háromféle új pólust akarnak csinálni a demokratikus oldalon. Ráadásul tudom, hogy ezen szereplők között van olyan, aki ezt nem is veszi komolyan, csak taktikázik, játszik. Felelőtlennek tartom ezt a politikát. Egyébként korábban is szimpátiával figyeltem a momentumosokat,

pár hete Fekete-Győr Andrással is találkoztam, de úgy érzem, most nem veszik észre, hogy mire használják őket. Remélem, résen lesznek.

Tudom, sokféle gondolkodás van, de legyen világos: aki tovább akarja darabolni az ellenzéket és csak saját kifulladóban lévő pártjának akar új lendületet adni, az veszélyezteti a kormányváltást. Nem beszélve arról, hogy megnyitja a Jobbik számára a választói teret. A választókat nem lehet hülyére venni. Ha a demokratikus oldalon nem látják az egységet és az elszántságot, akkor majd keresnek mást. Én ennek a felelősségnek a tudatában tárgyalásra hívom azokat, akik kormányváltást akarnak.

– Mit tartalmaz ez a meghívó: „álljatok be mögém”?

– Egy kérdés megválaszolásával kell kezdeni: ténylegesen le akarjátok váltani Orbán Viktort és a Fideszt– Erre kell egy egyértelmű, igen vagy nem választ adniuk. Pozitív felelet esetében pedig azt ajánlom, csináljunk közösen egy perspektivikus kormányváltó szövetséget. A törvények szerint ha két párt összefog, akkor a választásokon tízszázaléknyi szavazatot kell szerezniük a parlamentbe jutáshoz, ha három, akkor 15-öt. Hogyan lesz három egyszázalékos pártból 15 százalék– Értem a lét és a nemlét határán lévő pártok dilemmáját, de nem tehetek mást, mint figyelmeztetem őket a felelősségükre.

– De mit ajánl nekik?

– Az ország sorsáért felelős szövetséget és ezáltal valódi esélyt a választási győzelemre. Most a munka ideje van, nem pedig a nem létező posztok osztogatásé.

– Optimista, de a konkrétumokról kérdeztem: például ajánl nekik tárcát, egyéni körzetekben indulási lehetőséget?

– Mindegyik pártban vannak hiteles, tiszteletre méltó személyiségek, akiknek nem úri játék a politika. Akik nem azon mesterkednek, hogy miképp lehet még jobban szeletelni az ellenzéki oldalt valamilyen jövőbeni homályos cél vagy a Fidesz hatalomba tartása miatt. Akikkel ugyanúgy gondolkodunk a hazánkról és a világról.

– Állítólag a szocialisták szerint Karácsony Gergely főpolgármester-jelölt is lehetne.

– Karácsony Gergely, aki MSZP-s többséggel vezeti Zuglót, többször jelezte, hogy a programunk 99 százalékban megegyezik a Párbeszédével. Hadházy Ákos azt mondta, 95 százalékban fedi az LMP elképzeléseit. Az Együttnek is szimpatikus a programunk. Akkor mi a probléma, urak? Vegyük már észre, mi zajlik körülöttünk, hogy ki az ellenfelünk, és tessenek már jönni!

– Nem lettem okosabb. Ha nem jön össze a szövetség, mit csinál, visszalép?

– Nem!

Végig fogom vinni ezt a politikát, mert hiszek benne.

Az MSZP tagjai elsöprő többséggel mögöttem állnak. Aki azt gondolja, hogy már csak néhány hónap, és feladom, az nem ismer, súlyosan téved. Nem látok alternatívát, olyan erőt, amely képes ötvözni az európai demokrácia helyreállításáról szóló politikát egy új balos, szociálisan érzékeny programmal. Napról napra világosabb a választók tömegeinek, hogy Orbán és a Fidesz a gazdagokat, a haverokat, az elégedetteket támogatja. Ennek véget kell vetni. Az ország iránti felelősségem miatt nem fogom hagyni, hogy magánérdekből egy-két politikai aktor megakadályozza, hogy a demokratikus oldalt sikerre vigyem.

– A Fizessenek a gazdagok! program hatott az elkeseredett szoci szimpatizánsokra, az inaktív szavazórétegnek is tetszett, de tuti új voksokat nem hozott a pártnak. Finomhangolásra van szükség, mondják páran az MSZP-ben, hogy önökhöz csábítsák a győzelemhez szükséges egymillió új szavazót.

– Ez rendben van, ha a finomhangoláson a részletek kifejtését értjük. Tavasszal a baloldali politika fő irányát jelöltem meg. Karakteres balos programmal lehet legyőzni Orbánt. A demokráciadeficit emlegetése ehhez nem elég. A magyarok negyven százaléka a létminimum alatt él, óriási a leszakadás, a szegénység. Most a legfontosabb hívószó az igazságosság lehet. A magyar emberek többsége az orbáni világot: az oktatás, az egészségügy borzalmas helyzetét, az igazságtalan adórendszert, a jövedelemkülönbségeket, a munkahelyi jogbizonytalanságot igazságtalannak tartja. Elképesztő, hogy a 21. században a feudalizmus felé haladunk.

Sokan azzal riogatják a középosztályt, hogy jönnek a szocik, és akkor majd harminc-negyven százalékos adó lesz a jövedelmeken. Ez nem igaz.

Ősszel nyilvánosságra hozzuk a programunkat, amiről annyit elmondhatok: négy-ötszázmilliárd forintos átcsoportosítást tervezünk a kétezermilliárdos szja-rendszeren belül. A középosztály megerősítése a cél. A bruttó átlagbér duplájáig, vagyis bruttó 600 ezer forintos bérig mindenkinek csökkenni fog az adóterhe. Az igazságosság alapján bevezetjük a tizenharmadik havi nyugdíjat. Komplex csomagot dolgozunk ki arra, hogy a létminimum alatt élő több millió ember meg tudjon élni. Ezt az adó-, a bér-, a nyugdíj- és a családtámogatási rendszerben több tucat kormányzati intézkedéssel lehet biztosítani. Tavasszal azt hallottam, hogy Botka rendben van, de a szocik ezt nem fogják támogatni. A kongresszusi döntés erre alaposan rácáfolt. Most meg azt hallom, hogy pártja ki fog farolni Botka mögül…

– Mert állítólag néhány szocialista őszig adna haladékot önnek arra, hogy elérje a megfelelő népszerűségi mutatókat.

– A demokratikus oldal egy dolgot vegyen tudomásul: nagy divat leírni, szidni a szocialistákat, de azok, akik az elmúlt hat évben a helyünkre akartak lépni, a lét és a nemlét határán állnak. Tavasszal nagy lépést tettünk előre, érdekessé vált a baloldal, az emberek felkapták a fejüket a programunkra. Most ezt visszük tovább. Egyre több embernek adtunk reményt egy jobb és igazságosabb életre. Nem hagyhatjuk, hogy a társadalom többségének jóléte helyett Magyarországon egy szűk, gazdag réteg urizáljon.