Veszélyben Budapest szociális ellátórendszere
Bezárják a Csepel Művek területén lévő munkásszállót a drasztikusan emelkedő rezsiköltségek miatt. A 300 lakónak nincs hova mennie, és nem ez lesz az egyetlen szálló, amivel ez megtörténget.
A Csepel Művek területén lévő, 300 férőhelyes munkásszállás lakóit hétfőn értesítették, hogy a drasztikusan emelkedő rezsiköltségek miatt a szállás bizonytalan időre bezár. A munkásszállás lakói egy az üzenőfalra kiragasztott üzenetből tudták meg, hogy október 15-én el kell költözniük – adta hírül az RTL.
A lakók nem tudnák megfizetni a drasztikusan emelkedő rezsiköltségeket
A tulajdonos Indotek Group, ami az egyik leggazdagabb magyar, Jellinek Dániel érdekeltségébe tartozik, megkeresésünkre azt mondta, hogy a helyi szolgáltató felmondta a zászlós szálló hőszolgáltatási szerződését, és a megemelkedett rezsiköltségek olyan plusz terhet róna a lakókra, amit vélhetően nem fognak tudni kifizetni. A cég ugyanakkor úgy nyilatkozott, hogy a döntésről időben értesítette a lakókat, hogy legyen idejük más helyet találni.
Az RTL által megkérdezett a sokkot kapott lakók azonban arról számoltak be, hogy nincs hova menniük, mindenhol telt ház van. A szállóban például egy háromgyermekes család havi lakbére több, mint 100 ezer forint, de azon felül arra már nincs pénzük, hogy egy albérlet kaucióját kifizessék. A szállásban élők közül sokan hétről hétre élnek.
Kiss Ambrus főpolgármester helyettes szerint egyre több ilyen magánkézben lévő munkásszálló kerülhet veszélybe az energiaárak emelkedése miatt, és mivel a lakóknak nincs hova menniük, ez hamar olyan nyomást helyezhet Budapest szociális ellátórendszerére, ami alatt az összeomolhat.
Zakar Gergely, a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményeinek igazgatója arra számít, hogy a téli időszakban sok ilyen, munkásszállóból menekült család keres majd náluk menedéket, és ez a megnövekedett forgalom komoly kockázatot fog jelenteni az ellátás biztonságára nézve. Arra is számítunk, hogy a nappali ellátásban megjelennek majd olyan, nem hajléktalan emberek is, akik nem tudják fűteni az otthonaikat a megnövekedett költségeik miatt. A BMSZKI-nak van olyan intézménye, ami családoknak biztosít átmeneti otthonokat, de az bizonyosan teljesen tele van.
Az RTL megkeresésére a csepeli önkormányzat azt válaszolta, hogy nem rendelkeznek az ilyen helyzetre üres lakásokkal. A szálló fenntartója azonban felajánlotta az együttműködését, az önkormányzat szociális szolgálata pedig már felvette a kapcsolatot az ott élőkkel.
(Kiemelt képünk: BKV munkásszálló, MTI)