Egy pesti apuka bevizsgáltatta a csapvizük ólomtartalmát, amiről kiderült, hatszorosa a megengedettnek
Egy budapesti apuka, miután tudomást szerzett arról, hogy ólomcsövek futnak a lakásában, jelentkezett a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NKK) programjába, hogy bevizsgáltassa a csapvizük ólomtartalmát, ami egyébként ingyenes.
Az Átlátszó cikke szerint a férfinek az NNK három hónap elteltével küldte el az eredményt, ami döbbenetes volt:
A csapnyitáskor 64 mikrogramm/liter értéket mértek, egy perc folyatás után pedig 21 mikrogramm/litert. A csapnyitáskor mért eredmény több mint hatszorosa a megengedett 10 mikrogramm/liter határértéknek.
Az apa azt is szerette volna megtudni, hogy az óvodában szintén ólommal szennyezett-e a csapvíz, amit a gyerekei isznak. Az állami óvodában dolgozók tudomása szerint az elmúlt 30 évben biztosan nem volt ilyen mérés, és a szülők sem jogosultak megvizsgáltatni a vizet.

Az elmúlt néhány hétben már palackos vizet visznek a gyerekei az óvodába, egészen addig, amíg nem derül ki, hogy pontosan milyen minőségű ott a csapvíz.
“A szakemberek már több mint egy évtizede tisztában vannak azzal a problémával, hogy a régi épületek vízvezetékeiből ólomszennyezés juthat az ivóvízbe, mely jelentős egészségügyi kockázatot jelent” – mondja Azari Katalin vegyészmérnök a lapnak.
A Magyar Víziközmű Szövetségnél (MaVíz) a portálnak azt írta, hogy az országban közel 93 ezer 700 kilométer hosszúságú vezetékhálózat található, melyből a bekötővezetékek hossza körülbelül 24 ezer kilométer, ezekből az ólom anyagú csővezeték hossza körülbelül 100 kilométer, ami a hálózatnak csupán 0,4 százaléka, írták.