Betelt a pohár a mentősöknél

A folyamatos atrocitások miatt a mentősök mostantól minden esetben feljelentést tesznek, ha valaki bántalmazza a kiérkező csapatot.

2011. április 1., 09:00

Egyre több hír érkezik mentősökre támadó részegekről, családtagokról, hozzátartozókról. Már nemcsak a kétbalkezes, figyelmetlen autósokkal kell megküzdeniük, a riasztás helyszínén is egyre gyakoribb az atrocitás. Glasz Richárd a XVII. kerületi mentőállomás vezetője műsorunkban elmondta: a mentőszolgálattól sokan azt várják, hogy azonnal elvigye a beteget, pedig ezt meg kell előznie egy vizsgálatnak. Adott esetben ez utóbbit sérelmezik a rokonok, akik egyre gyakrabban fizikailag is bántalmazzák a kiérkező kocsi személyzetét, szidalmazzák vagy leköpik őket. Eddig a dolgozó belátásán múlt, hogy tett-e feljelentést, most azonban az Országos Mentőszolgálat úgy döntött: minden esetben eljárást kezdeményeznek - hangzott el a

Kossuth Rádióban.

Szerémi György nyugalmazott kaposvári mentőtiszt emlékeztetett: a mentődolgozókat az elmúlt években is fokozott jogi védelem illette, azonban rendkívül enyhe ítéletek születtek, ráadásul az eljárások során még a mentősök kerültek kellemetlen helyzetbe, hiszen tanúskodniuk kellett és még a haragos rokonokkal is szemben találták magukat. Az elkövetők pedig rendre tagadtak.

Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője műsorunkban elmondta: az utolsó csepp a pohárban az volt, amikor kollégái életmentő beavatkozást hajtottak végre egy koponyasérült betegen, az autó körül állók azonban elkezdték rugdosni a járművet, a mentősöknek pedig az életveszélyes sérülttel – szemben a szakma szabályaival – el kellett menekülniük.

Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke arról beszélt, hogy nemcsak a mentősöket, az egészségügyi szakdolgozókat, nővéreket is fenyegetik. Megjegyezte azt is: nagyon nagy hatása van a társadalomra a tévéfilmeknek. A Kórház a város szélén, majd a Klinikák című sorozat után alapjaiban változtatta meg az emberek szemléletét a Vészhelyzet. Sokan az ott látottak alapján határozzák meg elvárásaikat az egészségügyi dolgozókkal és ellátások színvonalával kapcsolatban.