Béremeléssel nem oldódik meg az elvándorlás

A minimálbér-emelés hatásairól beszéltek munkavállalói és munkaadói érdekképviseletek vezetői a Klubrádiónak nyilatkozva.

2016. november 15., 08:31

Támogathatónak nevezte a kormány által pénteken bejelentett minimálbér-emelést a Magyar Szakszervezetek Szövetségének elnöke. Kordás László ugyanakkor hangsúlyozta, a lépéssel a munkahelyeken könnyen bértorlódás alakulhat ki a minimálbér feletti fizetési kategóriákban. A szakszervezet ezért is javasolt korábban hasonló, ám három évre széthúzott béremelést – mondta a Klubrádiónak nyilatkozva Kordás.

zuz5A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára szerint illúzió, hogy a béremelésnek köszönhetően megáll a magyar munkaerő külföldre vándorlása. Dávid Ferenc szerint a kvalifikált szakmunkások és az értelmiségiek a felsőbb bérkategóriákban dolgoznak, és kérdés, hogy az ő béremelésükre lesz-e forrás a cégeknél, ha így megemelkedik a minimálbér. A főtitkár ugyanakkor megjegyezte: pozitív jelenségnek tekinti, hogy olyan fordulópont jöhet a magyar gazdaságban, hogy a gyalázatosan alacsony keresetek elindulnak felfelé.

Varga Mihály pénteken jelentette be, hogy a kormány 15 százalékos minimálbér-növelést és 4 százalékpontos munkaadói járulékcsökkentést ajánl 2017-re, a garantált bérminimum pedig 25 százalékkal nőhet jövőre, 2018-ban a minimálbér további 8, a garantált bérminimum 12 százalékkal emelkedhet, a munkáltatói járulék pedig 2 százalékponttal csökkenhet a kormány javaslata szerint.

Visszahívott tejtermék került a boltokba – a Kifli.hu azonnali intézkedéseket tett egy lejárt szavatosságú, laktózmentes Mizo UHT tej kapcsán. A hatóság arra figyelmeztet: a termék fogyasztása egészségügyi kockázatot jelenthet, ezért senki ne igyon belőle, és vigye vissza, ha vásárolt belőle.