Békés megye egyik legkisebb iskolájában is elindult a tanév

Véget ért a nyár, mintegy másfél millió iskolás tért vissza az iskolába. Remélhetőleg így is marad ebben a tanévben, és mindenki az iskolapadban folytathatja a tanulmányait.

2021. szeptember 2., 19:23

Szerző:

Békés megye egyik legkisebb településének az általános iskolájában is becsengettek. A pusztaföldvári iskola tanulói is bíznak abban, hogy idén az iskola padjaiból sajátíthatják el azt a tudást, ami remélhetőleg kiszakítja majd őket a mélyszegénységből. A Szent Imre Katolikus Általános iskola termei is üresek voltak az elmúlt tanévben, az amúgy is nehéz sorsban élő gyerekeknek otthonról kellett folytatni a tanulást. Az egyik legnagyobb gondot az jelentette, hogy a 96 gyerekre összesen 21 laptop jutott. Hogy idén ezt elkerüljék, ahhoz elengedhetetlen, hogy itt is elkezdődjön a 12 év felettiek oltása, igaz eddig még csak két gyermek kapta meg a vakcinát. Hajdúné Kovács Klára igazgatónő úgy fogalmazott: vannak olyan szülők, akik gondolkodók és vannak a tartózkodók. 

„Kiküldtük az oltással kapcsolatos információkat a szülőknek, és a visszajelzések teljesen pozitívak voltak. A 12-14 éves korosztályban, elég minimális számban vagyunk az oltást illetően, eddig 2 fő kapta meg, de minden bizonnyal a többi szülő is élni fog a lehetőséggel” – mondta  az igazgató. 

Az elmúlt egy-két tanévet tekintve ingoványos volt az oktatás, egyszer az iskolában volt a tanítás, máskor a digitális óraadásra kellett átállni. Egyelőre az iskolának arról még nincs információja, hogy esetszámoktól vagy az átoltottságtól függ-e, hogy miként fog zajlani ez a félév, mindenesetre igyekeznek alkalmazni és betartani minden tanácsot és elvárást, amelyek az Orvosi Kamarától érkeznek. 

„Testhőmérsékletet a bejáratnál már nem mérünk, viszont a biztonság kedvéért az iskola kérte a maszk használatát, de természetesen ez nem lesz kötelező” – tudtuk meg az óvintézkedésekről.

A legnagyobb szervezést a szünetek igénylik, mivel ekkor az összes diáknak egyszerre ér véget az órája és mindenki rohanna az udvarra játszani, ahol már nemcsak ők vannak, hanem a plusz 43 óvodás is. 

„A kis óvodásaink között nem volt covidos megbetegedés. Egy olyan szabály volt viszont érvényben a beléptetésnél, hogy a szülő átadta az óvónéninek a gyermeket, ő pedig bekísérte az épületbe. Ezt a szabályt szeretnék fenntartani, mert sokkal nagyobb önállóságra neveljük ezáltal a gyerekeket, akik a bejáratnál elköszönnek a szülőtől, majd egyedül veszik le a kis kabátjukat, cipőjüket, és pakolnak el saját maguk után. Ebbe természetesen a szülők is beleegyeztek, nyilván nem lesznek kizárva, ameddig lehet, bejöhetnek. Itt is fenntartjuk a választás lehetőségét” – részletezte Hajdúné. 

Pusztaföldvár a majdnem 2000 fős lakosságával kicsi községnek számít, többnyire nehéz anyagi sorban élő emberek laknak itt. Az első hullám alkalmával az otthoni tanulást főként az eszközök hiánya nehezítette meg. A helyi roma önkormányzat egy pályázat során nyert 21 darab notebookot, amiket a rászoruló családok között osztottak szét. Az otthoni internetelérhetőséget a családok többségében megoldották, de ott, ahol egynél több gyermek volt, a tanároknak kellett egymás között egyeztetni, hogy ne ütközzenek az órák. „Az első hullám során inkább a higiéniás dolgokra fektettünk a nagyobb hangsúlyt, viszont nagyon nehézkesen ment az online oktatás. A legnehezebb a kapcsolattartás volt, akadt olyan, aki akkor találkozott életében először elektronikus levelezőrendszerrel”.

A pusztaföldvári Szent Imre Általános iskola tantestülete összesen 14 főből áll plusz 3 óraadóval. A tanárok, mivel gyerekekkel foglalkoznak, jobban ki voltak téve a fertőzésnek, amint lehetett, mindenki beoltotta magát. A gyerekek egy teljes tanéven keresztül nem voltak iskolában, hiába voltak online jelen, az alapok elsajátításához szükséges a személyes kontaktus, hogy biztosan megértsék a leadott tananyagot, ezért a tantestület bízik benne, hogy nem kell újra átállni a digitális oktatásra.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Kelly Sikkema/unsplash)