Barkácsgépek a műtőben: az EMMI széttárja a kezét

Nem egyedüli példája a pénzhiány szülte kreativitásnak a szegedi klinikán gyerekszállítóként használt bevásárlókocsi: van olyan kórház, ahol a műtéteknél barkácsáruházban vásárolt eszközöket is bevetnek, egyszer használatos eszközöket újra felhasználnak. Az EMMI-nél arról érdeklődtünk: nem gondolják-e, hogy a forráshiány veszélyezteti a betegellátást?

2015. március 29., 09:09

Van olyan kórház, ahol barkácsáruházban vásárolt fúrót használnak a műtőben, mezőgazdasági boltból szerzik be a műanyagcsövet az altatógéphez, katéterezéshez, vagy horgászdamilt használnak sebvarráshoz és klasszikus franciakulcsot a csontcsavarok eltávolításához – adta hírül az

Index.

A portálnak nyilatkozó orvos szerint, ha a fúrógép tudja a megfelelő fordulatszámot, mindkét irányba forgatja a fejet, alkalmas lehet a műtétekre. Az orvos elmondása szerint ezeket a gázsterilizálókkal lehet fertőtleníteni. Egy másik orvos szerint nagyon szűk tere lehet az orvosi eszközök kreatív pótlásának, a sterilizálás ugyanis olyan nélkülözhetetlen feltétel, aminek a barkácseszközök nem felelnek meg.

Ha műszakilag még alkalmas is lenne a mezőgazdasági boltból beszerzett szerszám, egy fontos különbség van az orvosi műszergyártók által gyártott eszközök esetében: az orvosi eszközöket gyártók garanciát vállalnak, hiba esetén visszakövethető a gyártó, akár még az is, melyik gyárban és ki készítette a hibás eszközt. Ez később a felelősség tisztázásnál jelentős különbséget jelent.

Az sem ritka, hogy egyszer használatos eszközöket – szívkatétereket, sebvarrógépeket – sterilizálás után újra felhasználnak.

Az ügyben megkerestük az EMMI-t és arról érdeklődtünk:

1. Tudnak-e ilyen gyakorlatról a magyar egészségügyi intézményekben?

2. Tesznek-e bármit ennek a helyzetnek a felszámolására?

3. Nem gondolják-e, hogy a forráshiány veszélyezteti a betegellátást?

Az EMMI Egészségügyért Felelős Államtitkársága az alábbi választ adta: „Kérdéseivel kapcsolatban információt kértünk az állami kórházak fenntartójától, az Állami Egészségügyi Ellátó Központtól (ÁEEK). Az ÁEEK akkor tud eljárni, ha a bejelentők konkrétan megnevezik azokat a kórházakat, ahol ilyen eszközök vannak használatban. Amennyiben ez megtörténik, az ÁEEK haladéktalanul ellenőrzést fog elrendelni és megteszi a szükséges intézkedéseket.”