Balázsovits még nem adta fel
A Játékszín is bezárhat hamarosan, hiszen a Nemzeti Erőforrás és Fejlesztési Minisztérium küldött egy levelet Balázsovits Lajos igazgatónak, hogy december 31-vel felmondják a szerződést. A direktor ezt kapta karácsonyra meg egy influenzát, amivel most az ágyat nyomja. A színháznak egy forint adóssága nincs, sőt olyan jól gazdálkodnak, hogy február végéig még így is kihúzzák. Az két hónap, és Balázsovits még nem adta fel.
A társulata nem hiszi el, hogy bezárja a Játékszínt.
Nincs is szándékomban, egyébként meg jól ismernek. Eddig is furcsa kettősségben éltünk, hiszen a színház a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. tulajdonában van, az épület meg a VI. kerületé. A pénzt ellenben a kulturális kormányzattól kapjuk, hiszen 2001 április elsején született erről egy szerződés, még Baán László államtitkársága alatt.
Mit sem tudott, csak 15-én kapott egy felmondó levelet?
Így volt. Senki nem tudott semmit, hiszen egy nappal előtte még beszámoltam a színház helyzetéről a felügyelő bizottság előtt és miután elmondtam, hogy jegyértékesítésből 80 millió forint, míg külső támogatóktól 70 millió bevételünk volt, meg is dicsértek és a jövőről beszélgettünk.Tehát maga a tulajdonos sem tudta, hogy mire készül a minisztérium...
A minisztérium mivel indokolta a felmondást?
Két indoka volt, hogy sikertelenek voltak a fővárossal való tárgyalások, valamint a költségvetés helyzetére. Viszont arról, hogy átkerülnénk a fővároshoz, sosem tárgyaltunk, míg az az indok, hogy mi pénzünk, vagyis az a 440 millió forint, amit a Budapesti kamaraszínház és mi kaptunk eddig, a Nemzeti Színházra és a Művészetek Palotájára kell, ez indoknak gyatra. Legfeljebb arra jó, hogy egymás ellen hangoljon bennünket.
Mit tud tenni, hogy ne kerüljön lakat a színházra?
Egy adum mindenképpen van. Egyetlen fillér adósságunk sincs, sőt tartalékoltunk és ha lesz néző az előadásainkon, akkor február végéig a színészeket is ki tudom fizetni. Ahhoz, hogy ezt a szezont végigjátsszuk 50-60 millió forintot kell szereznem. Az ünnepek alatt tehetetlen vagyok, de utána jövök-megyek, tárgyalok, amíg csak van remény. A tulajdonossal jó a viszonyunk és bízom az igazgatóban, ha eddig elismerte a színházat, most is segít majd.
Amikor a budapesti színházigazgatók tiltakoztak az Új Színház új direktora ellen, az ön nevét nem találtam az aláírók között. Ennek taktikai okai voltak?
Nem. A Budapesti Színházigazgatók Társasága úgy döntött, hogy azt csak az önkormányzati színházak igazgatói írják alá. Én nem is tudtam róla.