Bakos Bernadett: csak a nyilvánosság erejével lehet nyomást gyakorolni a kormányra
Bakos Bernadett az LMP országgyűlési képviselője, aki Dobrev Klára mandátumának köszönhetően került be az országgyűlésbe, és általa tudott a pártja frakciót alakítani a parlamentben. A jelenlegi ciklus lesz országgyűlési képviselői karrierjének kezdete, amire már felkészült azzal, hogy milyen országos és helyi ügyekért szeretne küzdeni a jövőben. Interjú.
Ön április 25-én vette át a mandátumát, ezzel pedig hivatalosan is országgyűlési képviselő lett. Milyen tervei vannak az elkövetkező négy évre nézve?
Tele vagyok tervekkel, elsősorban helyi ügyekkel szeretnék foglalkozni, például a Népliget vagy a Galvani híd fejlesztésével. De Dél-Budapest is fontos számomra, ugyanis ott jelenleg a profit és a tőkeérdekek mentén fejlesztik a városrészt, főként a nemzetközi árulogisztika miatt, nem pedig a helyiek igénye szerint. Eredetileg építőmérnök vagyok, így foglalkoztam település- és régiófejlesztéssel egyaránt Budapesten. Ezt a vonalat pedig folytatni szeretném az országos politizálásban is. Emellett országos szinten a menstruációs szegénység megoldásával is szeretnék foglalkozni, amely hazánkban is egy súlyos szociális probléma. Mérések szerint a nők 20-30 százaléka érintett a problémával, ami egymillió nőt jelent a legoptimálisabb esetben is. Ezzel már önkormányzati képviselőként is foglalkoztam Kőbányán, egyrészt úgy, hogy ilyen termékeket gyűjtöttünk a rászorulóknak, amiket el is juttatunk hozzájuk. Másrészt nekem volt ezzel kapcsolatban egy előterjesztésem a kőbányai önkormányzatnál, hogy rendszer-szinten is tudjunk segíteni a rászorultaknak, ami elvileg a távozásom után is folytatódik. Ezt pedig most országosan is szeretném kiterjeszteni. Ezzel kapcsolatban volt már több beadványa is az LMP-nek, többek között egy olyan, ami az intim higiéniai termékek Áfáját 27 százalékról 5 százalékra csökkentené. Ez a javaslat viszont nem ment át. Hozzátenném, hogy ez csak részmegoldás, ugyanis a másik része megoldásnak az lenne, hogy aki tényleg nem tud ilyeneket vásárolni magának, az ingyen hozzájuk juthasson, akár szociális ellátókon, akár védőnőkön keresztül. Az LMP arányaiból viszont várható, hogy az előterjesztéseink zöme nem fog átmenni, nem fogják elfogadni, nem fogják végrehajtani. Ezért én úgy gondolom, hogy nekünk ki kell vinni a politikát az országház falain kívülre.
Ezt hogyan tervezi elérni?
Ha például Nyíregyházán szeretnének kivágni egy erdőt, vagy Karakószörcsön betonoznának le egy parkot, nekem ott a helyem, hogy felszólaljak ellene. Az ilyen helyi ügyeknek hangot kell adni, országos szintre kell emelnünk őket, médiavisszhangot kell nekik adni, mert így talán megakadályozhatók az ilyen tervek. Én azt vallom, hogy egyelőre, csak a nyilvánossággal sikerült bármennyire is gátat szabni a kormány elképesztő terveinek. Az egyetlen, amivel nyomást tudunk gyakorolni, az a nyilvánosság ereje. Szerintem, ha egy országgyűlési képviselő kiáll egy ügy mellett, akkor annak az ügynek már nagyobb az esélye, hogy a felfigyel rá a média, ami pedig továbbítja az üzenetet a nyilvánosságnak. A helyi problémákat be kell vinni az országházba, ahol fel kell szólalni ellenük. Kérdéseket kell feltenni róluk, interpellálni kell ezen ügyek mellett. Bízom benne, hogy ebben partnerek lesznek a többi képviselők is és a média is. Az ilyen ügyeket addig kell keményen ütni, amíg meg nem hátrál a kormány.
Az országgyűlési képviselői pályafutása már egy stigmával kezdődik: ön kapta meg Dobrev Klára mandátumát. Bár ez a kifejezés sarkítva van, de ezzel került be a köztudatba. Emiatt viszont nem érez egy plusz nyomást, hogy még jobban meg kell majd felelnie a többi országgyűlési képviselőnek és a népnek egyaránt?
Így is úgyis meg kell felenem, de önmagában nem emiatt, hanem azért, mert az LMP frakcióban vagyok. A médianyomás kicsit nagyobb rajtam, mert lekommunikálták, hogy Dobrev mandátumát kaptam meg, ami ezáltal nagyobb hírverést kapott, mintha egy LMP-s ötödik valaki lennék. Tisztázásként: egy hatpárti megállapodás volt, hogy az LMP-t kisegítik mandátumokkal, hogy tudjanak frakciót alakítani a parlamentben, ezáltal bármelyik másik párttól is kaphattam volna mandátumot, de a DK vállalta az LMP frakcióalapítási garanciáját, ami egyébként mindegyik pártnak járt.
Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy nem sok magyar embert érdekelnek a zöld ügyek. Mint az LMP politikusa, ön hogyan próbálná meg ezen problémákat több emberhez eljuttatni?
Szerintem egyre többet foglalkoznak a magyarok zöld ügyekkel, de az egyik probléma inkább az, hogy a „zöld ügy”, nincs definiálva. Tehát sokan úgy gondolják, hogy ez a kifejezés azzal egyenlő, hogy csupán azt akarjuk, hogy ne vágjanak ki több fát, hanem ültessenek többet belőlük, pedig a zöldpolitika ennél jóval többről szól. A zöldpolitikának nagyon fontos gazdasági, szociális és műszaki pilléreken áll. A zöldpolitika egyik példája lehet a panelprogram, amelynek célja, hogy legyenek épületszigetelési-, vagy fűtéskorszerűsítési programok, amikre már azért felkapják az emberek a fejüket. Szerintem ott van a hiba, hogy eddig nem lett kellőképpen elmagyarázva, hogy miről is szól a zöldpolitika.
Eddig Kőbánya önkormányzati képviselőjeként dolgozott, de ettől a pozíciótól meg kellett válnia. Ennek ellenére szívügye marad Kőbánya fejlesztése?
Igen, hiszen 28 éve élek Kőbányán, amely idő alatt aktívan részt vettem Kőbánya közösségi és kulturális életében egyaránt, ezért is lettem képviselő akkor. Tehát szívügyem kőbánya és lojális is maradok hozzá. Nyilván országgyűlési képviselőnek lenni azt jelenti, hogy ezt az elszántságot ki kell nyitni országos szintre, hiszen amikor képviselő lettem Kőbányán, akkor is az motivált, hogy annyi mindent kaptam a kőbányai közösségtől, hogy ebből valamennyit vissza szerettem volna adni, de nyilván ugyan ez a kötődés megvan az egész országgal. Én úgy gondolom, hogy bizonyos kőbányai ügyek, amikben érintett voltam – például a Népliget és a dél-budapesti fejlesztés – azoknak országgyűlési képviselőként nagyobb lendületet tudok majd adni. Tehát a kőbányai ügyeket igyekszem tovább vinni, már csak azért is, mert én is ott élek, ezért engem is érint.
Ön szerint lesznek olyan ügyei, amit akár Fideszes politikusokkal is tudna közösen képviselni?
Ha már a menstruációs szegénységről beszélgettünk, igazán megkérdezném a Fidesznek a női képviselőit, hogy miért nem támogatják az intim higiéniai termékek áfacsökkentését, vagy ha később esetleg leszavaznak más ezzel kapcsolatos javaslatot, akkor azt. Mert ha bárki, akkor pont egy nő tudja igazán felmérni, hogyha ezek a termékek egy nő számára nem elérhetők, akkor az milyen teherrel jár. Nem garantálom, hogy megtalálom velük a közös hangot, de egy próbát megér. Én azt vallom, hogy mindenhol ügyek mentén kell együttműködnie a politikusoknak. Ha közös érdekeink vannak, ha közös ügyeink vannak, akkor együtt tudunk működni.
(Kiemelt ikép: Bakos Bernadett, az LMP országgyűlési képviselője 2022. április 29-én. Fotó: Palágyi Barbara/ 168.hu)