Felháborodás lett Novák Katalin aláírásából

Aláírta a pedagógussztrájkot korlátozó törvény módosítását Novák Katalin köztársasági elnök, annak ellenére, hogy az érdekképviseletek azt kérték tőle, forduljon az Alkotmánybírósághoz. 

2022. május 31., 10:57

Szerző:

Az aláírás miatt a szakszervezetek alkotmányjogi panaszt tesznek, következő lépés pedig az Európai Bizottság, ha az előbbinél nem járnak sikerrel. 

A pedagógusok sztrájkbizottságát alkotó Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) május 25-én közös levélben kérték Novák Katalin államfőt, hogy ne írja alá a pedagógussztrájkot ellehetetlenítő törvénymódosítást, amit előző nap fogadott el az Országgyűlés.

„Az új Orbán-kormány annyira magabiztos lett az áprilisi választási győzelem után, hogy a partnerség legkisebb jelét sem áll szándékukban kifejezni, ezt mutatják a legutóbbi ellenséges hangvételű kormányzati nyilatkozatok is a pedagógusok irányában”

– mondta Gosztonyi Gábor a Népszavának.

A PSZ alelnöke arról is beszámolt, hogy a sztrájkjogot korlátozó törvénymódosítás miatt a PDSZ-szel együtt fordulnak alkotmányjogi panasszal az Alkotmánybírósághoz, mivel a módosítás törvényi szinten akadályozza meg, hogy a pedagógusok sztrájkba lépjenek. 

A Telex közlése szerint a tanároknak a sztrájk mellett is: 

  • meg kell oldani a gyerekek felügyeletét 7 és 17 óra között, és ezt legalább egy óvónővel, tanárral, pedagógiai asszisztenssel kell ellátni;
  • járványhelyzetben nem szabad csoportokat összevonni;
  • az étkeztetést a megszokott helyen, módon és időpontban kell megoldani;
  • az érettségiző osztályok számára a kötelező érettségi tantárgyakból minden órát kötelező megtartani, mindenki másnak minden tárgyból az órák felét;
  • és a sajátos nevelési igényű vagy a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermekek számára valamennyi foglalkozást, fejlesztést és felzárkóztatást meg kell tartani.

(Kiemelt képünk: Novák Katalin a Fidesz kongresszuson 2021. november 14-én. Fotó: Novák Katalin instagram)

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.