Az utolsó pillanatig játszadozni akar a CEU-val az Orbán-kormány, titkolják, mi történt a New York-i látogatáson

2018. május 22., 20:41

Szerző:

Nem akarják megosztani tapasztalataikat a nyilvánossággal a Közép-európai Egyetem (CEU) New York-i campusát meglátogató magyar delegáció politikusai. Hiába teljesített minden feltételt az egyetem, amit a tavaly áprilisban elfogadott, lex CEU néven elhíresült felsőoktatási törvénymódosítás előírt, az Orbán-kormány még mindig nem írta alá a CEU budapesti működését garantáló megállapodást. Ennek okát pedig nem szívesen árulják el – írja a Népszava.  

Április 13-án látogatta meg Palkovics László leköszönő oktatási államtitkár, Altusz Kristóf külügyi helyettes államtitkár és Kumin Ferenc New York-i főkonzul a CEU New York-i campusát, amely a Bard College falain belül működik. Enyedi Zsolt, a CEU rektorhelyettes azt nyilatkozta, hogy a látogatók mindennel meg voltak elégedve, mégsem írta alá még a magyar kormány az államközi megállapodást.

Fotó: Kökényesi Gábor

A Népszava érdeklődött Palkovics, Altusz és Kumin hivatalánál is a késlekedésről, hiszen a megállapodás tervezetét már tavaly szeptemberben véglegesítették New York állammal együtt. Altusz titkársága és a New York-i főkonzulátus a Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz irányította a portált az ügyben. Palkovics államtitkársága nem válaszolt, ahogy a Külügyminisztérium sem. Korábban annyi tájékoztatást adott a minisztérium, hogy még vizsgálják az egyetem által benyújtott dokumentumokat.

Enyedi szerint ha a kormány továbbra sem lesz hajlandó aláírni a megállapodást, az egyértelművé teszi, milyen célt is szolgál a lex CEU rekordgyors elfogadása. A rektorhelyettes úgy véli, már csak az a kérdés, hogy Orbán Viktor betartja-e a megállapodás rá eső részét.

A cikk megjelenése után Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Brüsszelben újságírói kérdésre azt mondta, hogy a kormány csak azután foglal állást a CEU ügyében, hogy a delegáció elkészíti a beszámolóját a New York-i látogatásról. Ez még várat magára.

Navracsics Tibor, az Európai Bizottság oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportért felelős magyar biztosa a Népszava érdeklődésére azt válaszolta, bízik abban, hogy létrejön a megállapodás, és az egyetem folytatni tudja a működését Budapesten.

– Úgy gondolom, hogy ez az európai felsőoktatási térségnek is alapvető érdeke

– tette hozzá.

Amint azt mi is megírtuk, az egyetem azt nyilatkozta, hogy ha nyárig nem jön létre a megállapodás, a CEU Bécsbe költözik.

Április 30-án az MBH Bank szerződést írt alá a Magyar Fejlesztési Bankkal, melyben megállapodnak arról, hogy a 2021–2027-es uniós fejlesztési ciklus lakossági hitelprogramjait elérhetővé teszik az MFB Pont Plusz lakossági hálózatukon keresztül. A hitelintézet a közvetítői feladatok ellátásának jogát konzorciumban nyerte el, nyílt közbeszerzés keretében, így az EU-s forrásokból a vállalkozásoknak szánt, már korábban bejelentett KKV Technológia Plusz Hitelprogram nulla százalékos kölcsönei április 30-tól, míg az otthonfelújítási program terméke várhatóan nyár elejétől lesz igényelhető a MBH Bank által üzemeltetett, 154 bankfiókban elérhető lakossági és vállalkozói MFB Pont Plusz pontokon.