Az új népegészségügyi programból csak a gyakorlati megvalósítás hiányzik

2018. július 31., 09:34

Szerző:

Kásler Miklós emberminiszter kérésére az országos intézetek elkészítették az új népegészségügyi programterveket. A tervekben leginkább a betegségek megelőzésének hiányát, az ellátórendszer problémáit és önmaguk pozícióját erősítő javaslatokat rögzítettek. A Népszava az öt programtervből hármat megszerzett.

  • A keringési betegségek megelőzéséről szóló program egyebek mellett az alkohol-, a sófogyasztás, a dohányzás csökkentését, a magas vérnyomás, az anyagcsere betegségek mérséklését, a sportolási kedv növelését tűzte ki célul. A megvalósításhoz központi intézkedéseket is javasolnak, köztük a kenyér sótartalmának csökkentését, és a dohányáruk adótartalmának emelését. Javasolják továbbá a kommunikáció és az oktatás célirányos fejlesztését, illetve kreatív kampányok bevezetését.
  • A Nemzeti Mozgásszervi Program készítői járásonként tanuszodák létesítését, iskolai versenyeket, nyári mozgástáborokat javasolnak, illetve tömegsportolásra alkalmas helyek (például futópályák, edzőtermek, kerékpár kölcsönzés, uszodák, stb.) létrehozását.
  • A gyermekprogramban négy év alatt 17 programot valósítanának meg 6,5 milliárd forintból. A pénzt egyebek mellett települési családtervezési programra, kamaszambulanciára fordítanák, továbbá az iskolákban alakítanának ki belőle kéz- és fogmosási lehetőségeket. Mozgásra ösztönző plakátokat helyeznének el a gyermekorvosi rendelőkben, költenének baleset megelőzésre, a gyermekmentés fejlesztésre, komplex elhízás elleni programra, a fogászati betegségek megelőzésére is.

A lap azt írja, hogy a programokból hiányzik, hogy a javaslatokat hogyan ültetik át a gyakorlatba, miként veszik rá az egészségmegőrzésre, életmód váltásra a gyerekeket és a családjaikat.

A dokumentumokból kitűnik, hogy a magyarok túlságosan kövérek, Európában listavezetők vagyunk ezzel. A teljes lakosság 54 százaléka túlsúlyos, vagy elhízott. Emellett a magyar férfiak 30 százaléka, a nők 20 százaléka dohányzik naponta. Az alkoholfogyasztás is probléma, a lakosság negyede rendszeresen iszik.

Fotó: Pixabay