A nemek közötti különbség egy kicsit csökkent, de még mindig nagyon nagy: a férfiak bruttó átlagkeresete 457 600 forint, a nőké 384 ezer, ez 9, illetve 10 százalékos növekedés.
(Kiemelt képünk illusztráció: Shutterstock)
Összesen 8,7 százalékkal nőtt az átlagkereset márciusban, ez nagyrészt az állami béremeléseknek köszönhető.
Idén márciusban 435 200 forint volt a bruttó átlagkereset Magyarországon, a nettó átlag pedig 289 400 forint - írja a Központi Statisztikai Hivatal. Mindkét mutató 8,7 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. A számítás úgy jött ki, hogy az 5 főnél nagyobb cégek, valamint a költségvetési szféra teljes állásra bejelentett dolgozóinak bére számít bele az adatokba. Vagyis sem a legkisebb cégek munkavállalóinak bére, sem a válság miatt részmunkaidőre küldöttek fizetése nem jelenik itt meg - írja a hvg.hu.
Mivel az infláció az év első három hónapjában átlagosan 3,2 százalékos volt, egy ekkora béremelkedés azt jelenti, hogy a reálkereset 6,0 százalékkal nőtt. A KSH most már közzéteszi a mediánkereseti adatot is, vagyis azt a számot, amelynél a teljes állásban dolgozók egyik fele többet keres, a másik fele kevesebbet. Most bruttó 343 046 forint ez az érték, 10,4 százalékkal magasabb, mint tavaly ilyenkor.
A munkáltatók teljes körét tekintve 9,2 százalékkal nőtt a bruttó átlagkereset, 423 700 forintra. A bruttó keresetek a vállalkozások körében 8,0 százalékkal, a költségvetésben, az egyes előmeneteli rendszerek ütemezett béremelései miatt, ezt jelentősen meghaladóan, 11,0 százalékkal nőttek. A prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélkül számolt rendszeres bruttó átlagkereset 397 900 forintra becsülhető, ez 8,5 százalékkal volt magasabb, mint tavaly márciusban - közölte a KSH.
A teljes munkaidőben foglalkoztatottak bruttó medián átlagkeresete a munkáltatók teljes körét tekintve 335 400 forint volt, a közfoglalkoztatottak nélkül számolva 10,5 százalékkal nőtt tavaly márciushoz mérve. A teljes munkaidőben alkalmazottak száma - a közfoglalkoztatottak nélkül - 2019 decembere óta először nőtt: márciusban 14 ezerrel, 0,5 százalékkal voltak többen, mint egy évvel azelőtt. Míg a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 8,7 százalékos növekedést mutatott tavaly március óta és 289 400 forint volt, a kedvezményekkel együtt számolva 298 100 forintot tett ki és 8,1 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál.
Jól látszik a számokon, hogy az állami béremelések húzták fel az átlagot. Ilyen volt például az orvosi béremelés, a bírók, az ügyészek, és a bölcsődei dolgozók illetményemelése - magyarázta a KSH. A bruttó keresetek a vállalkozások körében 8,0 százalékkal, a költségvetésben, az egyes előmeneteli rendszerek ütemezett béremelései miatt, ezt jelentősen meghaladóan, 11,0 százalékkal nőttek.
A legjobban az információ-kommunikáció szektor fizetett, itt 727 000 forint, ami 7,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén a legalacsonyabb, 251 200 forint, 0,4 százalékkal nőtt. A feldolgozóiparban 7,8 százalékkal, átlagosan 439 200 forintra nőtt a bruttó átlagkereset, az építőiparban 9,3 százalékos emelkedéssel 325 300 forintra emelkedett. Az egészségügyben 39 százalékkal nőtt a bruttó átlagkereset 516 300 forintra - derül ki a KSH adataiból.
A dm bejelentette, hogy törli azokat az ügyfélfiókokat, amelyeket legalább két éve nem használnak az ügyfelek.
Takács Péter szerint nem kizárt, hogy egyes kórházakban idén is leáll a klímaberendezés.
Békéscsaba, Békés és Gyula közös szervezésében idén is megrendezik a Háromváros Kerékpáros Fesztivált, amely június 7-én és 8-án várja mindazokat, akik az ország legnagyobb bringás bulijára várnak.
Az Elenium 5 mg-os bevont tabletta több gyártási tételét kivonták a forgalomból minőségi problémák miatt. Akinek van otthon a gyógyszerből, semmiképpen se vegye be, hanem vigye vissza a gyógyszertárba!
A magyar kormány nemzeti gyásznappá nyilvánította Ferenc pápa temetésének napját, április 26-át.