Az Orbán-kormány kedvenc egyeteme és a KSH bírálja a sajtószabadság itthoni helyzetét
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Központi Statisztikai Hivatal összeállította Jó Állam című 2018-as jelentését, amelyben a kormányzat számára nyújtanak értékelő áttekintést a magyar állam működésével összefüggésben. A jelentés tájékoztató jellegű, a kormányzás minőségének javítását célozza. Kritikát is kapott benne a kormány, főleg a sajtószabadság helyzetével kapcsolatban. Annak ellenére, hogy még csak a 2017-es adatokra támaszkodhattak a készítők – írja az mfor a birtokába jutott dokumentum alapján.
– Habár a sajtószabadság megítélése – annak természetéből adódóan – nehezen megfogható, szubjektív elemeken alapul, értékelése mégis kiemelten fontos a demokratikus jogállam minőségének meghatározása szempontjából. A sajtó- és szólásszabadság teljes körű érvényesülése nélkül nem beszélhetünk szabad demokráciáról sem, mert a választópolgárok nem jutnak hozzá a politikai álláspontjuk kialakításához szükséges valós információkhoz
– áll a jelentésben.
Az évente elkészülő jelentés az alábbi területeket elemzi: Biztonság és bizalom a kormányzásban, Közösségi jóllét hatásterület, Pénzügyi stabilitás és gazdasági versenyképesség, Fenntarthatóság, Demokrácia, Hatékony közigazgatás.
A demokráciáról szóló fejezet szerzői arra hívják fel a kormány figyelmét, hogy a sajtószabadságra vonatkozó összetett adatok alapján 2013-tól kezdődően folyamatosan romló tendencia figyelhető meg a mutatóban, amelynek értéke 2015-ben és 2016-ban tovább romlott.
Amíg 2012-ben még 74,5, néhány évvel később, 2017-ben már csak 64,5 ponttal volt jellemezhető a hazai sajtószabadság szubjektív megítélése.
– A visegrádi országok közül az összevont mutatók alapján hazánk teljesít a leggyengébben: Csehország, Szlovákia és Lengyelország magasabb pontszámmal rendelkezik, vagyis ezekben az országokban erősebbnek ítélik a sajtószabadság érvényesülését – írják az elemzők.

A sajtószabadságról szóló rész szerint a sajtó szabadságának mérése alapvetően szubjektív elemekre épül, de figyelembe vették a Freedom House Freedom, a Reporters Without Borders, valamint az Economist Intelligence Unit Democracy ezzel kapcsolatos indexét is.
A kötetben említett nyolc ország körül Magyarország csak Oroszországot és Iránt előzte meg:
- Norvégia: 83,7 pont
- Csehország: 79,4
- USA: 77,6
- Szlovákia: 76,7
- Lengyelország: 68,7
- Magyarország: 64,5
- Oroszország: 33,1
- Irán: 23.1
Az mfor azt írja, hogy 2017-esnél frissebb adat nem állt a könyv formájában publikált jelentés készítőinek rendelkezésére, tehát a fideszes médiabirodalmat egybeolvasztó Közép-európai Sajtó- és Média Alapítvány létrejöttét még nem is vehették figyelembe.