Az oligarcha háborút indított Orbán ellen
A Gazeta Wyborcza című lengyel lap egy egész kommentárt szentelt a Simicska-Orbán viszálynak, kettőjük kapcsolatát feltárva és a végkimenetelét latolgatva. A cikkhez a fotón nem Simicska, hanem Andy Vajna szerepel mint az újabb oligarcha példája.
Simicska Lajos, a legnagyobb magyar oligarcha, aki kiesett Orbán Viktor kormányfő kegyeiből, kijelentette, hogy „vagyonának jelentős részét” arra fordítja, hogy megdöntse Orbán kormányát. A hatalom tehát rohamtempóban állítja össze a hozzásimuló gazdagok új kasztját – írja Michal Kokot.
„Alaposan figyelem az ellenzéket. A kormányzó Fidesz emberei meg a párton belüli legkisebb egyet nem értésről is beszámolnak” – dicsekedett nemrég Simicska a Népszabadságban. Ebben az interjúban azt sugallta, hogy mérlegeli a szélsőségesen jobboldali Jobbik támogatását, amely az ország második politikai ereje.
Arról, hogy a Jobbikot pénzügyileg Simicska támogatja, maga Orbán beszélt a parlamentben nemrégiben. A párt politikusai azonban ezt tagadják, Simicska meg azt állítja, hogy még korai lenne anyagilag támogatni őket. – A Jobbik vezetője, Vona Gábor kissé emlékeztet a fiatal Orbán Viktorra. Hozzá hasonlóan még nem kész a kormányzásra – mondta Simicska.
Az ügy Magyarországon hatalmas érzelmeket kelt, mert ha Simicska valóban támogatná a Jobbikot, ez azt jelentené, hogy nyílt politikai harcba kezdene régi barátjával, Orbán Viktorral. Még a nyolcvanas évek elejéről ismerik egymást, amikor katonák voltak, majd a jogi egyetemről. Orbán azt tartotta Simicskáról, hogy pénzügyi zseni, ezért a Fidesz pénzügyi építőjévé tette.
Simicska gyorsan megtöbbszörözte a párt vagyonát, és egyben a sajátját is. Néhány év múlva az ország legnagyobb oligarchája lett. Építő cége, a Közgép évente milliárdos üzleteket kötött a kormánnyal, amelynek élén Orbán állt. Ennek fejében számos média, amely Simicskáé volt szakadatlanul befeketítette az ellenzéket és támogatta a kormányt, különösen intenzíven minden választás előtt.
Simicska a magyar gazdaság egyre nagyobb részét ellenőrizte, cégei az uniós dotációknak köszönhetően nőttek, erről a fejlesztési minisztériumba – amely az uniós pénzeket osztja – delegált emberei gondoskodtak. S noha egyetlen Orbán-kormányban sem töltött be jelentős funkciót (csak egy kis idő kivételével, amikor az adóhivatal élén állt), mindenki számolt vele. Simicska ezt szívesen ki is használta. „Gyakran az ajtaja előtt váratta a minisztereket, amíg befejezte az alkut más milliárdosokkal” – idézi a szerző a Figyelőben megjelentet. A miniszterek ugyanakkor kimerülten távoztak az oligarchával való találkozókról, mert Simicska követelései gyakran ellentétesek voltak azzal, amit tőlük Orbán várt el. A miniszterelnök végül úgy döntött, véget vet a kettős hatalomnak és megszabadul Simicskától. 2014 őszén sokéves barátságuk ellenségességgé alakult át.
Simicska cégei a múlt év elején kezdték elveszteni jövedelmező kormány megrendeléseiket. Erre való válaszként a kormányhoz eddig hű média kezdte megváltoztatni szerkesztési irányát. Hogy kiegyensúlyozza az oligarcha hatását, Orbán parancsba adta kormányhű média alakítását. Így jött létre 2015 nyarán a Magyar Idők című napilap, amelynek tulajdonosa Sánta János üzletember, aki nem sokkal korábban a kormány protekciójának hála a dohányáruk eladásának monopóliumát szerezte meg az országban.
Ezek után a TV2 kereskedelmi adót az „új” magyar oligarcha, Andy Vajna, a régi hollywoodi producens, és kaszinó-hálózat tulajdonos vette át, aki a pénzügyőrök barátságának örvendhet és semmilyen adót nem fizet. A részvényekért még saját pénzét sem kellett adnia – az állami Eximbank kölcsönözte neki, amelynek tulajdonképpen nem kellett volna ezt tennie, mert ez az intézet kizárólag az exporttal foglalkozó cégeket támogatja. Ez a bank 16,5 milliárd forint hitelt adott egy másik oligarchának, Garancsi Istvánnak arra, hogy Budán vonzó területeket vegyen meg. Garancsi a tulajdonosa a Videoton FC labdarúgó klubnak Székesfehérváron, ahol középiskoláját végezte Orbán és ezek alatt az évek alatt ott is lakott.
A Fidesz körüli politikusok és üzletemberek gyakran a fociklubok vezetőségében ülnek. A kormány által bevezetett jogszabálynak köszönhetően az azokat támogató cégek ezt az adományt leírhatják adójukból, a kluboknak viszont nem kell az adományozók listáját nyilvánosságra hozni. A Transparency International néhány hónapja figyelmeztetett, hogy ennek titkolt célja lehet – a nem tiszta forrásból származó pénzek tisztára mosása. Szerintük a magyarországi korrupció folyamatosan mélyül, és magasabb volt 2015-ben, mint egy évvel azelőtt.
Orbán kormánya az ilyen értékelésekkel nem foglalkozik. Hogy a közvélemény ezek helyett más témákkal foglalkozzon, a felelős Habony Árpád, akit az Orbán-kabinet szürke eminenciásának tartanak, s aki a média-kép ügyben a kormányfő tanácsadója. Ugyanakkor Orbánnak komoly gondjai vannak vele. A média feltűnő életvitellel vádolja és számos állami hivatalnokkal való nem átlátható kötődéssel. Hangosan beszéltek lakodalmáról, amelyet ingyen szerveztek a budapesti Szépművészeti Múzeumban, és az onnan „kikölcsönzött” mintegy millió dollárt érő festményekről.
Habonyt Orbán egyik legközelebbi munkatársának tartják az új nemzedékből, amely a Fidesz főnöke által kiszorított régi, a párt alapítása idejéről való elvtársakat helyettesíti. Ugyanakkor a kormányfő állhatatosan tagadja, hogy Habony kormánytanácsadó lenne, noha nem hiányzanak azok a fényképek, amelyek őket együtt mutatják. A többi Fidesz politikus egyáltalán nem akar Habonyról beszélni, és az erre a témára vonatkozó minden újságírói kérdéésről nem vesznek tudomást – írja elemzésében Michal Kokot.