Az MSZP a legfőbb ügyészhez fordul a trafikpályázatok ügyében
Az MSZP levélben fordult a legfőbb ügyészhez a kiskereskedelmi dohánykoncesszióról szóló pályázatok ügyében. Az LMP véleménye szerint a kiskereskedelmi dohánykoncessziók elosztása megmutatja, hogy a „Kádár-korszak immár véglegesen elérkezett Magyarországra”. A DK úgy látja, meg kell semmisíteni a trafikpályázatok eredményeit, Lázár János pedig leszögezte, a kormány célja, hogy nehezebben lehessen hozzájutni a cigarettához. Szervezetek és szerkesztőségek közérdekű adatigényléssel bombázzák a fejlesztési minisztert és a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt.-t, hogy hozzák nyilvánosságra a pályázatokat és a bírálati dokumentumokat.
Az MSZP levélben fordult a legfőbb ügyészhez a kiskereskedelmi dohánykoncesszióról szóló pályázatok ügyében – jelentette be hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján Mesterházy Attila. A szocialisták pártelnök-frakcióvezetője emellett három kérdést tett fel a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. vezérigazgatójának.
A politikus azt mondta, hogy miután a kiszivárgott információk alapján „fideszes képviselők döntöttek” a trafikpályázatokról, ami kimeríti a hivatallal visszaélés és befolyással való üzérkedés tényállását. A pártelnök-frakcióvezető véleménye szerint ezért a legfőbb ügyész akár hivatalból is vizsgálatot indíthat az ügyben. Hozzátette: a ha Polt Péter ezt nem tette meg, akkor arra kérik, hogy a levelet tekintse ismeretlen tettes ellen tett feljelentésnek.
Emellett írásban megkeresték Gyulai Zsoltot, a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. vezérigazgatóját, akinek három kérdést tettek fel. Kik voltak a bírálóbizottság tagjai, kik delegálták őket és milyen szakmai ismeretekkel rendelkeztek – ismertette az első kérdést. Gyulai Zsolt kapott-e „politikai iránymutatást” a pályázatok elbírálásához és ha igen, akkor ez kiktől és milyen formában érkezett – folytatta a másodikkal. Az MSZP arra is kíváncsi, hogy nyilvánosságra kívánják-e hozni a pályázatok bírálati lapjait – ismertette az utolsót.
Mesterházy Attila azt mondta, most már három oka is van a pályázatok eredménytelenné nyilvánításának. Egyfelől megváltoztak a pályázati feltételek, hiszen most már tíz, illetve a legutóbbi hírek szerint 12 százalékosra akarják emelni az árrést. Emellett nincsen jogorvoslat, pedig a bíráló bizottság tagjai „szubjektív alapon döntöttek” – jelentette ki. Harmadik indokként említette, hogy az újsághírek szerint „zavaros körülmények között, a bűncselekmény gyanúját is felvető módon történt az elbírálás”.
Az MSZP azt követeli, hogy érvénytelenítsék a pályázatok végeredményét és készüljön egy átlátható kiírás, amelyikbe a szakma is bele tud szólni és amelyik biztosítja a korábban is dohányforgalmazással foglalkozó családok megélhetését.
A szocialista frakció azt kérte, hogy azok vihessék tovább ezt az üzletet, akik eddig is csinálták, ne pedig „a fideszes haverok, rokonok”. Úgy tűnik, azt garantálták, hogy a fideszesek mindenképpen lehetőséghez jussanak – reagált egy kérdésre válaszolva a Miniszterelnökséget vezető államtitkár korábbi szavaira.
Lázár János a hétfői kormányszóvivői sajtótájékoztatón kijelentette: semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy politikai alapon választották volna ki a trafikpályázatok győzteseit. A Miniszterelnökséget vezető államtitkár a pályázati eredményekkel kapcsolatos bírálatokra reagálva úgy fogalmazott: nem tudja garantálni, hogy „minden trafik szocialistákhoz kerüljön”, és nem tudja kizárni azt sem, hogy a győztesek között vannak, akik „korábban a Fideszre szavaztak”.
LMP: A Kádár-korszak véglegesen megérkezett Magyarországra
Az LMP véleménye szerint a kiskereskedelmi dohánykoncessziók elosztása megmutatja, hogy a „Kádár-korszak immár véglegesen elérkezett Magyarországra”.
Az ellenzéki párt politikusa, Ertsey Katalin független képviselő hétfőn sajtótájékoztatón azt mondta, úgy látszik, elmúlt az a korszak, amikor „azt mondta Orbán Viktor, hogy ne mi kapjuk a legtöbbet”, immár a leggátlástalanabb módokon a „fideszes haverok kapják a legtöbbet”.
Schiffer András azzal folytatta, hogy elsőként kikérik az összes koncessziós pályázat anyagát és azok értékeléseit. Emellett levélben fordulnak a legfőbb ügyészhez annak érdekében, hogy az ügyészség indítson keresetet a koncessziós szerződések megsemmisítésének érdekében.
Az LMP társelnöke hangsúlyozta, a sajtóban megjelentek szerint alapos a gyanú arra, hogy a döntéshozók jogosulatlan személyek adtak ki információkat a pályázatokról. Az LMP ezért hivatali visszaélés alapos gyanúja miatt tesz feljelentést ismeretlen személy ellen.
Végül közölte: két törvényjavaslatot is benyújtanak az ügyben. Egyfelől büntetnék a bennfentes információkkal való kereskedelmet, másfelől pedig az eredményhirdetéssel egy időben kötelezően nyilvánosságra hozatnák a közjavakról szóló kiírásokra beérkezett teljes pályázati dokumentációt és azok értékelését.
DK: Semmisítsék meg a pályázatok eredményét!
A Demokratikus Koalíció kezdeményezi, hogy semmisítsék meg a kiskereskedelmi dohánykoncesszióról szóló pályázatok eredményét – mondta hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján Varju László.
A független képviselő hozzátette: közérdekű adatkéréssel élnek fordulnak az illetékes miniszterhez, akitől azt kérik, hogy tegye közzé, milyen körülmények között, milyen szempontok alapján döntöttek a pályázatokról. Ha szükség van rá, akár bírósághoz is fordulnak az ügyben – mondta.
Varju László szerint a sajtóban megjelent hírek alapján egyértelmű, hogy az „illegitim kormány illegitim döntése született meg”, amikor „kisemmiztek” több ezer családot és olyanoknak adtak lehetőséget, akik korábban nem foglalkoztak dohánykereskedéssel. Miután látszik, hogy minden fideszesnek maga felé hajlik a keze, így értelmezhetővé válik az is, hogy helyben döntöttek a pályázatok elbírálásáról – tette hozzá.