Az MSZP 540 milliót, a Fidesz 700 milliót vallott be

Az RTL Híradó nyilvánosságra hozta, mennyit költöttek a pártok kampányra a csatornánkon. A Fidesz 80, az MSZP 65 millió forintot. Ezek a számok jelentősen eltérnek attól, amit két civil szervezet a kepmutatas.hu nevű weboldalon közöl: azt mondják, azért, mert csak becsülni tudják a pártok költéseit. A civilek szerint az MSZP és a Fidesz is átlépte a 386 milliós határt. A pártok szerint ez nem így van - közölte az .

2010. május 3., 09:27

Az átlátható kampányért küzdő két civil szervezet, a Transparency International és a Freedom House megmutatta, szerintük milyen színvonalon kampányolnának a pártok, ha betartanák a 386 millió forintos plafont. 1997 óta egy képviselőjelölt a kampányban hivatalosan egymillió forintot költhet. Vagyis egy párt összesen 386 millió forintot.

1994-ben az MSZP 540 milliót, a Fidesz 700 milliót vallott be.

Már 13 éve is ennyit költöttek. A kepmutatas.hu weboldal szerint a két legnagyobb párt, a Fidesz most 540, az MSZP 802 milliót költött. Azt maguk az oldal létrehozói is elismerik: csak becsülni tudják a költéseket.

„Ez csak becslés, hiszen a pártoktól semmiféle adatot nem kapunk, így csak becsülni tudjuk a költéseket” – mondta Hortobágyi Zsuzsa Transparency Internationaltől.

A honlap szerint a Fidesz összesen 14, az MSZP 60 millió forintot költött televíziós hirdetésre. Adataink szerint viszont a Fidesz 80 millió 484 ezer forintért, az MSZP 65 millió 820 ezer forintért vásárolt reklámidőt csak az RTL-en. Ez jóval kevesebb, mint négy éve. A különbségből látszik: a kepmutatas.hu televíziós kampányról szóló adatai nagyságrendileg térnek el a valós költésektől.

A választási szakértő szerint a törvény lehetőséget ad a valós kampányköltségek eltitkolására.

Vannak olyan plakátok például, melyek - bár úgy néznek ki - nem választási plakátok, mivel a hivatalos kampány előtt tették ki őket, így nem számítanak kampányköltésnek. Az sem mindig derül ki, magánszemélyek, szervezetek mennyivel támogatták a kampányt.

„Ha egy támogató 500 ezer forintnál kevesebbet fizet be, akkor anonim maradhat. Ha ennél többet, akkor azt nyilvánosságra kell hozni. De ilyenkor felosztják a pénzt 500 ezernél kisebb befizetésekre, és nem hozzák nyilvánosságra” – mondta Tóth Zoltán választási szakértő az RTL-nek.

A pártoknak a törvény szerint 60 napjuk van arra, hogy beszámoljanak az Állami Számvevőszéknek a költéseikről. 1997 óta minden beszámolóban azt állították: nem lépték át a 386 milliós határt. A számvevőszék pedig eddig mindig elfogadta.