Az írásjelhasználat egy különös esete az Alkotmány tervezetében

Az alkotmányterv mottójának idézőjeles alkalmazását javasolja a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete, máskülönben akár jogi értelmű felszólításnak is tekinthető az „Isten, áldd meg a magyart!”-sor.

2011. április 17., 13:30

A Himnusz-idézet idézőjeles használatát javasolják a nyelvészek az új alkotmányban, mert szerintük az „Isten, áldd meg a magyart!”-sor különben akár jogi értelmű felszólításnak is tekinthető – írta a Független Hírügynökség.

A

Vasárnapi Hírekszámolt be arról, hogy a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Nyelvtudományi Intézete az Országgyűlés Hivatalának (OH) felkérésére vizsgálta az alkotmánytervet nyelvhelyességi és stilisztikai szempontból. Komolyabb hibákat nem találtak a nyelvészek, de az írásjelhasználatban több problémát is észleltek, nem csak a Himnusz-idézettel kapcsolatosat.

Az Országgyűlés Hivatala felkérte az MTA Nyelvtudományi Intézetét az új alkotmány szövegének helyesírási-nyelvhelyességi és stilisztikai szempontú vizsgálatára - értesült a Vasárnapi Hírek. Volt már ilyenre példa; az előző kormány a Polgári törvénykönyv esetében kért hasonló munkát. Három nyelvész helyesírási és nyelvi szempontok alapján vizsgálta a bő 30 oldalas alaptörvény-tervezetet, amelynek a végleges változatáról hétfőn szavaz a törvényhozás. A nyelvészek minden aggályosnak vélt esetet megvitattak és ennek alapján fogalmazták meg egységes álláspontjukat, amelyet javaslat formájában tártak az OH elé.

Komolyabb hibákat nem tartalmazott a szöveg; a jogi szaknyelv bonyolultabb mondatszerkesztési sajátosságaiból adódóan az írásjelhasználat szabályai okozták a legtöbb problémát. Közírók figyeltek fel az írásjelhasználat egy különös, értelemzavaró esetére az alaptörvény tervezetében: mivel a mottóul használt Himnusz-idézet (Isten, áldd meg a magyart!) idézőjel nélkül szerepel, vagyis akár jogi értelmű felszólításnak is tekinthető. Az Országgyűlés sajtófőnöke a lapnak péntek délután nem tudott érdemi információval szolgálni az üggyel kapcsolatban.

Az Országgyűlés hétfőn fogadhatja el a kormánypártok által előterjesztett alkotmányjavaslatot. Az MSZP és az LMP várhatóan nem vesz részt a határozathozatalon, a Jobbik pedig korábban azt közölte, nem szavazza meg az új alaptörvényt. A parlament egynapos ülésén az alkotmánytervezet záróvitájára is sor kerülhet, ha érvényes, zárószavazás előtti módosító javaslatok kerülnek a Ház elé. A képviselők ez esetben a kora délutáni órákban szavazhatnak az elfogadása esetén jövőre életbe lépő új alaptörvényről.