Az illiberális demokrácia ára
A CEU a mai napon elindítja A demokrácia határai című kezdeményezést, amelynek célja, hogy különböző nézetek ütköztetésével bátorítsa a nyílt vitát, beszélgetést és eszmecserét a demokrácia természetéről napjainkban.
Manapság a demokrácia fogalma a világ számos pontján megkérdőjeleződik, különösen a berlini fal leomlása óta kialakult értelmezéshez képest. A Közép-európai Egyetemet (CEU) azzal a céllal alapították, hogy tanulmányozza, mitől lesz egy társadalom nyitott, és felkészítse a vezetőket és az állampolgárokat a demokratikus társadalmi létformára a kommunizmus után. Jelenleg az a küldetése, hogy tanulmányozza a demokráciát, beleértve a világban működő demokráciák hiányosságait, és tudósokat, szakembereket, szellemi vezetőket és kritikusan gondolkodó állampolgárokat tanítson a nyitott társadalom elveiről.
A demokrácia határai feltárja az olyan demokratikus alapelvek előtt álló kihívásokat, mint a szólásszabadság, a gyülekezési szabadság és a sajtószabadság, a piacgazdaság, a jogállamiság, a hatalmi ágak elkülönítése, a bíróságok függetlensége, a kisebbségek védelme, a civil társadalom támogatása, valamint az egyetemek és a kulturális intézmények szellemi szabadsága.
A demokrácia határai olyan messzire vezető, konferenciák, viták és egyéb események sorát magába foglaló kezdeményezés, amely a széles körű és nyílt vitába bevonja a nemzetközi tudósokat és szakembereket, hazai és nemzetközi kormánytisztviselőket, illetve fiatal hallgatókat a közép-európai régióból és azon is túl, és a demokráciát sok szemszögből megvizsgálva párbeszédet kezdeményez annak jelentéséről és jövőjéről. Mennyit ér ma a demokrácia? Újjá lehet-e éleszteni a liberális demokráciát? Milyen előnyökkel kecsegtet az illiberális demokrácia, és mi ennek az ára? Hogyan lehet a nyílt társadalom elveit megvédeni?
„A CEU arra törekszik, hogy erőforrásaira és kapcsolatrendszerére támaszkodva számos területen vizsgálja meg ezeket a kérdéseket, így például a közpolitika, a történelem, a jog, a közgazdaságtan és a nemzetközi kapcsolatok terén, és adottságainak köszönhetően különböző nézeteket képviselő szakértőket gyűjtsön egybe a sürgető kérdések elemzésére és megvitatására” – mondta John Shattuck, a CEU elnök-rektora.
A következő események nyitják meg A demokrácia határai című kezdeményezést:
Gerald Knaus, az Európai Stabilitási Kezdeményezés alapító elnökének nyilvános előadása:
A reakció retorikája – Pesszimizmus, önelégültség és újbeszéd 2014-ben
2014. szeptember 18., csütörtök, 17:30, CEU Auditórium
A CEU Közpolitikai Iskolájának rendezésében:
John Dunn, a cambridge-i King’s College politikaelmélet professzorának nyitóbeszéde:
Tolerálás, bizalom és a világban való együttélésünk fáradságos munkája
2014. szeptember 19., péntek, 10:45, CEU Auditórium
A CEU történelem tanszékének rendezésében, az Európai társadalom a politikai gondolkodás történetéérte III. nemzetközi konferenciájának részeként:
A CEU 24. tanévnyitó ünnepsége:
Nyitóbeszédet mond John Shattuck, a CEU elnök-rektora
2014. szeptember 19., péntek, 15:00, CEU Auditórium