„Az európai vezetőknek végre konkrét lépéseket kell tenniük, hogy megállítsák a magyar támadást”
Levélben szólítja fel konkrét lépésekre az európai vezetőket Gauri van Gulik a Stop Soros néven elhíresült törvénycsomag miatt. Az Amnesty International európai irodájának az igazgatója a Euronewson közzétett levélben először Orbán Viktor egyik február eleji beszédét idézi fel, amikor a miniszterelnök azt mondta, a sokszínűség nem érték, és „olyanok akarunk lenni, mint amilyenek 1100 éve itt, a Kárpát-medencében lettünk”, majd felhívja a figyelmet, hogy ez a múltba néző érzület tükröződik abban a mélyen felkavaró törvénycsomagban is, amelyet kedden tárgyalt az Országgyűlés. Amíg a tavaly júniusi civiltörvénnyel „csak” burkoltan akarták megbélyegezni a civil szervezeteket, az alaptörvénybe ütköző Stop Soros frontális támadást jelent. A levél emlékeztet, hogy a Stop Soros értelmében
- belügyminisztériumi engedélyhez kötnék, hogy „bevándorlást segítő” civil szervezetek működhessenek Magyarországon, nemzetbiztonsági átvilágításra és adatszolgáltatásra köteleznék őket,
- annak a civil szervezetnek, amelyik több pénzt kap külföldről, mint magyar állampolgároktól, a külföldről kapott támogatásának 25 százalékát köteles lesz illetékként befizetni, a törvényszegőket pedig megszűnés fenyegeti.
Az „idegenrendészeti távoltartás” intézményét a levél már nem is említi, de Gulik szerint a törvénycsomag homlokegyenest szemben áll Magyarország nemzetközi kötelezettségvállalásaival, és az európai jogi normákkal, a legfájóbb része pedig nem is a civil szervezetek fenyegetése, hanem azoknak a megfélemlítése, akiknek a megsegítésééért ezek a civil szervezetek dolgoznak.

Arról nem is beszélve – fűzi hozzá az AI igazgatója – hogy a Stop Soros az Orbán-kormány csak el akarja terelni a figyelmet a saját mulasztásairól, a burjánzó korrupcióról és a növekvő szegénységről.
„Azoknak az európai vezetőknek, akik eddig csak nézték, hogy Magyarország határt határ után lép át, végre konkrét intézkedéseket kell tenniük, hogy megállítsák ezt a támadást a civil társadalom ellen”
– vonja le a következtetést Gulik, aki szerint Orbán nem az egyedüli populista politikus Európában, akinek az ambíciói a távoli, sötét múltba tartoznak.
Hétfőn Berlinben a világ 23 országának 250 civil szervezete szignálta azt a nyílt levelet, amely az Orbán-kormányt a Stop Soros visszavonására szólítja fel.