Az ÁSZ nem hajlandó elárulni, hogy ki nyomta fel a Jobbikot
A Magyar Nemzet interjút készített Horváth Bálinttal, az Állami Számvevőszék szóvivőjével, amiben arra voltak kíváncsiak, hogy pontosan mi alapján számolta ki az ÁSZ a Jobbik 331 milliós büntetését. Nem sikerült.
A konkrétumokat kerülő, általánosságokba merülő válaszokkal teli interjúból idézünk:
„– Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) azt ígérte, végleges jelentésükben megindokolják korábbi megállapításaikat. Ám még most sem tudni, miként jutottak arra, hogy 331 millió forintos tiltott támogatást fogadott el a Jobbik.
– A számvevőszéki jelentés az ellenőrzött párt által benyújtott észrevételeket vizsgálja, és azt indokolja. A Jobbik nem cáfolta az ÁSZ korábbi megállapításait, észrevételeinek döntő többsége nem is erre vonatkozott, hiszen az ellenőrzés jogalapját kifogásolták, például a módszertant. Két valódi észrevételük volt, azokat az ÁSZ nem fogadta el.
– Viszont még mindig nem tudni, hogyan számolták ki a 331 millió forintot.
– A számvevőszék egyrészt nyilvánosságra hozta a pártok ellenőrzésének módszertanát, ebben benne van, hogy – összhangban a 2014. január 1-jétől hatályos törvénnyel – kiemelt figyelmet fordít a tiltott vagyoni támogatások értékelésére. Ilyennek minősül, ha egy párt a mindenki számára elérhető piaci árnál lényegesen olcsóbban vesz igénybe szolgáltatást, legyen az plakátmegrendelés vagy irodabérlés. Ilyenkor a számvevőszék megvizsgálja az árképzést, értékeléseket, elemzéseket végez, és megállapítja a valós, mindenki számára elérhető árat. Az is nagyon fontos, hogy a törvény szerint amikor a pártok szolgáltatást vesznek igénybe, meg kell határozni annak az értékét, a Jobbik ezt sem végezte el, pedig számtalanszor elmondták, hogy kedvezményes árat kaptak.”
Horváth Bálint az interjúban arról beszél, hogy a Jobbik ellen egy hatóság tett bejelentést, de azt újságírói kérdésre sem volt hajlandó elárulni, hogy ez melyik állítólagos hatóság volt. „A számvevőszéket is köti, hogy a bejelentőt hogyan kell kezelni. Nem is az a lényeg, hogy melyik hatóságról van szó, hanem az, hogy tényszerűen bizonyítható a tiltott párttámogatás megtörténte” – hárította el a választ.