Az államtól várjuk
A magyarok teszik félre a legkevesebbet nyugdíjas éveikre – derül ki a Randstad Workmonitor globális kutatásából.
– A felmérésben megkérdezett magyarok 70 százaléka nagyjából a bevételei 5 százalékát tudja megspórolni nyugdíjas éveire. A válaszadók további 22 százaléka a jövedelme egytizedét teszi félre, és mindössze 8 százalékunk tud ennél többet megtakarítani – mondta el a 168 Órának Végső Péter, a Randstad Hungary marketingmenedzsere.
A 34 országra kiterjedő felmérés szerint a térség országai közül Ausztriában 54, Csehországban 59, Szlovákiában pedig 62 százalék mondta azt, hogy bevételei legalább 10 százalékát nyugdíj-előtakarékosságra fordítja.
Végső Péter szerint a jövedelem nagysága mellett a pénzügyi tudatosságnak és a kulturális mintáknak is nagy szerepük van abban, hogy mennyit tartalékolunk ilyen célra. Márpedig hazánkban a többség a munkáltatóktól és az államtól várja idővel a nyugdíjat. Miközben globálisan a válaszadók 64 százaléka értett egyet azzal, hogy saját felelőssége az időskori megélhetésének biztosítása, nálunk a többség ezt elutasítja. Ugyanakkor a magyarok 77 százaléka úgy gondolja: a nyugdíjkorhatár elérése után is dolgoznia kell majd a biztos megélhetésért.