„Az a baj, hogy a Karmelita kolostorban dőlnek el a dolgok”

Steinmetz Ádámmal beszélgetett Fiala János a 168 műsorában.

2022. január 31., 19:00

Szerző:

Steinmetz Ádám olimpiai bajnok vízilabdázó, országgyűlési képviselő, az Egységben Magyarországért sport szakpolitikai kabinetvezetője volt hétfőn a Keljfeljancsi vendége.

Első negyed: „Címeres mezben képviselve Magyarországot nem fér bele a pártoskodás”

- Mennyire meghatározó egy olyan családban nevelkedni, ahol mindenki élsportoló, ahol feltehetően teljesítménykényszer is volt?
- Könnyebbséget jelentett, hogy édesapám olimpiai bronzérmes vízilabdázó, édesanyám pedig kosárlabdázó volt. Nem az volt a kérdés, hogy a bátyám és én sportolunk-e, hanem az, hogy mit választunk: kosár- vagy vízilabdát. Végül mindketten az uszodák világában lettünk felnőttek. Nem bántam meg, hogy élsportoló lettem, hiszen főiskolát és egyetemet is el tudtam végezni mellette.
- Nem volt sok?
- Nem, bár voltak hullámhegyek és hullámvölgyek. Egy évvel idősebbek között kezdtem, fizikai adottságaim miatt volt lemaradásom. Küzdelmemet a szüleim is segítették.
- Sérülései miatt – nyak, gerinc – nem egy világversenytől kellett távol maradnia.
- Igen, a test benyújtja a számlát. Pedig a vízilabda a sérülések szempontjából a szerencsésebb sportágak közé tartozik, hiszen a víz letompítja az ütéseket a test-test elleni harcban. Középcsatár voltam, a kapu előtti küzdelem szó szerint a víz tetején maradásért folyt, így is nyak-, váll-, és könyöksérülést okozott, ami hátráltatott. 38 évesen fejeztem be első osztályú pályafutásomat.
- Diplomát szerzett a Testnevelési Főiskolán, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Jogi és sportvégzettsége is van, nem mellesleg mezőgazdász.
- Igen, aranykalászos gazda vagyok… Egyik sem kedvtelés volt csupán, mindegyikhez volt közöm. Voltam a Vasas utánpótlás szakmai igazgatója, edző, dolgoztam a Környezetvédelmi Felügyelőség engedélyeztetési osztályán, most pedig egy családi gazdaságot vezetek Marcali mellett.
- Vagyona alapján az országgyűlés egyik leggazdagabb képviselője.
- A bevallott vagyon alapján tényleg dobogós lehetek. Pont ma van a vagyonbevallás leadási határideje. Én a vízilabdából szerzett jövedelemből vásároltam földterületeket. Ennek köszönhettem, hogy gazdaságilag függetlenként szállhattam a politikába.
- Vona Gábor hívta. Egyéniben vesztett, listáról jutott be, miközben nem volt párttag. Ennyire fontos volt, hogy egyéni és listás helyet is felajánlottak?
- Tudomásom szerint az elnökség döntött a listás helyekről.
- Nem idegenkedett a Jobbik ideológiájától?
- 2016-tól fordulatot vett a Jobbik retorikája, változott a viszonya a kisebbségekhez.
- Magamat nem tekintem kisebbségnek, sem retorikai kérdésnek.
- Novák Előd osztálytársam volt. Általános iskolásként is központi szerepet töltött be, agitált, vállaljak közösségi, politikai szerepet. Mindig visszautasítottam, mert címeres mezben képviselve Magyarországot nem fér bele a pártoskodás. 2016-tól meghívtak a Jobbik értelmiségi holdudvarába. Somogyi kötődésemet ismerve kért fel Vona Gábor, hogy méressem meg magam Marcaliban.
- Nem vetődött fel, hogy kövesse Novák Elődöt a Mi Hazánk Mozgalomba?
- Én annak a több mint egymillió embernek köszönhettem a képviselőségemet, akik a Jobbikra szavaztak.
- Az Egységben Magyarországért a Mi Hazánk Mozgalmas értelmezése szerint Gyurcsány Ferenc bábja.
- Én a Jobbik frakció tagja, az össz-ellenzék jelöltje, a büszke somogyi polgárok embere vagyok.

Második negyed: „Az úszók egy külön világ”

- Orbán Viktor: A magyar a legversenyképesebb nemzetek egyike címmel jelent meg Szöllősi György interjúja tavaly, a Nemzeti Sport augusztus 13-i számában. Ebben a miniszterelnök látványosan kiállt Hosszú Katinka mellett. Hogyan lehetett Hosszú Katinka egyenlőbb az egyenlők között? Hogyan lehettek másokat háttérbe szorító jogai? Az olimpiai győzelem mindent visz?
- A magyar sport olimpiacentrikus. A győztesek megbecsülése intenzívebb az Európa-bajnokokénál, ráadásul az ünneplés után mindenki példaképpé válik – velem is ez történt –, ebbe nem fér bele a drogtermesztés, az ittas dajdajozás. Ez árt a sporttársadalomnak, az bajnokok nimbuszának. 
- Egy példakép az uszodai erőszak kapcsán is megnyilvánul. Jó példával jár elől, nem kizárólag maga körül járnak a gondolatai, figyel a társaira. Hosszú Katinkát az eredményei mégsem erre sarkallták. Viselkedése inkább a Fidesz által meghonosított normákba fért bele…
- Az elmúlt években több eredményes edzővel, szövetségi kapitánnyal kapcsolatban felmerültek aggályok, ezeket felkapta a sajtó, miközben az uszodai berkekben ezek korábban is köztudottak voltak. Ez farizeus hozzáállás, akkor kellett volna nehezményezni, amikor tapasztalták.
- Az uszoda világa ma sem annyira elítélő, mint amennyire a kívülállók – a nem-úszók – társadalma.
- A vízilabdával ellentétben az úszóversenyző ellenfele a stopper, ez sokszor emberfeletti teljesítményt igényel, óriási pszichés nyomást kell elviselni. Ami Hosszú Katinkát illeti, vele kapcsolatban a mindenkori szövetségi kapitány a felelős.
- A kormányfő kiállása után mindenki elhalkult, Önből is előjött a diplomata.
- Az úszók külön világot képeznek, nem tisztem megítélni őket. A mindenkori szövetségi kapitány felel a felkészítésért, az eredményességért. És Orbán Viktornak sincs joga ebbe beleszólni. Az a baj, hogy a Karmelita kolostorban dőlnek el a dolgok. Orbán Viktor ugyanis rajong a sportért. Sajnos a Takács Mihály-féle sporttanácsadók megvezették. Becsapták. A sportba áramló pénz pedig számos sportágnál vált kontraproduktívvá.
- Az Egységben Magyarországért sportprogramjában külön szerepel a beruházások fenntartása.
- A XX. század autokratikus rendszereiben megnőtt a sport jelentősége. A sport mint stratégiai ágazat számomra úgy értelmezhető: ép testben ép lélek. Fontos, hogy a magyar társadalom rendszeresen sportoló társadalommá váljon. A Fidesz-kormány elévülhetetlen érdeme, hogy a sportinfrastruktúra megújult. Jó – ha lehet hinni a statisztikának –, hogy sokkal többen sportolnak, mint korábban. Az viszont nem jó, ahogy beleöntik a pénzt, példa erre az akasztói stadion vagy a fenntarthatatlan uszodák. Bűn, hogy ezek az állam nyakán maradnak, és költségvetésből kell biztosítanunk a fenntartást.

Harmadik negyed: „Rendet kell tenni szakmai és pénzügyi szempontból is”

- Márki-Zay Péter azt mondta a Partizánban: jelentkezett. Tényleg?
- Igen, egy évvel korábban én hívtam életre a Sport22 programcsoportot, amiben együtt, konszenzus-alapon gondolkodtak az ellenzéki pártok. Erről tájékoztattam Márki-Zay Pétert. Szerettem volna, ha behatóan tanulmányozza a programot. Sikerült. Ezután lettem sportszakmai felelős.
- Politikus viszont a jövőben nem lehetne sportvezető… de miért jött létre ez a szerkezet?
- A Fidesz hatalomgyakorlásának központi eleme, hogy benyomul a civil, társadalmi szférákba, olyan helyeken veszi át az irányítást, ahol nem lenne szabad. Azokról a sportágakról beszélek, amelyek jelentős állami támogatásból gazdálkodnak. Ez ma tendencia, bár korábban is volt rá példa, lásd még Baráth Etele.
- Miért ártalmas ez?
- Rossz az üzenet. Egy sportág szerelmesei nemcsak fideszesek, mégis egy fideszes pártpolitikus reprezentálja őket. Ez nem szerencsés. Képviselő vagyok, sok szabadidővel nem rendelkezem, tudom, egy frakcióvezetőnek mennyi ideje juthat – mondjuk – a kézilabdára… Ha értene is hozzá…
- De nagyobb az érdekkijáró képessége.
- Ez nagyon rossz megközelítés, mert 4 évente választásokat rendeznek, és utána már nem lesz jó az érdekkijáró képessége.
- Ez valójában pártfeladat?
- Lehet, hogy van ilyen vezérelv, valaminek meg kell felelni… Ez a rezsim sajátosságában rejlik.
- Programja szerint átláthatóvá kell tenni a tao-rendszerét.
- 6 sportágba éves szinten mintegy 90 milliárd forint közpénz áramlik. Segít az infrastruktúra megújulásában, a szülők terheinek csökkentésében, ez valójában rablás, tehát elítélendő, ráadásul elmaradt a nemzetközi mezőny letarolása. Szakmai és pénzügyi elszámolásra van szükség. A tao-rendszer fenntartása az Európai Unió jóváhagyásán is múlik, mivel egy átlátható sportfinanszírozási rendszer megalkotását vállaltuk január 1-től.
- Programjában egymás mellett szerepel a sportszakember-képzés, és az önálló sportirányítás.
- GDP-arányosan, az EU-átlagon felüli sportfinanszírozási rendszert kívánunk működtetni, miközben vannak méltatlanul elhanyagolt területek. Egy magát sportszeretőnek beállító kormány nem érezte szükségét egy önálló sportminisztériumnak. Gyurcsány Ferenc megszüntette, de miért nem állították vissza? Jelenleg az EMMI-n belül egy államtitkárság működik. Ez méltatlan. Szeretnénk, ha újra lenne önálló sporthivatal, amelynek vezetője részt vesz a kormányüléseken.
- Habitusából hiányzik a revansvágy. A szó „Hadházy-értelmében” lesz elszámoltatás sportberuházásokkal kapcsolatban?
- Nem a revansvágy vezet, egyszerűen rendet kell tenni szakmai és pénzügyi szempontból is. Kíváncsi lennék, szerepelt-e a kézilabda-szövetség tervei között a nők 10., illetve férficsapat 15. helyezése, miközben nem hallok Kocsis Máté felelősségvállalásáról. A teniszszövetség 4 milliárd forinttal nem tud elszámolni abból az időből, amikor még Szűcs Lajos fideszes képviselő vezette. Az ügyet egy éve húzzák, mint a rétestésztát. Egy civil szervezetnél mindenért a vezető a felelős.
- Azt mondta a Klasszis klubban, hogy le kellene állítani a hajdúnánási motor GP-beruházást.
- 65 milliárd az előirányzat, de ennyiből megvalósíthatatlan. 2022-re ígértek versenyt, de egy kapavágás nem történt.
- Van egyéni érintettsége?
- Elfogult vagyok Sávoly mellett. Sávoly 20-30 százalékos készültségi állapotban van, és a mezőgazdaság számára már elveszett ez a terület. Ha van létjogosultsága egy motor GP-pálya építésének, Sávoly mellett több érv szól, de még a Hungaroring is költséghatékonyabb lenne.

Negyedik negyed: „Kell tudni együttműködni, de nem elvtelenül”

- A MOB elnökváltás szinte észrevétlenül ment végbe, miközben – kicsit megkésett – Facebook-posztjának azt a címet adta: Miért csinálta ki a Fidesz a MOB elnökét?
- Beszédes a csend. Senki nem vitatta a Facebook-posztomat, nem érkezett cáfolat. Meggyőződésem, hogy Kulcsár Krisztián a Karmelita jóváhagyása nem lehetett volna MOB elnök, és a menesztése is ott dőlt el. Kulcsár Krisztiánnak megvolt a támogatottsága az elnökségen belül, majd azok a tagok vonták meg tőle a bizalmat, akik előtte támogatták.
- Sok mindent vetettek a szemére. Mi történt valójában?
- A fizetésének megemelése egy tartózkodás mellett történt. Minden az elnökség jóváhagyásával zajlott. Kulcsár Krisztiánt beáldozták. A felsorakoztatott érvek nem győztek meg, hogy ennek a téli olimpia előtt meg kellett történnie.
- Hogyan született az 51 döntéshozó névsora?
- Vannak szavazati joggal felruházott tagok, akik szervezeteket is képviselnek. Több mint 200 tagból 51 maradt. Tény: sokan estek ki.
- A tékvondó-szövetségből viszont ketten is lehettek.
- A MOB alapszabálya rendezi ezt.
- Gratulált Gyulay Zsoltnak?
- Igen.
- Küldött részvéttáviratot Kulcsár Krisztiánnak?
- Beszéltem vele.
- Etikus lépés volt Kulcsár Krisztián helyére lépni?
- Kulcsár Krisztián valószínűleg személyesen volt vörös posztó a Karmelitában lévők számára. Gyulay Zsolt a Hungaroring vezetője volt, a befolyásos posztokra a Fidesz rendszerében szükséges a miniszterelnök jóváhagyása.
- Gyulay Zsolt mennyiben különbözik Kocsis Mátétól?
- Nem politikus.
- De Karmelita-ember.
- Egy sportvezetőnél nem baj, ha jó szakmai kapcsolatot ápol a mindenkori kormányzattal. Ez nem ördögtől való dolog, kell tudni együttműködni, de nem elvtelenül.
- Kocsis Máté felelősségét említette az Eb miatt. Szerintem a pandémia idején ilyen versenyt szervezni, a sportolók és nézők egészséget kockáztatva ennél relevánsabb kérdés. Van-e olyan helyzet, amikor a sportnak meg kell hátrálnia? Itt van Csányi Sándor nyilatkozata a vénaszkenner bevezetéséről a zéró-tolerancia kapcsán, a feketetrikós közönség, hogy korábban nem térdeltek le a magyar focisták az Eb-n. Kardinális kérdések kapcsán nem nyilvánít véleményt a hazai sportvezetés.
- Nem vagyok virológus. Óriási blama lett volna 100 milliárdból felépíteni egy stadiont, ahol az Európa-bajnokság nem látogatható.
- És a blama? Felér a megfertőződésekkel?
- Egy hazai csapat teljesítményét fokozza a hazai szurkolók előtt való játék. Hogy ez belefért-e a járványba, kérdéses. Tudomásom szerint védettségi igazolvánnyal vagy negatív PCR teszttel engedtek csak be embereket.
- Van olyan pillanat, amikor a politikus nem sportdiplomata, és felelősen jár el.
- Egy sportvezetőnek a kereteket kell biztosítania a minél jobb teljesítményhez. A húszezer ember jobb körülmény, mintha nincs néző. Ez virológiai kérdés, a hozzáértő orvosoknak kellett volna kimondaniuk az áment. De az orvos-szakembereket is a Karmelita kolostorból mozgatják. Ezt is meg kell változtatni április 3-án.

Steinmetz Ádám az interjú végén nézői kérdésekre reagált. Közülük egyet idézünk fel:
- Az ellenzék sportképviselőjeként azt nyilatkozta az imént: az úszás külön világ. Hogy fogja tudni egységesen képviselni a kézilabdával együtt?
- Hagyni kell a szakmát dolgozni, hogy ne a politikusok mondják meg, mi a szakma csínja-bínja. Politikusnak, állami szervezetnek a finanszírozást kell biztosítania, nem szabad beleszólnia a szakmai döntésekbe.

(Kiemelt kép: Steinmetz Ádám olimpiai bajnok, magyar vízilabdázó, politikus, országgyűlési képviselő. Fotó: Merész Márton / 168.hu)